Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για Fender combo λαμπατο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Super Reverb ειναι 45 watt,φοραει σχετικα αδυναμα μεγαφωνα και εχει και λαμπατο rectifier,χρησιμοποιειται δε κατα κορον απο τους μπλουζιστες ακριβως γιατι σπαει σχετικα νωρις.

Και solid state ανόρθωση μετά το 75....

Το "νωρίς" σε 45W σε 4X10 δίνει νόημα στο "σχετικά νωρίς". ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οπως παει η ολη κουβεντα το θεμα δεν ειναι ποσο πιο τερας ενισχυτη θα παρει αλλα...ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ στην μπαντα να παιζετε σε σωστες ισσοροπημενες εντασεις.  Προβα δεν ειναι ποιος θα ακουστει πιο δυνατα απο το Λαυριο στην Καλυμνο....αλλα να ακουμε οοοοολοι οοοοοολους οργανομενα.

Στην δικια μας περιπτωση στις προβες οι ενισχυτες (ενας Hot Rod Deluxe & Super Sonic 22watt) ΔΕΝ ανοιγουν σε ενταση πλεον του 2,5 με 3 !! και ακουγονται μιααααα χαρα σε ενταση (μας ακουνε απο την Αλιπεδου μεχρι τον ηλεκτρικο :-q  ) !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και solid state ανόρθωση μετά το 75....Το "νωρίς" σε 45W σε 4X10 δίνει νόημα στο "σχετικά νωρίς". ;D

 

Εισαι και ΣΤΡΑΒΟΣ... ;D...ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΠΑΛΑΙΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ο φιλος,του κουτιου τον θελει για να ΜΠΙΣΤΑΕΙ ΓΕΡΑ... ;D

 

Σκεψου οτι αν δεν του ...φτανει το τερας ο Rockerverb με την 4Χ12 με τα V30 τι..πανωλεθρια θα παθει ο Φεντερακος...με τα δεκαρακια ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να πω την αληθεια παιδια ειμαι FULL μπερδεμενος!

Αυτό είναι φυσιολογικό. Αν ήσουν Αθήνα, Θεσσαλονίκη ή και Πάτρα (λόγω της μεγάλης έκθεσης του Στόλλα) θα ήταν πολύ πιο απλά τα πράγματα.

 

Πάντως, αν χρονικά σε παίρνει, μη βιαστείς. Αν μπορείς, ανέβα 2-3 μέρες στην Αθήνα όπου είναι οι περισσότερες καλές αγγελίες, άκου τους 4-5 εξαιρετικούς ενισχυτές που υπάρχουν στις αγγελίες και πρότειναν τα παιδιά. Είναι μεταχειρισμένοι μεν τυπικά, αλλά πρόσφατα αγορασμένοι και πολύ ποιοτικές κατασκευές, δεν είναι ταλαιπωρημένα μηχανήματα του 1970.

 

Και μετά αποφάσισε με την ησυχία σου. Μπορεί να ακούσεις κάτι που θα σε συγκλονίσει και να πάρεις πολύ καλύτερο ενισχυτή για το ποσό που διαθέτεις.

 

Πάντως δεν θα απέκλεια ούτε τον Dr.Z γιατί έχει νότα καμπάνα (το πιο καμπανάτο καθαρό που έχω ακούσει). Είναι κεφαλή, εκτός σεναρίου δηλαδή, αλλά την πρώτη φορά που έπαιξα σε Dr. Z εντυπωσιάστηκα όσο ποτέ άλλοτε από ενισχυτή. Ήταν ένας 18άρης (άλλο μοντέλο όμως, o Carmen Ghia) και έπαιζε σε μία πολύ καλή καμπίνα 2Χ12 Avatar. Αυτό το πράγμα γκρέμιζε κτίριο. Τον άκουσα σε στούντιο και μπόρεσε να τον ανοίξει πάνω από τη μέση, μιλάμε για χαώδη ένταση και τα πιο πλούσια καθαρά ever. Όχι fenderίσια, ήταν κάπως πιο μεσαία, αλλά ο Maz στις αγγελίες είναι πιο Fender και Vox στον ήχο. Εννοείται δεν έχω καμία σχέση με τον πωλητή (θα ήθελα να αποκτήσω βέβαια, να γίνω αγοραστής του  ;D )

 

Επίσης είναι εξαιρετικά τα Boogie των αγγελιών. Τέλος με ένα τόσο καλό ποσό μπορείς να δοκιμάσεις πολύ καλούς ενισχυτές και σε καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ο Maz στις αγγελίες είναι πιο Fender και Vox στον ήχο

 

VOX ,με ηχο Fender δεν εχει και μεγαλη σχεση.

 

Αλλα και παλι απο τον Rockerverb που δεν του...φτανει...λιγοτερο...σαματα κανει.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VOX ,με ηχο Fender δεν εχει και μεγαλη σχεση.

Επιφυλάσσομαι γιατί δεν τον έχω ακούσει αλλά περιγράφεται ως υβρίδιο Twin με Vox. Πάντως είναι αρκετά πιο πριμάτος από τον Carmen Ghia που έχω παίξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας κανω μια ερωτηση λιγο παιδικοανωριμη?Απο οτι εχω καταλαβει τα μουσικα μας γουστα δε διαφερουν πολυ ετσι??

ΕΣΕΙΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ?

Θα κρατουσατε τον Orange ή θα πηγαινατε για κατι αλλο?

Hey Pinky!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις εναν καταπληκτικο ενισχυτη που μπορει να καλυψει με μεγαλη ευκολια ολη την γκαμα απο το καθαρο ως το βρωμικο.

 

Μαθε να τον χρησιμοποιεις σωστα και σε λογικες εντασεις και δεν χρειαζεται να αγορασεις τιποτα αλλο.

 

Τον 50αρη εχεις ή τον 100αρη?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου