Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο audio interface για συγκεκριμένες ανάγκες - τι προτείνετε?


sagan_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

Χρειάζομαι:2 stereo inputs για synth και groove box,1 mono για mic (+preamp is OK),1 input για ηλεκτρακουστική κιθάρα.Επίσης θέλω να μπορώ να συγχρονίζω το synth,το groove box και το DAW.Χρησιμοποιώ iMac και δουλεύω με το Logic Pro.Τείνω να προτιμήσω firewire σύνδεση.Μου αρέσει το Alesis Multimix 8 (firewire) αλλά δεν έχει MIDI και δεν είμαι σίγουρος αν με ικανοποιεί τελικά...

Σημ.Χρησιμοποιώ αξιοπρεπή ηχεία και ο ήχος που έχω στο δωμάτιό μου είναι σχετικά καθαρός.

Α,και το budget είναι σχετικά περιορισμένο (δεν είμαι για rme κτλ)...  >:(

Τι μου προτείνετε??

thanx  ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ανάγκες σου θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο

http://www.dv247.com/invt/47568/

σε USB και με λίγα χρήματα.

 

Σε firewire αλλάζει λίγο το πράγμα και το κόστος.

Κοιτά καμιά Presonus firepod ή Focusrite Saffire Pro 40

θα σου έλεγα να  δεις και καμιά m audio αλλά έχω ακούσει ότι έχουν προβλήματα

συμβατότητας  με το firewire chip που φοράνε τα καινούρια mac.

Σε κάθε περίπτωση κοίταξε το αυτό πριν αγοράσεις firewire καρτα.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την saffire 26 pro και είμαι πανευτυχής σύν ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε στο desktop με τα win xp ούτε στο macbook με το Luscent chipάκι...Κοίταξε γιατί έχει βγεί και το νέο μοντέλο το 40αρι που γράφει και ο φίλος Loki...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να μπορώ να ηχογραφώ ταυτόχρονα τα 2 synths και όχι βάλε βγάλε κατάσταση.

Επίσης έχω άσχημη εμπειρία με  USB κάρτα M-audio...

Το budget είναι γύρω στα 300... :o

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σκεφτηκα να την προτείνω και εγώ την 610 αλλά θέλει 4 line inputs ταυτόχρονα και δύο mic inputs με ΗiZ οπότε δεν του κάνει.

 

Βασικά θέλω να μπορώ να ηχογραφώ ταυτόχρονα τα 2 synths και όχι βάλε βγάλε κατάσταση.

Επίσης έχω άσχημη εμπειρία με  USB κάρτα M-audio...

Το budget είναι γύρω στα 300... :o

 

 

Τι εμπειρία δηλαδή?

Πιστέυω πως έχει βελτιωθεί πολύ η ποιότητα στα καινούρια USB interfaces (καμία σχέση με κάτι Audiophile USB αν μιλάς για τέτοια μοντέλα)

Anyway τότε πάς για καμιά presonus firepod η Maudio Profire 2626 ή focusrite saffire pro αν και στις τελευταίες βγαίνεις λίγο Off Budget.

Πάντως πάντα υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις ενα midisport 2x2 USB midi interface και την πρώτη alesis που είχες υπόψιν σου αν το θες.

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άσχημη εμπειρία ήταν με M-Audio Fast Track Pro που περιμένω να μου την αντικαταστήσουν από music store...Όχι πως αυτό σημαίνει κάτι για όλες τις M-Audio του κόσμου...

Το Alesis με προβληματίζει για 2 θεματάκια:

1.Ο ήχος του σε σχέση με τα άλλα,πιο δημοφιλή interfaces που κυκλοφορούν

2.sample rate:48KHz,ενώ οι ανταγωνιστές της 96KHz (εντάξει,όχι πως θα κάνω παραγωγή με αξιώσεις επαγγελματικού studio)

Ακούω σχόλια και προτάσεις  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα (αφού χρησιμοποιείς Mac) μάζεψε τα λεφτάκια σου και επένδυσε σε μια Motu...και καθάρισες. Απόλυτα συμβατή εδώ και αιώνες ;D ;D, firewire, πολλές audio είσοδοι, midi port. Έτσι κι αλλιώς δεν αγοράζεις κάθε μέρα κάρτα (και είναι από τα πιο σημαντικά κομμάτια της όλης συνδεσμολογίας). Εγώ την έχω εδώ και 3,5 χρόνια και απλά τη μεταφέρω από μηχάνημα σε μηχάνημα.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου