Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση απο κονσολα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω στη διαθεση μου μια κονσολα της Behringer  (μαλον η XENYX-1832FX ειναι εχει και το USB/Audio Interface ) και ενα laptop (Επεξεργαστής: Intel Core 2 Duo T7300 (2,0GHz) με 4MB L2 cache, στα 800MHz.    RAM 2 GB   kai η on-board καρτα ηχου) ζρημματα για καποια καλη καρτα ηχου δεν θελω να δοσω, με αυταα που διαθετω μπορω να κανω μια ηχογραφιση (2 κιθαρεσ, μπασο, και μια φωνη) και να εχω με καλουτσικο αποτελεσμα?

πως/τι συνδεσης πρεπει να κανω? τι προγραμματα θα χρειαστω??

 

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα είναι plug'n'play χωρίς drivers. Συνδεσέ την και άσε τα windows να κάνουν εγκατάσταση. Σου δίνει δύο κανάλια in και 2 out. Μέσα στο πρόγραμμα ηχογράφησης φαίνονται σαν USB audio device 1 / 2. Ηχογραφείς 2 κανάλια σαν master left right ή σαν ξεχωριστά. Αυτό είναι όλο.

 

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε και το Riffworks Τ4 της Sonoma Wire Works, εύκολο και καλά

αποτελέσματα.

Υπάρχει και free έκδοση για μέχρι 4-track και δικά του φυσικά drum loops.

 

Αν όμως προχωρήσεις σε Cubase ή γενικά κάτι πιο βαρή θα χρειαστείς επέκταση RAM,

kαι πιό δυνατή κάρτα ήχου.

about_rwscreen.jpg.1ae96c2d7b7e3d57b6ee5db0112903f5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Το Reaper είναι μια χαρά, αν δεν το έχεις κατεβάσει, κάν'το τώρα.

2 πραγματάκια μόνο να προσέξεις.

1ον) Αγόρασε καλα RCA καλώδια για να συνδέσεις την κάρτα ήχου με την 1832 (μην τη συνδέσεις σε κανένα μάστερ ή sub-out, μόνο απο το tape-out της κονσόλας θα κάνει δουλειά η κάρτα που έχεις, δεν αντέχει πολλά db)

2ον)Αν είναι δυνατόν γράφε ένα-ένα κανάλι-όργανο κάθε φορά για ευκολία στο edit και καλύτερα ηχητικά αποτελέσματα.

 

Good Luck!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου