Προς το περιεχόμενο

Αρμόνιο στα 2000 Ευρώ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

IxNiLaTiS, κι όταν θα θέλει να παίξει σε μαγαζί με τον φίλο του με το βιολί, τι θα κάνει δηλαδή; θα κάτσει να προγραμματίσει όλο το πρόγραμμα στο motif για να έχει ορχήστρα από πίσω του; Πιστεύω γιαυτό ψάχνει για αρμόνιο-arranger από την αρχή.. τουλάχιστον έτσι είπε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται πως έχει κάνει τις πρόβες του

και έχει φτιάξει τους ήχους του, τους οποίους έχει ταξινομήσει

με την σειρά που θα χρειαστεί για το πρόγραμμα του.

 

Οκ, … η άποψή μου… τίποτα περισσότερο. :)

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην η επιλογη σου για την αγορα ενος αρμονιου KORG ειναι πολυ καλη, καθως ειναι γνωστο οτι εχει απο τοuς καλυτερους ηχους και styles σε αυτην την κατηγορια, χωρις να θελω να θιξω και τους αλλους κατασκευαστες. Ειδικα οι ρυθμοι ειναι οτι ποιο LIVE εχω ακουσει.

 

Ειχα κανει τεραστια ερευνα, και τεσταρα πολλα οργανα καταληγοντας στο KORG PA 50. Ενα αρμονιο φανταστικης τιμης / αποδοσης (800-1000 ευρω).

 

Ωστοσο θα ηθελα να προσθεσω οτι σε καμια περιπτωση δεν θα μπορουσα να δικαιολογισω τα 1000 ευρω επιπλεον για την αγορα του KORG PA 80 καθως μουσικα δεν εχει να σου προσφερει ΤΙΠΟΤΑ παραπανω.

Αυτο που παιρνεις παραπανω στο PA 80 ειναι η optional τοποθετηση HD οπως και ενας voice processor.

 

Εαν σε ενδιαφερει η συνθεση αντε να πω πως θα χρησιμοποιησης το HD για αποθηκευση της δουλειας σου (κατι που μπορεις να κανεις πολυ ευκολα με μια δισκετουλα) αν και το ξερεις οτι η δουλεια σημερα γινεται με external sequencers......

Η αν θελεις να χρεισιμοποιεις midi files (να παιζει μονο του το αρμονιο τα τραγουδακια σου και εσει να κουνας τα δαχτυλα στο αερα)

 

Και ο voice processor αν θελεις στα LIVE σου να περνας την φωνη σου μεσα απο το αρμονιο (λιγο χλωμο το βλεπω)

 

Δες αυτο το ΛΙΝΚ που ειναι μια συγκριση τεχνικων χαρακτηριστικων

και θυμισου οτι τα KORG PA χρησιμοποιουν την ιδια μηχανη για ολα τα μοντελα τους (προερχεται απο αυτη του TRITON)

http://www.korgpa.com/pa_root/en/products/pa1xpro_comp.html?en

 

Ελπιζω να σε βοηθεισα λιγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατα τη γνώμη μου, προσθέτω ότι δεν θα σε χαλάει καθόλου που έχει κληρονομήσει απο το triton και την μηχανή συνθεσης αλλά και αρκετό editing

 

Δεν θα απογοητευτείς, ειναι ένα κορυφαίο arranger

 

Και τα άλλα της κατηγορίας δεν τα υποτίμησα ποτέ , αλλά και για θέμα μενού, η korg είναι οτι η Νοκια στα κινητά.

 

Η επιλογή δική σου......

 

Και σίγουρα χρειάζεσαι arranger, μην πάς σε workstation , γιατι ξεχνάς τα fill in, intro variations με μια σειρά κουμπάκια , και ακομπανιαμέντα με το αριστερό, οπότε πώς θα παίξεις έξω, μετα μπλέκει το θέμα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως για μενα φιλε disco δε με βοη8ισες απ την αποψη οτι αυτο το συγκριτικο εχει πεσει ηδη στην αντιληψη μου πριν ποσταρω στο noiz 8O και ειναι ισως ο μονος λογοςπου ακομα δεν εχω αγορασει το οργανο κα8ως αδυνατω να καταλαβω γιατι υπαρχει διαφορα 1000 ευρω ενω πολλοι μιλουν για πανομοιοτυπα οργανα.Μαλιστα μολις γυριζω απο μια εκδηλωση στην οποιο ειχα τη πρωτη ακουστικη επαφη με το οργανο και παραλιγο να το μισησω καθως ο τυπος το βασανιζε δεν το επαιζε :? Μιλησα μαζι του παντος και ηταν ιδιαιτερα θετικος ως προς τη χρηστικοτητα και τις ικανοτητες του PA80 αν ηξερε να παιζει ισως να τις ειχα διακρινει και εγω ο ιδιος :P Παντως σε σχεση με τα χαρακτηριστικα που συγκρινεις σιγουρα δε μ ενδιαφερει ιδιαιτερα να τραγουδησω,ισως μ ενδιαφερει να αποθηκευσω υλικο καθως η συνθεση μ απασχολει,η ποιοτητα των οργανων ειναι κατι που θελω να πλησιαζει σε synth (μεχρι να αγορασω ενα)

ονο 75 χαρακτηρες υπογραφη ?Αδυνατο :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Agleora καταλαβαινω την απορεια σου για την διαφορα της τιμης σε αυτα τα δυο οργανα, γιατι και εγω ειχα ακριβως το ιδιο δηλημα. Η απορεια μου λυθηκε οταν πηγα σε ενα καταστημα και ειχα και τα 2 οργανα μπροστα μου.

 

Δεν μπορεις να φανταστεις ποσα πραγματα σκαρφιζονται οι εταιριες για να σου παρουν τα λεφτα απο την τσεπη για 2-3 εχτρα σε ενα οργανο. Το θεμα ειναι να μην πεσεις στην παγιδα και το δαγκωσεις και αυτο θα γινει μονο εαν ξεκαθαρισεις ποιες ειναι οι αναγκες σου πραγματικα.

 

Σκεψου αν αυτα τα extra τα χρειαζεσαι και σε εξυπηρετουν πραγματικα αλλιως τσαμπα θα τα δωσεις.

 

Με 1000 ευρω επιπλεον αγοραζεις καραμπινατη καρτα ειχου για το PC σου και original software οπως qubase, sonar, protools και πολλα αλλα για να ασχοληθεις σοβαρα με την συνθεση.... και βραστο το HD του αρμονιου.

 

Σκεψου, ΑΚΟΥΣΕ και αποφασισε

 

Εγω παντως αποφασισα.... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια για να χω μια οριστικη εικονα απο σενα που τα εχεις ακουσει,δει και τα δυο και εχεις παρει το 50

 

Εχουν ιδια ποιοτητα ηχου στα οργανα ?

Εχουν τους ιδιους ρυθμους και τη δυνατοτητα να τους διαμορφωσεις προσθετωντας οργανα σε αυτους ?

Σε ισχυ και ποιοτητα ο ηχος που βγαζουν ειναι ο ιδιος σε σολο κατασταση? γιατι αν ειδα καλα εχει μικροτερα ηχεια το 50αρι

Γενικα το λογισμικο του και το υλικο του αναβα8μιζεται και εμπλουτιζετε απ το internet επαρκως (λογο ελλειψης σκληρου δισκου σε ρωταω ? :)

ονο 75 χαρακτηρες υπογραφη ?Αδυνατο :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια για να χω μια οριστικη εικονα απο σενα που τα εχεις ακουσει' date='δει και τα δυο και εχεις παρει το 50

 

Εχουν ιδια ποιοτητα ηχου στα οργανα ?

Εχουν τους ιδιους ρυθμους και τη δυνατοτητα να τους διαμορφωσεις προσθετωντας οργανα σε αυτους ?

Σε ισχυ και ποιοτητα ο ηχος που βγαζουν ειναι ο ιδιος σε σολο κατασταση? γιατι αν ειδα καλα εχει μικροτερα ηχεια το 50αρι

Γενικα το λογισμικο του και το υλικο του αναβα8μιζεται και εμπλουτιζετε απ το internet επαρκως (λογο ελλειψης σκληρου δισκου σε ρωταω ? :)[/quote']

 

 

Νομιζω οτι εχω απαντησει ηδη στα ερωτηματα σου.

Τα δικα μου αυτια δεν βρηκαν καμια διαφορα και δεν ειναι μονο δικη μου αποψη μονο αυτη, οποιον και να ρωτησεις που ξερει το ιδιο θα σου πει.

 

Η KORG πολυ εξυπνα εβγαλε ενα λοου μπατζετ οργανο για να μπορει να το αγορασει και ενα αγοραστικο κοινο με μικροτερη οικονομικη δυνατοτητα, αφεροντας ουσιαστηκα καποιες δυνατοτητες απο κοποιο μεγαλυτερο μοντελο. Η μηχανη του ομως παραμενει η ιδια.

 

Για μενα τα συγκεκριμενα οργανα ειναι οι ποιο εξυπνες αγορες γιατι σου αφηνουν περιθωριο και για μια μελοντικη αγορα αφου θα εχεις εξοικονομιση αρκετα χρηματα απο αυτη την κινηση σου.

 

Εγω ειχα κολησει να παρω το PA 1x pro.....περι τις 3000 ευρω, μεχρι που επαιξα και σε αυτο και δεν μπορεσα να βρω τρομακτικες διαφορες, που αυτο οντως βρισκεται πιο ψηλα και εχει και ενα καραβι δυνατοτητες.

 

Βολευτικα με 880 ευρω. Και ειμαι χαρουμενος που καθε φορα που ακουμπαω τα πληκτρα του δεν καιει η τσεπη μου.

Οσον αφορα το editing στους ρυθμους ορεξη να εχεις και μπορεις να κανεις παπαδες.

 

Μου αρεσουν πολυ οι μπαλαντες και τα slow κοματια και την εχω

καταβρει με τους αμετρητους ρυθμους. Ενα πραγματικα οργανο για επαγγελματιες και τους χομπιστες.

 

Δεν κανω αλλη διαφηση γιατι στο τελος θα με παρεξηγησουν εδω μεσα.

Ριξε και μια ματια σε αυτο το γαλικο site να δεις τι κανει ενα παλικαρι με ενα PA 50. JM JARRE, VANGELIS....Οτι εχει το site απο ρυθμους ειναι ελευθερα για download για να τα χρησιμοποιησης στο αρμονιο σου (οταν θα το παρεις).

http://olavier.free.fr/m2.html

 

Για την αναβαθμιση σαφως οποια καινουρια OS βγαινει μπορει να την παιρασεις στο αρμονιο σου μεσω του floppy disk.

Για τα ηχεια εγω προσωπικα χαμηλωνω και λιγο την ενταση αλλα αυτο ειναι προσωπικο γουστο. Παντως ο ηχος του οργανου ειναι πολυ γεματος με το σωστο μπασο, και δεν υπολοιπεται των αλλων.

 

Good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου