Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παλιό πικαπ


The Patient

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Να πω καταρχάς πως είμαι άσχετη από πικαπ. Έχω ένα παλιό Hanping το οποίο απ'ο,τι καταλαβαίνω είναι direct drive. Η είκόνα του χωρίς το πλατώ είναι η εξής:

 

IMG_5161.jpg

 

Και το πλατώ απ'την ανάποδη

 

IMG_5162.jpg

 

 

Παίζει μια χαρά, αλλά το πρόβλημα είναι πως κάνει τον παρακάτω θόρυβο:

 

 

Παρατηρώ πως θόρυβο κάνει κι από μόνο του το μοτέρ, χωρίς το πλατώ

 

 

Επίσης κάνει θόρυβο και όταν περιστρέφω το πλατώ με το χέρι

 

 

Ενώ όταν ανασηκώνω το πικαπ, ο θόρυβος σταματάει, μέχρι να το ξαναξαπλώσω

 

 

Απ'όσο μπορώ να δω, το πλατώ δε βρίσκει κάπου, πέρα από τη ροδέλα του μοτέρ στην οποία και πρέπει να βρίσκει.

Υποψιάζομαι πως ο θόρυβος οφείλεται καθαρά στο μοτέρ και δυναμώνει/γίνεται πιο μεταλλικός όταν εφάπτεται στο πλατώ, επειδή αυτό λειτουργεί κάπως σαν ηχείο. Το γεγονός δε πως όταν γέρνει το πικαπ (επομένως απομακρύνεται το μοτέρ από το πλατώ υπό το βάρος του) δεν κάνει κανένα θόρυβο, μάλλον επιβεβαιώνει την υποψία μου.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας? Επισκευάζεται το πρόβλημα? Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνη μου? Αν όχι, αξίζει να το πάω σε κάποιον τεχνικό?

Set the controls for the heart of the sun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παναγια μου!!!αυτο δεν ειναι απλος θορυβος!!

παντως επειδη και γω τον τελευταιο καιρο διαβαζω διαφορα για πικαπ και τα σχετικα

καπου ειχε παρει το ματι μου οτι τα πικαπ οπου το μοτερ συνδεεται με το πλατω απευθειας (δηλαδη χωρις ιμαντα) αυτο ειναι κλασσικο προβλημα.

δοκιμασε να του βαλεις λιγο λαδι στο μοτερ μπας και γινει κατι!

κατι αλλο εγω δεν ξερω να σου πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι direct drive.

Στα στα direct drive o αξονας του μοτερ στηριζει το πλατο.

 

Σε αυτο το πικαπ, το μπρουτζινο αξονακι πανω στο οποιο ακουμπα η λαστιχενια ροδελα,

ειναι ο αξονας του μοτερ. Συνηθως φθειρεται η ροδελα. Την ροδελα την σπρωχνει προς τον αξονα ενα ελατηριακι που εχει απο κατω. Δοκιμασε να την απομακρινεις, με το χερι σου,

προσεκτικα. Δες αν φυγει ο θορυβος η αν τελικα ειναι οντως απο το μοτερ.

 

Αν όχι, αξίζει να το πάω σε κάποιον τεχνικό?

Δεν νομιζω. Δες εδω.

http://www.aggeliopolis.gr/athina/Pick_up_Hanping_Agglias_11053145.htm

 

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πικάπ αυτό έχει κάποια ιδιαίτερη πραγματική ή ψυχολογική αξία;

 

Αν όχι, και αν δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου, δε νομίζω πως αξίζει να το πας σε τεχνικό, δεδομένου ότι με 140Ε περίπου παίρνεις καινούριο αξιοπρεπές πικάπ, π.χ. http://www.skroutz.gr/s/400325/Stanton-T-52.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς για τις απαντήσεις.

 

Δεν έχει κάποια συναισθηματική αξία, απλώς σκεφτόμουν να το πετάξω/χαρίσω και να πάρω ένα ψιλοσάπιο akai που μου χαρίζουν, και είπα να ψάξω μήπως επισκευάζεται, αφού εν λειτουργία έχει καλύτερα χαρακτηριστικά (μεταλλικό φινίρισμα, βραχίονα κτλ). Άσε που μ'αρέσει η vintage εμφάνισή του.

Χρήματα για καινούριο δεν έχω σε καμία περίπτωση, αλλά αν ήταν ζήτημα επιεκευής με κάνα 30αρι, θα τα'δινα.

Τέσπά, προσφέρθηκε κάποιος από άλλο φόρουμ να του ρίξει μια ματιά και θα το πάω αύριο.

Set the controls for the heart of the sun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου