Προς το περιεχόμενο

προβλημα με σεταρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά έχω 1 φενδερ μεξικό όταν της βάζω νέες χορδές, ρυθμίζω της αρμονικές όλα κομπλέ αλλά μετά απο λίγο καιρό χάνει πάλι.... τ παίζετε ρε παιδιά ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μετα απο 6 με 12 ωρες παιξιματος οι χορδες ειναι αχρηστες απο πλευρας intonation (και ηχου φυσικα)  και θελουν αλλαγη,αλλος τροπος δεν υπαρχει για να εχεις σωστο intonation,oποτε αλλαζε χορδες ΣΥΧΝΑ και δεν θα εχεις προβλημα intonation (και φυσικα θα εχεις και δραματικα καλυτερο ηχο μια και τιποτα δεν συγκρινεται με τον ηχο της φρεσκιας χορδης).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 6 με 12 ωρες παιξιματος οι χορδες ειναι αχρηστες απο πλευρας intonation (και ηχου φυσικα)  και θελουν αλλαγη,

 

Σε έχω ξαναδιαβάσει να το γράφεις αυτό.

Νομίζω ότι είσαι αρκετά αυστηρός με το 6-12 και ακόμη κι αν το αποδεχόμουν αυτό, θα ήταν μόνο για έναν παίκτη υψηλών απαιτήσεων,με ανάλογο εξοπλισμό.

Είναι και άλλοι ατομικοί παράγοντες,που προφανώς γνωρίζεις,για αυτό και έχεις βάλεις και εύρος 6 ωρών.

 

Αυτό που τηρώ εγώ στις pure nickel που φοράω,είναι πιο κοντά στα νούμερα του πίνακα.

 

1340458514.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως αντιπροσωπευει το "μηχανικες ιδιοτητες" ?

 

το Intonation φανταζομαι και το feel των χορδων

 

Νομίζω ότι είσαι αρκετά αυστηρός με το 6-12 και ακόμη κι αν το αποδεχόμουν αυτό, θα ήταν μόνο για έναν παίκτη υψηλών απαιτήσεων,με ανάλογο εξοπλισμό.

 

εχεις δικιο αλλα ειμαι και τα δυο... ;D,ειδικα στις Tele και με καθαρο ηχο,που παιζω κατα 99%,τυλιχτη χορδη μετα απο 12 ωρες που να βγαζει twang δεν υπαρχει....οποτε τις αλλαζω συχνα.

 

τωρα αν καποιος παιζει κατα 99% με γκαζια και διπλους δεν εχει και τοσο σημασια αλλα απο καποια στιγμη και μετα και το Intonation παει περιπατο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως αντιπροσωπευει το "μηχανικες ιδιοτητες" ?

 

http://musicrepair.weebly.com/alambdalambdaalphagamma942-chiomicronrhodelta974nu---kappa940thetaepsilon-pi972tauepsilon.html

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως αντιπροσωπευει το "μηχανικες ιδιοτητες" ?

 

Οι μηχανικές ιδιότητες στις χορδές κυρίως αφορούν:

-Strain(παραμόρφωση)

-Stress(τάση)

 

Αφού λοιπόν χαθούν οι ηχητικές ιδιότητες της χορδής,μετά παίρνουν σειρά και οι μηχανικές,οι οποίες αφορούν εφελκυσμό,συμπίεση και στρέψη.

 

Ότι λένε οι λέξεις..

Για παράδειγμα,εφελκυσμός είναι το tension.

 

@kbasilis Το πινακάκι αυτό υπάρχει και σε βιβλιογραφια,αλλά από το site που παρέθεσες το πήρα.Νομίζω στο "Ηχοτεχνία" ή στο "Φυσική Ακουστική" του Σπυρίδη.

 

@superfunk Ξέρω,για αυτό και έχει βάση, το 6-12 που έγραψες.

Απλά φαντάζομαι ότι κάποιος αρχάριος ή κάποιος που κάνει την πλάκα του με φθηνό εξοπλισμό,

το ξεθώριασμα στις χορδές είναι το τελευταίο πράγμα που θα ακούσει.

Συμφωνώ και για τα γκάζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kbasilis Το πινακάκι αυτό υπάρχει και σε βιβλιογραφια,αλλά από το site που παρέθεσες το πήρα.Νομίζω στο "Ηχοτεχνία" ή στο "Φυσική Ακουστική" του Σπυρίδη.

 

Και γω πάτησα μηχνικές ιδιότητες χορδής κιθάρας στο Google και μου έβγαλε αυτό,δεν ξέρω αν έχει και άλλο. ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πάτησα μηχνικές ιδιότητες χορδής κιθάρας στο Google και μου έβγαλε αυτό,δεν ξέρω αν έχει και άλλο. ;)

 

Το οποίο πινακάκι είναι προφανές ότι είναι φωτογραφία από βιβλίο.

Ε; ;)

Το ένα βιβλίο μάλιστα ήταν από μάθημα επιλογής της σχολής μου.

Το έχω postάρει και στο kithara και άλλη φορά για αυτό ξέρω που να το βρω στο internet.

 

 

Τέλοσπάντων,ότι έγραψα ήταν για να μην διαβάσει κανένας πιτσιρίκος και αρχίζει να αλλάζει χορδές κάθε 6 ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο πινακάκι είναι προφανές ότι είναι φωτογραφία από βιβλίο.

Ε; ;)

 

Ναι έτσι φαίνεται

 

Τέλοσπάντων,ότι έγραψα ήταν για να μην διαβάσει κανένας πιτσιρίκος και αρχίζει να αλλάζει χορδές κάθε 6 ώρες.

 

Και μένα μου φάνηκε πολύ λίγος χρόνος αλλά ο καθένας όπως του αρέσει,απλά άλλο να αλλάζει η χροιά του ήχου σου μετά από 6 με 12 ώρες στο αυτί και γούστο του superfunck ή 20 μέχρι 40(αναλόγος) από τον πίνακα και άλλο να χάνει το intonation.

 

To ένα έχει να κάνει με ηχιτηκές και το άλλο με μηχανικές ιδιότηες των χορδών.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου