Προς το περιεχόμενο

Αρμόνιο στα 2000 Ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΝ ΕΧΩ :P Σκοπευω τις επομενες μερες να αγορασω ενα αρμονιο.Ασχολουμαι 2 δεκαετιες με τη μουσικη με βασικο ομως οργανο το ακκορντεον.Επειδη ομως η τιμες τους ειναι απαγορευτικες ειπα να παρω αρχικα ενα καλο αρμονιο κι οταν μαζευτουν χρηματα βλεπουμε.

Ρωτησα και εψαξα αρκετα,σκεφτομαι να αγορασω λοιπον το Κorg Pa 80.Εδω ομως ειναι που 8ελω τη γνωμη οσων εχουν ακουσει η χρησιμοποιουν το οργανο αυτο.Αξιζουν τα 2000ε ?Οι ρυ8μοι και τα οργανα του ειναι καλα ?Υπαρχει μηπως καποιο οργανο αλλης εταιρια που θα προτεινατε ?Παιζω ολα τα ειδη της μουσικης οποτε θελω ενα οργανο πασπαρτου.Ευχαριστω για την υπομονη σας και τις απαντησεις σας.Καλως σας βρήκα :D

ονο 75 χαρακτηρες υπογραφη ?Αδυνατο :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, καλώς ήρθες στο Noiz! Τώρα, χρήσιμο θα ήταν να μας πεις ποιά θα είνια η χρήση του οργάνου. Θα παίξεις live, θα παίξεις σε κάποιο μαγαζί σε τακτική βάση, θα κάνεις ολόκληρες ενορχηστρώσεις σε αυτό;

 

Στο λέω για να καταλάβουμε όλοι τί ακριβώς ψάχνεις από το αρμόνιό σου. Το Pa-80 είναι ένα πολύ καλό όργανο κατά τη γνώμη μου, με ωραιότατους ήχους και ρυθμούς. Πιθανότατα αξίζει τα 2 χιλιάρικα αλλά ίσως να πρέπει να ψαχτείς και για κάποιο από τα χαμηλότερα μοντέλα για αρχή.

 

Αυτά και τα ξαναλέμε! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι τα 2 χιλιαρικα σε αυτες τισ εποχες ειναι πολλα λεφτα για ενα αρμονιο αλλα εξαρταται απο πολλα οπως αν εισαι εππαγελματιας η ερασιτεχνης ασ πουμε...παντως ψαξε και αλλου...

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις.Υπαρχει περιπτωση να παιξω σε μαγαζι με το οργανο καθως μου κολλαει ενας φιλος να δουλεψουμε παρεα και να ψαχτουμε σε διαφορα ειδη μουσικης (εκεινος παιζει βιολι)

 

Τωρα οσο αφορα τα χρηματα,τα 2 χιλιάρικα ειναι πολλα,αν δεν ηταν θα το ειχα παρει ηδη και δε θα ειχα πρηξει ολο το κοσμο να ρωταω. :P Αλλα το σκεπτικο μου ειναι το εξης...η μουσικη για μενα ηταν και ειναι μεγαλο μερος της ζωης μου,ταξιδεψα χαρη σ αυτη κι εκανα πολλα ενδιαφεροντα πραγματα.Ειναι δηλαδη κατι που ειτε ερασιτεχνικα ειτε επαγγελματικα θα αφιερωσω αξιοσεβαστο χρονο απ το 24ωρο μου οποτε γιατι να μην εχω ενα καλο εργαλειο στα χερια μου.Φιλε Sonicspot oταν λεs να ψαχτω αλλου μιλαs για καποιο αλλο μοντελο αλλης εταιριας ?Αν εχετε κατι καλο υποψιν....

ονο 75 χαρακτηρες υπογραφη ?Αδυνατο :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολυ εννουσα να ψαχτεις για κανενα μεταχειρισμενο παλι σε αρμονια...το κακο ειναι οτι ενω ειμαι πληκτρας ειμαι στα συνθς και δεν ξερω κατι συγκεκριμενο απο αυτη την αγορα...

 

κοιταξε και αυτο το λινκ

 

 

http://www.sonicstate.com/synth/_inc/type.cfm?type=homeKeyb

 

κοιταξε και τα Technics, Roland

ead, Follow or Get out of the way !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη δουλειά που το θες είναι μια χαρά το Pa80. Αφού υπάρχει και περίπτωση να παίζεις με τον φίλο σου.. ειδικά αν είστε δυό σας θα σε βολέψουν πολύ οι έτοιμοι ρυθμοί. Κατά κάποιο τρόπο αυτό πληρώνεις στα arranger - αρμόνια. Καλό είναι και το yamaha psr a-1000. Επίσης ρίξε μια ματιά και στο Pa50. Κάπου είχα ακούσει πως δεν έχει πολύ διαφορά στον ήχο από το Pa80.

Αν δεν τα κοίταξες, κοίταξε τα και αυτά.. ίσως σου κάνουν και είναι και φτηνότερα. Πάντως το pa80 σίγουρα αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

χαζευοντας στο noiz ειδα καποιον να αναφερει οτι εχει το PA80 με HD(hard disk αν καταλαβα καλα) γνωριζει καποιος να μου πει τη διαφορα του απ τη βασικη εκδοση και τι επιπλεον προσφερει το HD ?

ονο 75 χαρακτηρες υπογραφη ?Αδυνατο :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συμβουλεύω να μην πάρεις αρμόνιο,

διότι ότι και να πάρεις θα είναι λόγο για τα χρήματα που θα δώσεις. :wink:

 

Πάρε κάποιο από τα Motif της Yamaha ή αν δεν μπορείς πάρε το S90

 

http://www.thomann.de/thoiw2_yamaha_s_90_es_prodinfo.html

 

 

 

http://www.yamahasynth.com/products/s90es/index.html

 

Για live είναι πολύ καλό, και έχει την μηχανή των Motifs. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να πάς και σε μια τέτοια λύση:

yamaha_motif_rack_es_pimx_177261.jpg

 

170807.jpg

 

 

 

 

 

 

 

http://www.thomann.de/thoiw2_yamaha_motif_rack_es_prodinfo.html

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-170807.html

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαζευοντας στο noiz ειδα καποιον να αναφερει οτι εχει το PA80 με HD(hard disk αν καταλαβα καλα) γνωριζει καποιος να μου πει τη διαφορα του απ τη βασικη εκδοση και τι επιπλεον προσφερει το HD ?

 

Με το σκληρό δίσκο θα έχεις περισσότερο χώρο αποθήκευσης για να αποθηκεύεις οποιεσφήποτε ρυθμίσεις. Είναι πολύ καλύτερος από το να κουβαλάς δισκέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου