Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Λαμπάτο Ενισχυτή Bugera 6260


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμίτες,

 

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί μας ένα πρόβλημα που με απασχολεί τις τελευταίες μέρες με τον ενισχυτή μου και θα ήθελα τα φώτα σας.

 

Είμαι νέος με το σπορ των λαμπάτων ενισχυτών, για την ακρίβεια, αγόρασα την combo έκδοση του Bugera 6260 πριν από 6 μήνες.

 

Λοιπόν ας μπούμε στο ψητό. Πριν από δύο μήνες, και ενώ δούλευε κανονικά, το led-άκι του stnby σταμάτησε να ανάβει. Δεν έδωσα πολύ σημασία εφ' όσον κατά τα άλλα ο ενισχυτής "φυσούσε". Συνέχισα να τον δουλεύω όσπου πρίν απο δύο μέρες και το led-ακι του Ρower σταμάτησε να ανάβει.

 

Έδω μου μπήκαν κάτι ψίλοι στα αυτιά και λούστηκα με κρύο υδρώτα. Έκανα μια μικροέρευνα στο νετ για βρω πληροφορίες σχετικά,σ' ένα φορουμ διάβασα πως επειδή η ζωή των led είναι αρκετές χιλίαδες ώρες υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι πιο σοβαρό στην πλακέτα του ενισχυτή και πως θα πρέπει να ψάξω. Επειδή όμως ενισχυτής συνέχιζε να δουλεύει κανονικά συμπέρανα πως κάποια κακή κόληση θα πρέπει είναι το η αιτία του κακού.

 

Χθές το βράδυ, ο ήχος του ενισχυτή μου φανήκε διαφορετικός, δεν ήταν "κακός" ή πιο σιγανός ούτε παραμόρφωνε, απλά δεν είχε το bottom το οποιό είχα συνηθήσει. Έτσι αποφάσισα να του ρίξω μια ματιά στο πίσω μέρος όπου και ανακάλυψα πως μια έκ των 4 τελικών λιχνιών έχει καεί. (Δεν φωτίζει καθόλου και το πάνω μέρος του γυαλιού έχει ασπρίσει και φαίνεται σαν να υπάρχουν λευκά ρινίσματα).

 

Είναι δυνατόν ο ενισχυτής να δουλεύει ενω μια τελική έχει κάει?

Υπάρχει κάποια θεωριά για το τι μπορεί να συμβαίνει?

 

Παραθέτω φωτογραφίες, οι οποίες μάλλον δεν είναι κατατοπιστηκές καθότι σκοτεινές.

 

DSC00607.jpg

 

DSC00608.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι νέος με το σπορ των λαμπάτων ενισχυτών, για την ακρίβεια, αγόρασα την combo έκδοση του Bugera 6260 πριν από 6 μήνες.

Άρα ακόμα στην εγγύηση. ;)

 

Λοιπόν ας μπούμε στο ψητό. Πριν από δύο μήνες, και ενώ δούλευε κανονικά, το led-άκι του stnby σταμάτησε να ανάβει. Δεν έδωσα πολύ σημασία εφ' όσον κατά τα άλλα ο ενισχυτής "φυσούσε". Συνέχισα να τον δουλεύω όσπου πρίν απο δύο μέρες και το led-ακι του Ρower σταμάτησε να ανάβει.

Συμβαίνει....

Αλλάζονται εύκολα....... από κάποιον που ξέρει  ;)

Τι εννοείς "φυσούσε"; Το κάνει ακόμα;

 

Είναι δυνατόν ο ενισχυτής να δουλεύει ενω μια τελική έχει κάει?

Υπάρχει κάποια θεωριά για το τι μπορεί να συμβαίνει?

Ναι. Όπως και ένα πολυκύλινδρο χωρίς μπουζί στον έναν κύλινδρο.  ;)

Κατά 99% η λάμπα σου είναι στον παράδεισο των λυχνιών.

Άλλαξέ την.

 

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ audiokostas

 

Αλλάζονται εύκολα....... από κάποιον που ξέρει

Καμμια ελπίδα για tutorial?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξέρεις, μην το κάνεις. Αν είναι και μέσα στην εγγύηση, είναι χαζομάρα να βάλεις χέρι.

Από ότι βλέπω μόνο στη φωτό και δεν ξέρω ακριβώς αλλά υποθέτω......

Ανοίγεις από πίσω,

βγάζεις την μονάδα του amp,

βγάζεις τις φίσες από το housing του led,

ξεβιδώνεις το παξιμάδι που κρατάει το led στο σασσί, βάζεις το καινούριο (πρόσεχε, δεν αλλάζεις λαμπίτσα μόνο αλλά όλο το σύστημα καθότι έτσι βγαίνουν),

βιδώνεις,

βάζεις τις φίσες (αν δεν έχει, μην κάνεις κόλληση αλλά εγκατέστησε φίσες που πλεον θα είναι πιο βολικό στο βάλε βγάλε)

ξαναβάζεις το σασσί στη θέση του.

 

Μεγειές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα LED με προβληματίζει και σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά με το τροφοδοτικό και δίνει περισσότερη τάση στα leds. Δεν καίγονται έτσι απλά. Το ίδιο μπορεί να κάνει και στις λυχνίες και γι αυτό να ΄καήκε η μια από τις 4.

ΜΗΝ χρησιμποιείς τον ενισχυτή με 3 από τις 4 λυχνίες, θα κάψεις κι άλλες...

Και προς Θεού, ΜΗΝ επέμβεις στον ενισχυτή πριν εξαντλήσεις τις δυνατότητες της εγγύησης (είναι κι επικύνδυνο με τόσα βολτ εκεί μέσα...). Θα χάσεις την εγγύηση διαφορετικά...

Ισως το πρόβλημα να είναι θέμα τροφοδοτικού που πρέπει να στο αλλάξουν στην εταιρία, καθώς και τα leds.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου