Προς το περιεχόμενο

Επειδή ο Gregg είναι ντροπαλό παλικάρι.......


epikouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους για τα σχολια τους και ακομη μια φορα το Δημητρη που εκανε το post.

 

Θα ηθελα να πω και 2 λογια για το cd.

 

Πριν περιπου ενα χρονο πλησιασα το Γιαννη το Μεθενιτη για να αναλαβει τη διαδικασια παραγωγης του cd μιας και απο τις λιγες φορες που τον ειχα συναντησει και μιλησει μαζι του μου ενεπνευσε σεβασμο και μεγαλη εμπιστοσυνη.

 

Μπηκαμε μετα απο λιγες εβδομαδες στο studio οπου με τη βοηθεια μερικων εξαιρετικων μουσικων (Δημητρης Ιωαννου, Ορεστης Βαβιτσας, Στελιος Γαβριηλιδης, Γιωργος Λαγογιαννης) αρχισαμε τις ηχογραφησεις.

 

Η δουλεια ολων των παιδιων δικαιωσε περα για περα την φιλοδοξια μου για το τελικο αποτελεσμα.

 

Οι ηχογραφησεις κρατησαν περιπου 2 εβδομαδες και μπηκαμε στη διαδικασια της μιξης η οποια κρατησε περιπου 1 βδομαδα.

 

Η ωρα του mastering. Ειχα αρχισει μια ερευνα στο διαδικτυο για να δω μερικες επιπλεον επιλογες περα απο τα πολυ γνωστα abbey road και sterling.

 

Το προηγουμενο καλοκαιρι απο αυτο που γραφτηκε το cd ειχα κανει ενα ταξιδι στο Μεμφις και στη Νεα Ορλεανη. Συναντησα το Νικο το Λυρα, εναν ελληνα παραγωγο ο οποιος διατηρει ενα απο τα καλυτερα recording studios στο Μεμφις και αποφασισα να συμβουλευτω και εκεινον. Μου προτεινε τον Glenn Meadows στα Mayfield mastering επισης στο Μεμφις. Αποφασισα να το στειλω εκει.

 

Το καλοκαιρι που μας περασε ημουν στο Nashville για την ηχογραφηση του 6ου track του cd (Raindrops on my window). Ενα κομματι που εγραψα μετα απο την ολκληρωση της παραγωγης των πρωτων 5 του album και σκεφτομουν με ποιο τροπο θα μπορουσα να το συμπεριλαβω.    

 

Δεν θα ηθελα να αφησω το ποστ χωρις ηχο εστω και προσωρινα.

 

Παρακατω μπορειτε να ακουσετε το δισκο (σε λιγο χαμηλοτερη ποιοτητα) μεσα απο το reverbnation (ειναι οσα κομματια δεν εχουν την ενδειξη rough mix διπλα τους).

 

Συντομα θα ειναι διαθεσιμο και το link στο cdbaby.  

 

http://www.reverbnation.com/gregggiarelis

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gregg είναι ντροπαλό παλικάρι?

 

Ναι, αλλά γι'αυτό τον αγαπάμε.

Αν ο χαρακτήρας του ήταν "αλλιώς", δεν θα ήταν τόσο δημοφιλής.

 

Ούτε θα έπαιζε έτσι όπως παίζει τώρα.

Θα έπαιζε κάπως..."διαφορετικά".

Και ίσως να μην μας άρεσε τόσο...

Μαζί πάνε αυτά συνήθως.  ;)

 

Έχει τύχει μερικές φορές να τον πειράζω, να του κάνω χιούμορ,(τί να κάνω, είναι στον χαρακτήρα μου..) και αυτός κάθεται και τα δέχεται όλα με ένα χαμόγελο σχεδόν παραπόνου του στύλ...("έλα βρε συ τώρα, πλάκα μου κάνεις?...")

Συνήθως αργότερα κάνω ένα reset στο κεφάλι μου και σκέφτομαι...

Καλά, έχω την άνεση να κάνω πλακίτσα σε έναν μουσικό τέτοιου επιπέδου?

 

 

Άντε Γρηγόρη επιτέλους, πολύ άργησε το cdάκι, ας όψεται το Μεμφισιακό mastering!!  8)

I want my copy!!!  ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, έχω την άνεση να κάνω πλακίτσα σε έναν μουσικό τέτοιου επιπέδου?

"Ως αρχάριος, είμαι "αντάξιος" καλής κιθάρας?"  ;D

 

Εγώ πάντως δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα επ' αυτού.

Ελπίζω ούτε ο GG.....  8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα επ' αυτού.

Ελπίζω ούτε ο GG.....  8)

 

That's right Κωστη ;)

 

Άντε Γρηγόρη επιτέλους, πολύ άργησε το cdάκι, ας όψεται το Μεμφισιακό mastering!!  8)

I want my copy!!!  ;) :)

 

;)

 

Η κοπη θα ξεκινησει σε μερικες μερες :)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου