Προς το περιεχόμενο

Xορδές ηλεκτροακουστικής 12χορδης


dimicupo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κι εγώ ερώτημα - απορία,ελπίζω όχι εκτός θέματος.Η 12χορδη ηλεκτροακουστική μου με τις χορδές πού έιχε απο την αγορά της είχε για τα λεφτά της αξιοπρεπή ήχο.Αλλάζω λοιπόν με dáddario phosphor bronze 10ρες,χωρίς να είμαι σίγουρος μάλλον φόραγε πιο λεπτές πριν (9ρες υπάρχουν γι αυτές, δεν γνωρίζω..).Αντικειμενικά ο ήχος "θάμπωσε" αμέσως.Σκέφτηκα ότι μετά απο κάνα μισάωρο ίσως "πάρουν τα πάνω τους"...ούτε αυτό συνέβη,το αντίθετο.Το αποτέλεσμα ήταν δραματικό μετά απο 3 ώρες παιξίματος,εκτός ότι ο ήχος πού ήταν έτσι κι αλλιώς μακράν του πρώτου,ξέβαψαν όλες,μου έκαναν και τα δάχτυλα χάλια...αναρρωτιέμαι αρχικά με αυτούς τους διαόλους-φωσφόρους,ή τι άλλο είναι και που σίγουρα ερχόμαστε σε ...στενή επαφή πλέον μή πάθουμε τίποτε..επίσης προσωπικά λυπάμαι γιατί πήρα αρκετά σετάκια και σίγουρα θέλω κάτι άλλο.Τώρα άν όπως είπε ο Superfunk αυτός ο κατασκευαστής κι άλλος ένας-δύο είναι οι μεγαλύτεροι είμαι σε άσχημη φάση....ο ήχος τους ήτανε άσχημος με το που μπήκαν και πεταχτήκαν και ξανα-αλλάχθηκαν,...και παρακαλώ να τελειώσουν,και το χειρότερο δεν ξέρω τι να βάλω...το ότι αρχικά φορούσε λεπτότερες δεν τις μέτρησα,απλά αυτές ήταν πιο σκληρές στο πάτημα σίγουρα.Κλείνωντας ας υποθέσω ότι οι 10ρες είναι το πρόβλημα και θέλει πιο χοντρές.Παραμένει το ερώτημα της άσχημης αίσθησης,επίσης με τι κριτήριο ανεβάζουμε διάμετρο....δηλαδή άν υπάρχουν χορδές-παστίτσιο και κάποιος γουστάρει τις βάζει, η μετά θα έχει το τόξο του Οδυσσέα το... άκαμπτο...ευχαριστώ

 

 

 

Υ.Γ.Μπήκε σαν επερώτηση στο Μουσική και μουσικοί,στο τόπικ "χορδές ηλεκτροακουστικής",απο λάθος το ποσταρα σαν νέο θέμα,και τελικά βρέθηκε εδώ....ορφανό.....και πάλι σόρρυ :roll:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι σε κάθε αλλαγή που κάνεις από 9 άρες σε 10 άρες και κτλ-κτλ, το όργανο χρειάζεται κάθε φορά σετάρισμα.

Σου πρωτίνο να αγοράσεις ένα σετ χορδές Elixir και να τις δοκιμάσεις, σίγουρα είναι σχεδόν διπλάσια τιμή από τις Dáddario και από πολλές άλλες μάρκες, αλλά αξίζουν τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ axelakos ακριβως οπως και στις ηλεκτρικες.. :wink:

 

τωρα οσον αφορα το original ερωτημα,προφανως η κιθαρα σου (ειδικα αν ηταν φθηνη ) φορουσε απο τη μανα της χορδες BRONZE σαν

αυτες

οι οποιες ειναι οντως πιο bright απο τις phosphor bronze ,αλλα κρατανε ακομα λιγοτερο.

μπορει ο ιδρωτας σου να κανει χημικη αντιδραση με το φωσφορο για αυτο και μαυριζουν και ξεβαφουν....

προσωπικα χρησιμοποιω τις χορδες που σου προκαλεσαν το προβλημα χρονια & δεν ειχα ποτε μου κανενα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου