Προς το περιεχόμενο

Χρήση αποσπάσματος ταινίας σε μουσικό κομμάτι


DemonCleaner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σας πω μια ιστορία που μου έτυχε πρόσφατα και σχετίζεται με το κατά πόσο κάποιοι ''ενδιαφέρονται''  ;D

Πριν 2 βδομάδες ανέβασα στη σωλήνα ένα βιντεάκι με τίτλο R SUM 12 παίρνωντας τη τυπική άδεια απ το σωλήνα για τη δημοσίευσή του και μάλιστα χωρίς να το έχω βάλει στην ενότητα μουσική.

 

2 μέρες μετά έλαβα μνμ πως χρησιμοποιώ σαν μουσική υπόκρουση στο βίντεό μου το τραγούδι τάδε ,του τάδε καλιτέχνη που ανήκει στην τάδε εταιρία και πως προς ώρας το βίντεο θα εξακολουθεί να διατείθεται ως είναι αρκεί να αποδεχθώ πως θα υπάρχουν διαφημήσεις επάνω του . Την ακριβή διατύπωση περί των διαφημήσεων δεν τη θυμάμαι μια και το μνμ ήδη το έχω διαγράψει και καλού κακού εκ των υστέρων έγραψα σαν λεζάντα κάτω απ το βίντεο πως χρησιμοποιώ το τραγούδι του τάδε και πως ευχαριστώ αυτόν και την εταιρία του  ;D

 

Προφανώς θεώρησαν πως δεν κακοποιώ το τραγούδι και ενδεχομένως τους άρεσε το βίντεο ,δυστυχώς όμως γι αυτούς το κανάλι μου δεν έχει επισκεψιμότητα  ;D

 

Τώρα ,ποιός πρόλαβε μέσα σε 2μέρες να τσεκάρει ένα βίντεο ενός ''μπατίρη'' που χρησιμοποίησε σαν μουσική υπόκρουση ,σε ένα βίντεο γυρισμένο πάνω στο βουνό ,μέσα από ένα αυτοκίνητο που ακουγόταν ένα δημοτικό τραγούδι και το οποίο έχει σε βδομάδες 77 χτυπήματα ,δεν μπορώ να το καταλάβω ,αλλά δείχνει ότι κάποιοι ,κάπου ασχολούνται  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί αλλά η πρώτη παρατήρηση του Miltos23 μου έχει περάσει και εμένα από το μυαλό.

 

Τα δικαιώματα (χωρίς να είμαι σίγουρος) μάλλον ανοίκουν στην Metro Goldwyn Mayer και το θεωρώ κάπως απίθανο να ασχοληθούν μαζί μας.

 

@bloody_sunday

 

Όσοι ξέρουν την ταινία αυτό μου λένε, αλλά όχι δεν είναι αυτό το part. ;) Είναι περισσότερο σπασμένες φράσεις από διάφορα σημεία "πεταμένες" μέσα στο track.

 

Γενικά γνωρίζουμε ότι δεν είμαστε καθόλα νόμιμοι, αλλά η λύση της επανηχογράφησης είναι κάπως δύσκολη γιατί ο δίσκος έχει δοθεί ήδη για mastering... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

@LK

 

Επειδή δεν είσαι η Pixar και μάλλον δεν θα βγάλεις εκατομμύρια * από αυτό που κάνεις δεν θα με πείραζε να χρησιμοποιήσεις και όλο τον δίσκο ......

 

 

Αυτό είναι το θέμα λοιπόν ; (αν θα βγάλω εκατομμύρια)

 

Ο νόμος πάντως  δεν κάνει τέτοια διάκριση.

Εξαιρούνται οι εκπαιδευτικοί λόγοι/ λόγοι διδασκαλίας..

 

 

 

* Άλλο το θέμα κατά πόσο  πλούτισες εις βάρος του άλλου (πολύ ή λίγο) , άνευ αδείας .

Εδώ έρχεται όντως η νομολογία να κάνει κάποιο διαχωρισμό , τόσο ως προς τον προσδιορισμό/χαρακτηρισμό της πράξης όσο και ως προς τις επιβαλλόμενες κατ' επέκταση ποινές.

 

Εκτός αν ρωτάς το εξής:

 

(ξέροντας ότι είναι παράνομο)

Πιστεύετε ότι υπάρχουν πιθανότητες να μας πάρουν είδηση/ καταλάβουν/ πιάσουν;

(διότι εμείς δεν το πιστεύουμε ).

 

Τότε συμφωνώ μαζί σου, ναι οι πιθανότητες είναι μάλλον λίγες.

 

 

μπορεί να έχουν αυτόματο πρόγραμμα αναγνώρισης τραγουδιών....

και άμα ταιριάξει κάποιο να "χτυπάει"

 

Αυτό ακριβώς..και συνήθως γίνεται αυτόματα , μερικά δευτερόλεπτα μετά το upload.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω μονο, οτι αυτα που εγραψα τα βρηκα μονος μου πριν κανα μηνα που ειχαμε ενα παρομοιο θεμα με την δικια μου μπαντα.

Τοτε ειχα μιλησει με δυο δικηγορους και εντελως τυχαια ενας αγγλος φιλος μου σχετιζεται με την εταιρια που "δανειστικα" το υλικο ο οποιος ηταν Ελλαδα και το συζητησαμε.

 

Οι παραπανω παρατηρησεις μου ειναι το ρεζουμε αυτων των συζητησεων.

 

Ειναι παρανομο το οτι εγινε αλλα κατα 99,9% δεν θα ασχοληθει κανεις μαζι σας.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ξέρουν την ταινία αυτό μου λένε, αλλά όχι δεν είναι αυτό το part. ;) Είναι περισσότερο σπασμένες φράσεις από διάφορα σημεία "πεταμένες" μέσα στο track.

 

Γενικά γνωρίζουμε ότι δεν είμαστε καθόλα νόμιμοι, αλλά η λύση της επανηχογράφησης είναι κάπως δύσκολη γιατί ο δίσκος έχει δοθεί ήδη για mastering... :P

 

Aν θες γράψε κι ένα θρεντάκι μόλις είναι έτοιμος, δίνοντας και κάποιο λινκ για να τον ακούσουμε! Και καλή σας επιτυχία. :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου