Προς το περιεχόμενο

βιβλιογραφεια για music business


music14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας θα ηθελα να που προτεινετε η να μου πειτε αν το εχετε διαβασει ηδη καποιο καλο βιβλιο σχετικα με music business με ενδιαφερουν ολοι η κλαδοι την μουσικης βιομηχανιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, δεν έχω διαβάσει κάποιο σχετικό βιβλίο αλλά με μια αναζήτηση στο Google με τους όρους "music business βιβλιογραφία" βγάζει αρκετά ενδιαφέροντα αποτελέσματα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό βιβλίο για touring είναι το http://www.amazon.co.uk/Tour-Smart-Break-Martin-Atkins/dp/0979731305/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1351192942&sr=8-1

 

δεν ξέρω βέβαια αν έχει εφαρμογή στην Ελληνική πραγματικότητα αλλά όπως και ναχει μου κάλυψε πολλές απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και ένα γενικό άρθρο για τη μουσική βιομηχανία στη wiki. Αν θέλεις ρίξε του μια ματιά.

http://en.wikipedia.org/wiki/Music_industry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Complete Guide to Game Audio" by Aaron Marks

For Composers, Musicians, Sound Designers and Game Developers.

CMP Books, έκδοση σχετικά καινούργια, αμερικάνικο.

 

Βασικά το βιβλίο περιγράφει με μεγάλη λεπτομέρεια τί χρειάζεται να κάνει κάποιος για να γράψει μουσική για παιχνίδια και να "ενσωματωθεί" στη μουσική βιομηχανία παιχνιδιών.

Ενα μεγάλο κομμάτι του βιβλίου καλύπτει "εταιρικά" θέματα : προσωπική προβολή, demos, ψάξιμο για δουλειά, συμβόλαια, υπογραφές, πώς γίνεται η εργασία μέσα στην εταιρεία, εξοπλισμός κλπ. κλπ.

Γράφει πολύ ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες για όλα αυτά τα θέματα.

Δεν θυμάμαι πόσο το είχα αγοράσει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αν αναφέρεσαι σε ελληνικό κείμενο, μάλλον δεν υπάρχει απ' όσο ξέρω. Ο κάθε δάσκαλος στα ΙΕΚ που παραδίδει το μάθημα δίνει σημειώσεις και το ίδιο έκανα κι εγώ.

 

Απο ξενόγλωσσα υπάρχουν πολλά και ειδικεύονται σε management, marketing, record labels, new media, κ.α. Δύο γενικού περιεχομένου είναι τα:

 

All You Need To Know About The Music Business: Seventh edition

 

The DIY Music Manual: How to Record, Promote and Distribute Your Music without a Record Deal

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θα ηθελα να που προτεινετε η να μου πειτε αν το εχετε διαβασει ηδη καποιο καλο βιβλιο σχετικα με music business με ενδιαφερουν ολοι η κλαδοι την μουσικης βιομηχανιας

Τρομερά συγκεκριμένος.  :P

 

Αντε, επειδή νοιώθω μεγαλόψυχος τα τελευταία 5 λεπτά (ένεκα Παρασκευής) κα με την υπόθεση ότι κατάλαβα καλά τι εννοείς.....

All You Need to Know About the Music Business: Donald S. Passman

This Business of Music: M. William Krasilovsky, Sidney Shemel, John M. Gross and Jonathan Feinstein

 

 

Με πρόλαβε στο νήμα ο Ιαμέθιος.......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορος music business περιλαμβανει φανταζομαι ολη τη διαδικασια προώθησης και πώλησης ενός έτοιμου μουσικου "αντικειμένου"?

 

Δεν είναι λίγο....τεράστιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"The Complete Guide to Game Audio" by Aaron Marks

For Composers, Musicians, Sound Designers and Game Developers.

CMP Books, έκδοση σχετικά καινούργια, αμερικάνικο.

 

Βασικά το βιβλίο περιγράφει με μεγάλη λεπτομέρεια τί χρειάζεται να κάνει κάποιος για να γράψει μουσική για παιχνίδια και να "ενσωματωθεί" στη μουσική βιομηχανία παιχνιδιών.

Ενα μεγάλο κομμάτι του βιβλίου καλύπτει "εταιρικά" θέματα : προσωπική προβολή, demos, ψάξιμο για δουλειά, συμβόλαια, υπογραφές, πώς γίνεται η εργασία μέσα στην εταιρεία, εξοπλισμός κλπ. κλπ.

Γράφει πολύ ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες για όλα αυτά τα θέματα.

Δεν θυμάμαι πόσο το είχα αγοράσει...

O Aaron έκανε πραγματικά πολύ καλή δουλειά στο θέμα! Αλλά το βιβλίο έχει γραφτεί εδώ και χρόνια και, τουλάχιστον στην έκδοση που έχω εγώ, πολλά δεν ισχύουν! Δε ξέρω αν έχει βγει καινούρια έκδοση, αλλά οποιοδήποτε βιβλίο καταπιάνεται με το θέμα της μουσικής βιομηχανίας έχει ζωή κανένα χρόνο το πολύ. Στο μεταξύ έχουν αλλάξει ΤΟΣΑ πολλά σε ΟΛΑ τα πεδία που είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ισχύουν οι πληροφορίες πλέον...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου