Προς το περιεχόμενο

x-airesi cover songs - την κριτικη σας παρακαλω :)


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα ,

μολις τελειωσαμε το demo με την μπαντα που παιζω

και θα θελαμε την γνωμη/ συμβουλη για οτιδηποτε

παιχτικα και ηχοληπτικα , μιας και τα 3 στα 4 κομματια

ειναι first take, και το 1 ειναι second take και η μιξη-παραγωγη

εγινε απο εμενα και τον τραγουδιστη.

 

Οι ηχογραφησεις γινανε στο Train Studio εδω στη θεσσαλονικη

 

Link : http://soundcloud.com/x-airesi-the-band/sets/x-airesi-cover-songs

 

θα χαρω να ακουσω τις αποψεις σας και να δωσω πληροφοριες για οτι θελησετε να ρωτησετε!

 

ευχαριστω προκαταβολικα

 

edit : να προλαβω την ερωτηση: γιατι διασκευες?

το συγκεκριμενο θα αποτελεσει demo  για μαγαζατορες για να παιξουμε και εκτος των μαγαζιων που παιζουμε ηδη. τα δικα μας αρχιζουν να δουλευονται τωρα!

 

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές εκτελέσεις, πειστικές και με άποψη.

Rhythm section και κιθάρες υποστηρίζουν όπως πρέπει τα κομμάτια, και ο τραγουδιστής δεν τα "λέει" απλά, τα ερμηνεύει (πολύ καλή επιλογή να αποφύγει να μιμηθεί το ύφος του Παπάζογλου στη "Ρωγμή", που είναι ιδιαίτερο και δύσκολο).

Η παραγωγή ικανοποιητικότατη, ειδικά για ντέμο.

 

Αν είχα μαγαζί θα σας προσλάμβανα!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχα μαγαζί θα σας προσλάμβανα!

Eγώ όμως όχι. Και δεν θα σας προσλάμβανα, γιατί έτσι όπως σας άκουσα δεν διαπίστωσα να έχετε γούστο. Και δεν έχετε γούστο στην επιλογή του τι θα πάιξει ο καθείς στο κάθε τραγούδι, αλλά και στα τραγούδια που θα παίξετε.

Επίσης οι "μπροστάρηδες" δεν πατάνε πολύ καλά στις νότες, ...και επίσης μη μου πείτε π.χ. ότι το σόλο στο "νιώθω ενοχές" είναι αυτό που θέλει το κομμάτι.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το στυλ μουσικης ρε παιδια ειναι που εκανε να σταματησω να δουλευω επαγγελματικα ...δεν μπορω να ακουσω πανω απο 3 ακκορντα .Δεν κριτικαρω το παιξιμο σας αλλα θα σας εδινα μια ''συμβουλη '' ( αν μου επιτρεπεται  ο ορος ).ΑΛΛΑΞΤΕ στυλ μουσικης θα θαφτειτε με τετοια κομματια .Εκτος και εισαστε '' ταγμενοι ''.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζετε καλα. Ειστε δεμενοι. Ο ηχος σας ειναι καλος.

 

Ολα καλα

 

Απορω βεβαια γιατι καποιος θα ερχοταν να ακουσει αυτα τα τραγουδια, αλλα και γιατι καποιος τα παιζει αλλα αυτο ειναι δικο μου προβλημαα!

 

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστουμε για τις κριτικες!!

 

επειδη παντα μου αρεσει να ακουω τα "κακα" σχολια , θα απαντησω χωρις να θελω να δικαιολογησω κατι , μιας και για αυτο το εριξα φατσα φορα σε ανθρωπους που εχουν φαει πιο πολλα ψωμια απο εμενα στη μουσικη (εννοειται) ,  και δεν ειπα οτι ειναι αλανθαστο  (ξαναεννοειται ) απλα ηθελα να ακουσω κυριως τις κακες γνωμες και να διωρθωσω πραγματα :)

 

Harris: ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια, ( ο τραγουδιστης ευτυχως δεν ειναι ψωνιο και καταλαβαινει ποτε παει να "πατησει" πανω σε τερατα του χωρου και ποτε οχι  :) )

 

Kbasilis : ο τραγουδιστης ηταν βραχνιασμενος , αλλα ειπαμε να το δοκιμασουμε ετσι :)

σιγουρα καποια πραγματα δεν τα ειπε οπως θα επρεπε και οχι λογω κρυωματος παντως :)

 

Nestoras : το γουστο ειναι καθαρα υποκειμενικο, γενικα, το συγκεκριμενο demo προσπαθει να καλυψει με 4 τραγουδια ενα φασμα 45 κομματιων που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο προγραμμα, και αυτος ηταν ο κυριος λογος επιλογης τους. για τα υπολοιπα. επειδη ειμαι ο ενας απο τους 2 κιθαριστες, εννοειτα (ξανα) λεω οτι θα υπαρχουν λαθη, δεν διορθωσαμε τιποτα και (λογικο ειναι να) ειναι καπως καποια πραγματα/φρασεις . οσο για το σολο στο "νιωθω ενοχες", γενικα ειχαμε πει απο την αρχη με τα παιδια , να υπαρχουν ελαχιστα solo τυποποιημενα και ολα να ειναι προιον αυτοσχεδιασμου , το συγκεκριμενο σολο π.χ στο δευτερο take που καναμε αλλα τελικα ανεβασαμε το πρωτο , ειχε καθαρα blues / funk καταβολες , απλα ειπαμε να αφησουμε αυτο σαν αποψη . καλο η κακο , για αυτο κρινομαστε ( και παντα μου αρεσε η κριτικη απο εσενα ειδικα, σε αλλα ποστ, αλλων συμφορουμιτων )

 

Pericles: ταγμενοι δεν ειμαστε ( αν και κατα τη γνωμη μου κρυβονται πολλες λεξεις πισω απο αυτη τη λεξη ) , ευχαριστουμε για την συμβουλη :)

 

Hwept: ευχαριστουμε για τα καλα λογια, οσο για τα υπολοιπα , προσωπικα μου φαινεται , οτι απαντησες στον εαυτο σου :)

 

Να στε καλα!!

 

 

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστουμε για τις κριτικες!!

 

επειδη παντα μου αρεσει να ακουω τα "κακα" σχολια , θα απαντησω χωρις να θελω να δικαιολογησω κατι , μιας και για αυτο το εριξα φατσα φορα σε ανθρωπους που εχουν φαει πιο πολλα ψωμια απο εμενα στη μουσικη (εννοειται) ,  και δεν ειπα οτι ειναι αλανθαστο  (ξαναεννοειται ) απλα ηθελα να ακουσω κυριως τις κακες γνωμες και να διωρθωσω πραγματα :)

 

Harris: ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια, ( ο τραγουδιστης ευτυχως δεν ειναι ψωνιο και καταλαβαινει ποτε παει να "πατησει" πανω σε τερατα του χωρου και ποτε οχι  :) )

 

Kbasilis : ο τραγουδιστης ηταν βραχνιασμενος , αλλα ειπαμε να το δοκιμασουμε ετσι :)

σιγουρα καποια πραγματα δεν τα ειπε οπως θα επρεπε και οχι λογω κρυωματος παντως :)

 

Nestoras : το γουστο ειναι καθαρα υποκειμενικο, γενικα, το συγκεκριμενο demo προσπαθει να καλυψει με 4 τραγουδια ενα φασμα 45 κομματιων που υπαρχουν αυτη τη στιγμη στο προγραμμα, και αυτος ηταν ο κυριος λογος επιλογης τους. για τα υπολοιπα. επειδη ειμαι ο ενας απο τους 2 κιθαριστες, εννοειτα (ξανα) λεω οτι θα υπαρχουν λαθη, δεν διορθωσαμε τιποτα και (λογικο ειναι να) ειναι καπως καποια πραγματα/φρασεις . οσο για το σολο στο "νιωθω ενοχες", γενικα ειχαμε πει απο την αρχη με τα παιδια , να υπαρχουν ελαχιστα solo τυποποιημενα και ολα να ειναι προιον αυτοσχεδιασμου , το συγκεκριμενο σολο π.χ στο δευτερο take που καναμε αλλα τελικα ανεβασαμε το πρωτο , ειχε καθαρα blues / funk καταβολες , απλα ειπαμε να αφησουμε αυτο σαν αποψη . καλο η κακο , για αυτο κρινομαστε ( και παντα μου αρεσε η κριτικη απο εσενα ειδικα, σε αλλα ποστ, αλλων συμφορουμιτων )

 

Pericles: ταγμενοι δεν ειμαστε ( αν και κατα τη γνωμη μου κρυβονται πολλες λεξεις πισω απο αυτη τη λεξη ) , ευχαριστουμε για την συμβουλη :)

 

Hwept: ευχαριστουμε για τα καλα λογια, οσο για τα υπολοιπα , προσωπικα μου φαινεται , οτι απαντησες στον εαυτο σου :)

 

Να στε καλα!!

 

 

 

Εμενα φιλος με αρεσατε και με αρεσαν ολα τα κομματακια σας. Καλοπαιγμενα οπως ειπε και ο εταιρος φιλος παραπανω, και.... ολα μια χαρα.

Οσο για το στυλ και το υφος που λεει και ο φιλος περικλης, μου φτανει που παιζετε οτι σας αρεει και με οτι την βρισκετε και αυτο εχει σημασια.

Για το αν θα σ επερνα στο μαγαζι μου  ;D  εξαρταται απο τα κονε που θα ειχες και τις γνωριμιες σου με το (υποτιθεμενο) περιβαλλον μου, καθως επισης και το αν θα κανετε καποια καριερα (οχι εσεις αλλα και οποιοσδηποτε) δεν εξαρταται απο τη γνωμη τη δικια μου και κανενος μεσα δω.

Εγω παντως θα πληρωνα για να σας ακουσω και αυτο εχει σημασια απο μενα.

Ολα καλα ολα ανθηρα..!!!  8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ όμως όχι. Και δεν θα σας προσλάμβανα, γιατί έτσι όπως σας άκουσα δεν διαπίστωσα να έχετε γούστο. Και δεν έχετε γούστο στην επιλογή του τι θα πάιξει ο καθείς στο κάθε τραγούδι, αλλά και στα τραγούδια που θα παίξετε.

Επίσης οι "μπροστάρηδες" δεν πατάνε πολύ καλά στις νότες, ...και επίσης μη μου πείτε π.χ. ότι το σόλο στο "νιώθω ενοχές" είναι αυτό που θέλει το κομμάτι.

 

Αυτο το στυλ μουσικης ρε παιδια ειναι που εκανε να σταματησω να δουλευω επαγγελματικα ...δεν μπορω να ακουσω πανω απο 3 ακκορντα .Δεν κριτικαρω το παιξιμο σας αλλα θα σας εδινα μια ''συμβουλη '' ( αν μου επιτρεπεται  ο ορος ).ΑΛΛΑΞΤΕ στυλ μουσικης θα θαφτειτε με τετοια κομματια .Εκτος και εισαστε '' ταγμενοι ''.

Δεν το έχουμε πολύ το επιχειρηματικό δαιμόνιο, έτσι; ;D

Δεν πειράζει, κάποιοι από μας είναι φτιαγμένοι για τα χοντρά φράγκα και κάποιοι όχι. Δατ'ς λάιφ! (στο μεταξύ, μήπως έχει κανείς να μου δανείσει κανά 50άρικο για να πληρώσω το κινητό; ;D)

 

Και λίγο πιο σοβαρά, άσχετα με το γεγονός ότι εμένα, αντίθετα με τον Περικλή, μου αρέσει ένα μεγάλο μέρος αυτού του είδους της μουσικής, η αλήθεια είναι ότι ένα τέτοιο σχήμα έχει περισσότερες πιθανότητες να τραβήξει κόσμο, από οποιοδήποτε (αποκλειστικά) αγγλόφωνο.    

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου