Προς το περιεχόμενο

Ιce hockey... Ένα άθλημα που φυτοζωεί στην Ελλάδα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω ότι είναι άσχετο με τη μουσική σαν θέμα αλλά μιας και το Noiz είναι μία τεράστια κοινότητα είπα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου...

Είμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα της (παγκόσμιας) generation X... Μεγάλωσα με την τεχνολογία των υπολογιστών κι όλα τα "ξενόφερτα" χαρακτηριστικά... Punk, Sk8, basket, nu metal, hip hop, etc... Παράλληλα είχα μία αγάπη για πάρα πολλά πράγματα από την αμερικάνικη κουλτούρα (ή υπό-κουλτούρα). Για το graffiti, το DJing, τα burgers, το cinema, τη μουσική, τα αμερικάνικα αυτοκίνητα του 60 και του 70... Μέσα σε αυτά από μικρός (ναι φταίει η Walt Disney) αγάπησα και το hockey! Μέσα από τις αμερικάνικες ταινίες βέβαια αλλά από την πρώτη στιγμή που το είδα το λάτρεψα! Προσπάθησα μικρός να μάθω hockey αλλά στην Ελλάδα υπήρχαν (ή τουλάχιστον αυτό βρήκε ο πατέρας μου) μόνο ομάδες field hockey κι όχι ice hockey... Παρ'όλα αυτά έπαιζα καιρό μέχρι που κάποια στιγμή λόγω φόρτο εργασίας του πατέρα μου δεν μπορούσε να με πηγαίνει στις προπονήσεις στο Διόνυσο... Παράλληλα έβλεπα από όπου μπορούσα τους αγώνες του NHL... Τα τελευταία 2 χρόνια με έχει ξαναπιάσει το πάθος για το ice hockey αλλά το παγοδρόμιο έχει κλείσει και οι 6-7 ομάδες που υπάρχουν στην Ελλάδα δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να στηρίξουν το άθλημα... Επίσης η Ομοσπονδία Αθλητισμού το έχει γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι με αποτέλεσμα να μην υπάρχει παγοδρόμιο σε ολόκληρη την ΧΩΡΑ και η Εθνική (που έχει πάρει και μετάλλιο στο IHF) να έχει να κάνει προπονήσεις σε πάγο 2 χρόνια!!!! Τώρα γιατί τα λέω όλα αυτά? Απλά προσπαθώ να ανοίξω το θέμα για το αγαπημένο μου άθλημα σε όσο κόσμο γίνεται... Κάποια στιγμή ίσως αλλάξει κάτι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλά προσπαθώ να ανοίξω το θέμα για το αγαπημένο μου άθλημα σε όσο κόσμο γίνεται... Κάποια στιγμή ίσως αλλάξει κάτι...

Κουράγιο Μανώλη και σφίξε τα δόντια.

Όλο το έθνος (πάνω-κάτω) την ίδια αγωνία έχει.

 

Παρόμοιο αγώνα κάνω κι εγώ για το Bog Snorkelling Triathlon που αργά ή γρήγορα (ειδικά τώρα που θα πιάσουν οι βροχές) ελπίζω (και μπορεί) να παίζεται σε όλες της γειτονιές (και της αστικής) Ελλάδας.

 

Βάστα γερά σύντροφε .....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δύσκολα κανείς βρίσκει τρόπο να ασχοληθεί με κοινότυπα αθλήματα, δεν μου φαίνεται λοιπόν καθολου περίεργο που με το ice-hockey είναι ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα. Αντίθετα μου φαίνεται περίεργο να περιμένει κανείς το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά δεν λέω... Αλλά για όνομα του Θεού, ολόκληρη μαμημένη Ολυμπιάδα έγινε εδώ χάμο... Ένα παγοδρόμιο δεν μπορούσε να χτιστεί? Κι αυτό που υπήρχε στο Μαρούσι το γκρεμίσανε τα ζώα... Τι να πω...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησα μικρός να μάθω hockey αλλά στην Ελλάδα υπήρχαν (ή τουλάχιστον αυτό βρήκε ο πατέρας μου) μόνο ομάδες field hockey κι όχι ice hockey...

 

Στα μέσα και τέλη των 90s υπήρχε μια μικροσκοπική άνθηση στην Αθήνα, πέρα από την υποτυπώδη Εθνική ομάδα που υπήρχε τότε. Το γνωρίζω γιατί η μικρή μου αδελφή έπαιζε μανιωδώς ice hockey στις ομάδες του Πολυδρόσου και του Moσχάτου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα μέσα και τέλη των 90s υπήρχε μια μικροσκοπική άνθηση στην Αθήνα, πέρα από την υποτυπώδη Εθνική ομάδα που υπήρχε τότε. Το γνωρίζω γιατί η μικρή μου αδελφή έπαιζε τότε μανιωδώς ice hockey στις ομάδες του Πολυδρόσου και του Moσχάτου.

Εγώ άρχισα να ασχολούμαι κυρίως από το 2000 και μετά... Το 2003 νομίζω γκρεμίστηκε το γήπεδο στο Πολύδροσο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά δεν λέω... Αλλά για όνομα του Θεού, ολόκληρη μαμημένη Ολυμπιάδα έγινε εδώ χάμο... Ένα παγοδρόμιο δεν μπορούσε να χτιστεί?

 

Γιατι?Για να το υπερτιμολογησουνε και αυτο κατα 1200% ,να το αφησουνε να ερημωσει και να καταστραφει και μετα να προσλαβουνε καμμια 100αρια ΔΥ να το φυλανε με μισθο 5000 ευρω  το μηνα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι?Για να το υπερτιμολογησουνε και αυτο κατα 1200% ,να το αφησουνε να ερημωσει και να καταστραφει και μετα να προσλαβουνε καμμια 100αρια ΔΥ να το φυλανε με μισθο 5000 ευρω  το μηνα? ;D

Οκ να γκρεμίσουμε και οποιοδήποτε άλλο γήπεδο υπάρχει και να ασχολείται με τον αθλητισμό μόνο όποιος έχει τα λεφτά να φτιάξει ιδιωτικό γήπεδο... Τι λες για αυτό?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά δεν λέω... Αλλά για όνομα του Θεού, ολόκληρη μαμημένη Ολυμπιάδα έγινε εδώ χάμο... Ένα παγοδρόμιο δεν μπορούσε να χτιστεί?

Δεν το σκέφτηκαν αυτό έγκαιρα. Θα το χτιζαν.

Κρίμα. Τους ξέφυγε.

 

Ίσως φταίει και το ατύχημα Κεντέρη-Θάνου στην ιστορική πρώτη προπόνηση στο Motorcycling on Ice στην Ελλάδα που απέτρεψε τη νεολαία από αυτά τα σπορ.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου