Προς το περιεχόμενο

13ο - 14 τάστο...ίδια νότα


manos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λέω ότι λες παλαβά πράγματα και το παράδειγμα μου ήταν υπερβολικό, απλά είναι πολύ πιο πιθανό να έφαγε η κιθαρούλα καμιά φρίκη το καλοκαίρι ή κάποια άλλη στιγμή με ζέστη ή υγρασία και απλά να πέταξε κάποιο τάστο. Πρόβλημα στο neck joint μου φαίνεται ότι πολύ δύσκολα θα παρουσιαζόταν σε τόσο συγκεκριμένο (ένα μόνο) σημείο γιατί ακριβώς δεν έχει ένδειξη ότι επεκτείνεται στην ταστιέρα!

 

Εγώ προτείνω το κλασσικό τεστ! Πέρνα με το μικρό δάκτυλο όλο το neck joint με ελαφρά επαφή με τέτοιο τρόπο ώστε σε περίπτωση που υπάρχει μικρό κρακ που δεν φαίνεται να το αντιληφθείς με την αφή!

 

Αν δεν αντιληφθείς κάτι τέτοιο μην φρικάρεις άδικα!!! Πάρε ένα σφυράκι και δώσε 3-4-5 ελαφρές στο 13 στα καντίνια ( 8O ! όχι πάνω από τις χορδές :D ) ώστε να μπει στην θέση του… Αυτό θα κάνει και ο τεχνίτης!

 

Πρόσεξε μόνο μην βγει από τα μπάσσα!!! Μπορεί να χρειαστεί να ρίξεις και καμία απο πάνω :D :D :D

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως μην πολυσκας ετσι κι αλλοιως μετα το 6ο ταστο στην ακουστικη δεν υπαρχουν λεφτα!

Ναι ρε κατεργισε όλη την ταστιέρα. Κούρδισε την κιθάρα να βγάζει συγχορδία με ανοιχτές μόνο. Μην μπλέκεις με τάστα μωρε τωρα. Ευχαριστούμε για την βοήθεια

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καταρχην αλλαξε τη χορδη,παντως μαλλον εχει φαγωθει εντελως (η εχει χτυπηθει και βαθουλωσει ετσι ωστε δεν το αγγιζει η χορδη) το 13ο ταστο σου κατω απο τη μι καντινι,δηλ. πατωντας τη χορδη πισω απο αυτο η χορδη δεν "αγγιζει" το 13ο αλλα κατευθειαν το 14ο.

 

Παντως μην πολυσκας ετσι κι αλλοιως μετα το 6ο ταστο στην ακουστικη δεν υπαρχουν λεφτα! :lol:

Θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου superfunk...η ακουστική κιθάρα ίσως είναι λίγο υποτιμημένη από πολλούς

 

θα σου θυμίσω ton Al Di Meola τον Paco Delucia ton John Maclaughlin τον Bernd Steidle καθώς και πολλούς άλλους που βγάζουν μουσική στην ακουστική κιθάρα και μετρά το 6ο τάστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και αργησες..3 ΧΡΟΝΙΑ να μου απαντησεις...ελπιζω να καταλαβαινεις οτι κανουμε ΧΙΟΥΜΟΡ.

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk, μετά από 3 χρόνια...αυτή έχει πρόβλημα σε ΟΛΑ τα 6α τάστα...τι να κάνω?

4AB685F146334FD6.jpg

Να παιζεις μονο με τα αταστα τμηματα! ;D

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου