Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επισκευή κλασσικής κιθάρας


Ilias83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω μια κλασσική κιθάρα που έχεις σπάσει σε κάποιο σημείο και αυτό προφανέστατα επιρεάζει τον ήχο που βγάζει.

Επειδή ήταν η πρώτη μου κιθάρα θα ήθελα να την επισκευάσω.

Ξέρει κανείς κάποιον που μπορεί να κάνει τη δουλειά σωστά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

b]No one told you when to run

you missed the starting gun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτές είναι οι φωτογραφίες:

dsc03527vi2.th.jpgdsc03528ir5.th.jpg

Έχει σπάσει αρκετά χρόνια τώρα, (την έσπασα όταν ήμου πιτσιρικάς προσπαθώντας να την στριμώξω κάπου) αλλά μέχρι τώρα δεν είχα μπει στη διαδικασία να τη φτιάξω.

Όμως λυπάμαι να την βλέπω έτσι, την έχω 14 -15 χρόνια...

b]No one told you when to run

you missed the starting gun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαμπερές και βλέπεις το ηχείο, ή επιφανειακή γρατζουνιά;

Στην δεύτερη περίπτωση τη φτιάχνεις εύκολα και σχετικά φθηνά, στην πρώτη περίπτωση όμως, το πράμα είναι τελείως διαφορετικό, εκτός και αν κάνεις πατέντα, του στυλ να κολλήσεις από κάτω μια πολύ λεπτή λουρίδα ξύλου, ίδιου αν είναι δυνατόν με το καπάκι, ώστε να το ξανακολλήσεις.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τραύμα είναι διαμπερές, αν ήταν για γρατζουνιά δεν θα με αποασχολούσε.

Αλλά έτσι επιρρεάζει αφάνταστα τον ήχο...

b]No one told you when to run

you missed the starting gun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, εγώ θα σου έλεγα για κάποιον Θέμη Πούντζα. Τηλ. 210.3614027

Είναι ένα μικρό μαγαζί αρχές Χαριλάου Τρικούπη μέσα στη στοά απέναντι από τον Τρίμη. Ακριβώς δίπλα στο μαγαζί του Νάκα. Το δύσκολο είναι να τον βρείς.

 

Πολύ καλή ποιότητα δουλειάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονική επισκευή αυτού του σπασίματος απαιτεί αλλαγή καπακιού, κάτι που σημαίνει "τεράστιο¨κόστος ( ως προς το κόστος της κιθάρας). Μια λύση είναι να βάλεις κολλητική ταινία ή καποιο είδος κόλλας πάνω και να το ξεχάσεις.

Αυτό που αναφέρει ο " boukas" δεν νομίζω οτι θεωρείται εφικτή λύση . Η κιθάρα απο μέσα ( στο καπάκι) έχει στηρίγματα , αυτά στην ουσία ( η διατομή τους και ο σχεδιασμός τους)  καθορίζουν τον ήχο της κιθάρας, αν βάλεις μια λεπτή φλούδα απο μέσα θα έχεις πολύ μεγαλυτερη επίδραση ( αρνητική) στον ήχο απο ότι αν αφήσεις το ράγισμα όπως είναι ( απλά η αποψή μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονική επισκευή αυτού του σπασίματος απαιτεί αλλαγή καπακιού, κάτι που σημαίνει "τεράστιο¨κόστος ( ως προς το κόστος της κιθάρας). Μια λύση είναι να βάλεις κολλητική ταινία ή καποιο είδος κόλλας πάνω και να το ξεχάσεις.

Αυτό που αναφέρει ο " boukas" δεν νομίζω οτι θεωρείται εφικτή λύση . Η κιθάρα απο μέσα ( στο καπάκι) έχει στηρίγματα , αυτά στην ουσία ( η διατομή τους και ο σχεδιασμός τους)  καθορίζουν τον ήχο της κιθάρας, αν βάλεις μια λεπτή φλούδα απο μέσα θα έχεις πολύ μεγαλυτερη επίδραση ( αρνητική) στον ήχο απο ότι αν αφήσεις το ράγισμα όπως είναι ( απλά η αποψή μου).

 

Αν έχεις στο μυαλό σου κάτι σαν "έμπλαστρο" που συνδέει τα δύο άκρα που είναι σπασμένα, δεν γίνεται έτσι.

 

Στην πραγματικότητα μπαίνει ένα (κατάλληλου είδους) ξύλο σε σχήμα σφήνας, πολύ λεπτό δηλαδή, και η ισχύς της "κόλλησης" σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στην τάση που ασκεί.

 

Όλα αυτά από μάστορα που επισκεύασε αντίστοιχη ζημιά σε κλασσική μου κιθάρα παλιότερα. Δεν γνωρίζω βέβαια αν μια τέτοια τεχνική έχει εφαρμογή και εδώ...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου