Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για εκμάθηση <<πειραγμάτων>>


Mprob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν έχεις ebay κοιτα κι εδώ

http://www.ebay.de/sch/Gitarren-/21762/i.html?_ipg&Instrument=E%252DGitarre&_from&_nkw&_dmpt=Gitarren&_armrs=1&_ssn=ossa345123&_sop=15&_clu=2&_fcid=80&_localstpos&_stpos&gbr=1

 

Έχει strat με 60 ευρώ και tele με 78 ευρώ ME μεταφορικά.

 

Τη strat την έχει δοκιμάσει με καλά αποτελέσματα το μέλος του Noiz sottos που είναι μανούλα στα φτηνά όργανα. Σκέφτομαι να χτυπήσω κι εγώ μια strat συντομα να την κάνω σκαλοπ (κι ο θεός βοηθός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ebay κοιτα κι εδώ

http://www.ebay.de/sch/Gitarren-/21762/i.html?_ipg&Instrument=E%252DGitarre&_from&_nkw&_dmpt=Gitarren&_armrs=1&_ssn=ossa345123&_sop=15&_clu=2&_fcid=80&_localstpos&_stpos&gbr=1

 

Έχει strat με 60 ευρώ και tele με 78 ευρώ ME μεταφορικά.

 

Τη strat την έχει δοκιμάσει με καλά αποτελέσματα το μέλος του Noiz sottos που είναι μανούλα στα φτηνά όργανα. Σκέφτομαι να χτυπήσω κι εγώ μια strat συντομα να την κάνω σκαλοπ (κι ο θεός βοηθός).

 

Πράγματι, πριν 2 χρόνια πήρα τη μαύρη στρατ μαζί με ένα άσπρο jazz μπασάκι από το εν λόγω κατάστημα και κόστισαν μαζί με μεταφορικά =102ευρώ... 51ευρώ/όργανο!

Την πήρα λέγοντας "όσο λαλακία και να'ναι βρε αδερφέ, δεν πήρα και κανένα τρελό ρίσκο...".

  Τελικά της έκανα ένα σετάπ με ghs 9 χορδές, έσφιξα κλειδάκια, τρέμολο κλπ, έτριψα λιγάκι με λίμα τις άκρες των τάστων (ήταν λίγο αιχμηρές), άλλαξα pickguard με πέρλα(ομορφιές) και bridge μαγνήτη με διπλό από ebay. Παίζει μια χαρά!

Οκ, δεν είναι καμιά απίστευτη στρατ αλλά παίζει χαλαρά καλύτερα από αρκετές squier οικονομικές που έχω πιάσει/αγοράσει στο παρελθόν. Έχει και σχετικά chunky μπρατσάκι σε ματ φινίρισμα που την κάνει αρκετά playable.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και LP με 98Ε...  ;D Σύμφωνα με την περιγραφή το σώμα είναι "ξύλινο" (και η μετάφραση του google πρέπει να είναι ακριβής, ξέρω από άλλη πηγή πως holz=ξύλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν του προτείνεται οργανάκια από αγγελίες.Στα +-100 βλέπω γνωστά μοντέλα από squier,yamaha,esp,ibanez,jackson,epiphone.

 

Συγκεκριμένη πρόταση δεν θα κάνω διότι δεν έχω παίξει με αυτές αλλά θεωρώ ότι αξίζει πολύ περισσότερο το 100στάρικο σε αυτές παρά στις καινούργιες  γερμανικές ύπερ entrylevel.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν και LP με 98Ε...  ;D Σύμφωνα με την περιγραφή το σώμα είναι "ξύλινο" (και η μετάφραση του google πρέπει να είναι ακριβής, ξέρω από άλλη πηγή πως holz=ξύλο).

 

Δεν έχω εμπειρία από αυτήν αλλά σε αυτά τα χρήματα για project, πήρα χαλαρά την παρακάτω:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l400_shb_classic_series.htm

 

Την πήρα σε goldtop αλλά είναι το ίδιο μοντέλο. Set neck, νορμάλ πάχους μπρατσάκι 60ς, σωματάκι basswood 3-piece, Οκ ηλεκτρικά με hot pickups, καλά ταστάκια, ματ φινίρισμα, truss rod 2-way που ειναι πολύ χρήσιμο για παχιές χορδές και διάφορα tunings.

 

Αρνητικά: το brandname που οι κλισέ τύποι θα σνομπάρουν ακόμη κι αν δεν έχουν πιάσει ποτέ μια καλοσεταρισμένη benton(κι ας είναι απ τα ίδια εργοστάσια με j&d, agile, rondo, SX, κλπ...), το κάκιστο σετάπ, η χαλαρή συναρμολόγηση- πρέπει να σφίξεις πρακτικά όλες τις βίδες του hardware-, ο επιλογέας που είναι λίγο σκληρός, ίσως κανένα λαθάκι στο φινίρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν του προτείνεται οργανάκια από αγγελίες.Στα +-100 βλέπω γνωστά μοντέλα από squier,yamaha,esp,ibanez,jackson,epiphone.

 

Συγκεκριμένη πρόταση δεν θα κάνω διότι δεν έχω παίξει με αυτές αλλά θεωρώ ότι αξίζει πολύ περισσότερο το 100στάρικο σε αυτές παρά στις καινούργιες  γερμανικές ύπερ entrylevel.

 

Απ τη μία, έχει πει πως τη θέλει καινούργια

 

Απ την άλλη, έχω σετάρει κι έχω ψωνίσει αρκετές squier bullet, yamaha pacifica, ibanez rg170-270, grg121, sa κλπ, epiphone special-jr-lp100. Όλες τους είχαν προβλήματα όπως ακριβώς κι οι benton...

Η yamaha & η squier βάζει κάτι σk@τ0-κλειδιά στα οικονομικά μοντέλα που όταν πας να αλλάξεις χορδές, πέφτουν στο πάτωμα οι ράβδοι χορδίσματος καθώς έχουν ξεβιδώσει εντελώς! Μέγιστο χάλι λέμε... κατευθείαν για αλλαγή κλειδιών και σετάπ.

Η ibanez διατηρεί ποιότητα στα entry models της εκτός απ το tremolo... άλλα χάλια από εκεί με πολύ soft μεταλλικά μέρη και allen που μπορεί να αχρηστευτούν σε 1ετος... Κι άντε να αλλάζεις saddles, studs ή tremolo και να πετύχεις τα ίδια σε καλή τιμή...

Oi κοντραπλακέ-σώματος epi special, jr και η lp100 έχουν πολύ περισσότερα προβλήματα σε ηλεκτρικά, hardware και υλικά από τις benton των 79ευρώ, δεν κάνω πλάκα. Είχα special κι lp100 κατά καιρούς και τις έδωσα, δεν παλευόταν η "ποιότητα". Πολύ ανώτερες είναι οι lp studio, goth, g400 κλπ σειρές.

Η ltd-esp είναι καλή εταιρία και με τα απλά μοντέλα της δεν είχα πρόβλημα ποτέ.

Oi απλές jackson που έχω πιάσει έχουν τα ίδια συμπτώματα με τις ibanez, ειδικά οι 24 τάστων εκδόσεις για κάποιο λόγο. Μερικά μοντέλα 22 τάστων -ιδιαίτερα τα MIJapan-που υπάρχουν σε αγγελίες είναι πάρα πολύ καλά.

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία από αυτήν αλλά σε αυτά τα χρήματα για project, πήρα χαλαρά την παρακάτω:

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_l400_shb_classic_series.htm

 

ΟΚ, αλλά με 50Ε παραπάνω υπάρχουν οι HBL450 που πιθανότατα τα αξίζουν τα έξτρα 50Ε...  προς τα κει θα πήγαινα...

 

Αρνητικά: το brandname που οι κλισέ τύποι θα σνομπάρουν ακόμη κι αν δεν έχουν πιάσει ποτέ μια καλοσεταρισμένη benton(κι ας είναι απ τα ίδια εργοστάσια με j&d, agile, rondo, SX, κλπ...),

 

Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεσαι!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι βρισκεις μαμάτες κιθάρες στις Αγγελίες ακόμα και για 200 Ευρώ... Μέχρι και MIJ για 250-300 υπάρχουν... Και μια χαρά μαθαίνεις και σε αυτές...

 

 

Ρε παιδιά, έτσι αφού κάνουμε κουβέντα, έχει κανείς ιδέα πόσο θα κόστιζε να μου στείλει κανείς κιθάρα στην Κύπρο...; Ελπίζω να μην είναι εντελώς... deal-breaker. Αλλιώς για φθηνο-κιθάρα θα πήγαινα και εγώ σε μια από τις άνωθι επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου