Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για Fender combo λαμπατο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως εννοείς πείραγμα του κυκλώματος του τροφοδοτικού γενικά?

 

Την ανορθώτρια δεν μπορείς να την πειράξεις λίγο ή πολύ, εκτός και αν την αντικατέστησαν με solid state. Αυτό αρκετές φορές θέλει και ρύθμιση bias αλλιώς ναι μπορεί να οδηγήσει σε ενεργειακό τζάκι!  ;D

Εννοώ άνευ λόγου rebiasing κατά την αλλαγή ανορθώτριας (παρότι μπαίνει ακριβώς η ίδια). Μάλιστα αυτή η πατατιά διαβάζω ότι γίνεται και σε χώρες με πολύ καλό ΜΟ τεχνογνωσίας όπως οι ΗΠΑ. Στο Ελλάντα έχει συμβεί σε φίλους με οικτρά αποτελέσματα.

 

Κρίνοντας από την υπογραφή πρέπει να είσαι ο Retrolab (χαίρω πολύ  :) ). Ένας από αυτούς τους φίλους, αφού πέρασε χίλια κύματα με "τεχνικούς", κατέληξε ευτυχής σε σένα.

 

Μα ακριβως επειδη ειναι συντηρητικος αγοραστης & δεν εχει προσβαση σε μαστορα της προκοπης ΠΡΕΠΕΙ να παρει εναν απο τους ενισχυτες που αναφερεις ,γιατι η πιθανοτητα να "χαλασει" σε σχεση με εναν ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ  SR RI ή εναν Blues Deville ειναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ μικροτερη.

Σε αυτό δεν έχω καμία αντίρρηση. Απλώς εγώ αναφερόμουν στην περίπτωση να του τον χαλάσει κάποιος ειδικός, που την θεωρώ πολύ πιο πιθανή από το να χαλάσει από μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω θα χτυπουσα την κεφαλα μου για να τον παρω!!!!

Γιατι δεν το κανεις τοτε??

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=105050

 

(δεν εχω καμια σχεση με τον πωλητη)

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πιστευω ειναι απλα τα πραγματα . Αν θες fender ηχο παρε η τον hot rod deluxe η τον blues deluxe  φιλε  op , που ειναι μια χαρα και ειδικα αν ακομα δεν ξερεις ακριβως τι σου αρεσει και τι οχι και θες κατι να ξεκινησεις . Ειναι και πιο οικονομικοι απο reissue κτλ και πουλιουνται  και ευκολα . Οσο το οτι χαλανε λαμπες κτλ εμενα η μεχρι στιγμης εμπειρια μου δειχνει οτι αν ειναι απο ενα επιπεδο και πανω οι ενισχυτες δεν παθαινουν τιποτα .

 

ΥΣ : Ο Τεραστιος George Benson που παιζει με hot rod deluxe βλακας ειναι  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν το κανεις τοτε??

 

Ειχα πει πιο πανω οτι δεν παιρνω ποτε μεταχειρησμενους ενισχυτες!Και ειναι και λιγα βαττ..Παντως για να πω την αληθεια παιδια ειμαι FULL μπερδεμενος!Υπαρχει καποιος ενισχυτης να τα κανει ΟΛΑ????????Να παιζει τα παντα συν με τη χρηση εφφε!Τωρα εχω εναν Orange Rockerverb κεφαλι με Orange καμπινα...Τρομερος ενισχυτης αλλα το καθαρο μετα τη μεση γινεται overdrive...Υπερβαλλω λιγο για το overdrive αλλα με χαλαει πολυ.Το βρωμικο καναλι του παντως ειναι απιστευτο...Πριν λιγο καιρο ειχα σκεφτει να παω σε Hiwatt μεχρι που ακουσα τον Βues De Ville και επαθα πλακα απ'το καθαρο του...

Hey Pinky!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πει πιο πανω οτι δεν παιρνω ποτε μεταχειρησμενους ενισχυτες!

Εγώ πάντως στην θέση σου θα άκουγα τον Dr. Z, ίσως και να αλλάξεις γνώμη :).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Τρομερος ενισχυτης αλλα το καθαρο μετα τη μεση γινεται overdrive.

 

στον Fender SR που θες γινεται ακομα νωριτερα.... ;D

 

αν θες ενισχυτη που να μενει καθαρος μετα τη μεση (καλα που παιζεις τοσο δυνατα ?στο Μαρακανά? ;D) θες 100αρη οχι 40αρη.

 

παρε λοιπον τον Mesa που σου προτεινα ,αν υπαρχει ακομα.....

 

Υπαρχει καποιος ενισχυτης να τα κανει ΟΛΑ?

 

ναι,ο Mesa που σου προτεινα ;D

 

και καλυτερα καθαρα απο τους συγκεκριμενους Fender που θες εχει,και τραγικα καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και φοβερα βρωμικα και 100 βαττ για να τρομαζεις τον κοσμο... ;D και ΚΤΗΝΩΔΗ ενταση..

 

Εγώ πάντως στην θέση σου θα άκουγα τον Dr. Z, ίσως και να αλλάξεις γνώμη

 

με τα 18 βαττ του θα τον ακουνε μονο μεχρι την Κω ,αυτος θελει να ακουγεται τουλαχιστον μεχρι τη Λημνο (υποθετω οτι μενει στη Ναξο  ;D)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος ενισχυτης να τα κανει ΟΛΑ????????Να παιζει τα παντα συν με τη χρηση εφφε!

 

 

Τον boogie που σου πρότεινε ο SF δεν τον έχω παίξει, ούτε ακούσει από κοντά, αλλά δεν αμφιβάλλω οτι θα τα κάνει όλα. Πάντως τα κάνει όλα και αυτός που έχω

 

http://www.rivera.com/index.php/products/combos/135

 

Στα συν του θα το ξαναπώ τα λίγα για λαμπάτο kg και το ότι δεν έχει πολλά features και είναι plug n play (που λέει και η φιαγιά μου) ενώ ο boogie απ ότι έχω διαβάσει θέλει ιδιαίτερα το ψάξιμό του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Rivera ειναι χειρουργικο νυστερι!!

στον Fender SR που θες γινεται ακομα νωριτερα.... ;D

 

Σοβαρα μιλας τωρα?? ???

Ειχα την εντυπωση οτι αυτο το εχουν μονο οι Orange και καποια παλια μοντελα Marshall.

Hey Pinky!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Rivera ειναι χειρουργικο νυστερι!!Σοβαρα μιλας τωρα?? ???

Ειχα την εντυπωση οτι αυτο το εχουν μονο οι Orange και καποια παλια μοντελα Marshall.

 

Οπως σου ειπα και παραπανω το θεμα του headroom σε τοσο κτηνωδεις εντασεις εχει να κανει με τα watt (και φυσικα και με τα ΜΕΓΑΦΩΝΑ) του ενισχυτη.

 

Ο Super Reverb ειναι 45 watt,φοραει σχετικα αδυναμα μεγαφωνα και εχει και λαμπατο rectifier,χρησιμοποιειται δε κατα κορον απο τους μπλουζιστες ακριβως γιατι σπαει σχετικα νωρις.

 

Αν θες πολυ καθαρο ηχο σε τετοιες ...τρομακτικες εντασει παρε 100αρη,αλλος δρομος δεν υπαρχει....(βεβαια ξανα σου λεω απορρω για το ΠΟΥ θα παιξεις τοσο δυνατα,εκτος κι αν παιζεις σε πανηγυρια χωρις ΡΑ οποτε παω πασσο) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου