Προς το περιεχόμενο

Διάλεξη Evelyn Glennie - How to truly listen


ex-nspanoud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό το εξάγεις ως συμπέρασμα ή το ξέρεις? ;D

 

γιατί και ο yameth αλλά και ένα κάρο αναφορές στο ίντερνετ συνυγορούν πως είναι κουφή κουφή!

 

και οντόπικ:

πέραν απ'το σεμινάριο που έκανε (που γενικώς το κανάλι του TAD είναι για χάζεμα με τις ώρες), μου έκανε τεράστια εντύπωση ο τρόπος που μιλάει και το πως σε "καθηλώνει" όπως είπε και ο gvour.

 

και μια φιλοσοφική ερώτηση:

να μπορεί να διακρίνει (μέσω των δονήσεων, όπως αντιλαμβάνεται πλέον το percussioning) και διαφορές όπως "κινείται" στο ταμπούρο, όπως εμείς κατάλαβαίνουμε κάποια διαφορά στον ήχο και, ίσως, στον τόνο....ή το μόνο που αντιλαμβάνεται είναι "κρούσεις"?

το ξερω γιατι εχω τα παντα απο αυτην ειμαι μεγας φαν  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός!

 

το έψαξα παραπάνω γιατί λέω, δε μπορεί να δηλώνει "μέγας φαν" και να κάνει τέτοιο λάθος.....

 

και όντως:

Refusing to be defined by her deafness, Evelyn Glennie has explained that she is profoundly, but not totally, deaf

 

Πηγή: http://www.disaboom.com/music/evelyn-glennie-solo-percussionist-is-profoundly-deaf

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι προφανές στη διάλεξη.

 

Εξάλλου, έχω την εντύπωση, ότι η συνεχής μετακίνηση των μαλλιών της κατά τη διάρκεια της ομιλίας της, μπορεί και να οφείλεται στο ακουστικό βοήθημα.

 

Και αισθάνεται δονήσεις. Όχι μόνο κρότων αλλά και μελωδίας.

Νομίζω εξάλλου ότι (και) για αυτό μιλάει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λέει απλά και ωραία. Αναμενόμενο από κάποιον που "γνωρίζει τη μουσική και τον ήχο" σε τέτοιο επίπεδο.

Προσωπικά απόλαυσα το βίντεο και θα το προωθήσω σε όποιο φίλο διδάσκει μουσική.

Ευχαριστούμε.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου