Προς το περιεχόμενο

Dream Theater Drum Cover


thorn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω το 2ο drum cover που κάνω σε Dream Theater.

Ευπρόσδεκτο κάθε σχόλιο!

 

 

 

 

(Δε ξέρω αν ανοίγω το θέμα στη σωστή κατηγορία...  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχην δεν ειμαι ντραμερ! 8)

 

λοιπον...κακος δεν εισαι. απλα βαζεις πολυ ψηλα τον πηχη οποτε σου λεω πως θες δουλεια...χανεις η απλοποιεις πολλα σημεια. ακομα και χρονικα σου φευγει σε καποιες φασεις.

 

οπως και να εχει βεβαια πιστευω οτι και αυτο που παιζεις ειναι καπως μανικι οποτε respect ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν ειμαι ντραμερ! 8)

 

λοιπον...κακος δεν εισαι. απλα βαζεις πολυ ψηλα τον πηχη οποτε σου λεω πως θες δουλεια...χανεις η απλοποιεις πολλα σημεια. ακομα και χρονικα σου φευγει σε καποιες φασεις.

 

οπως και να εχει βεβαια πιστευω οτι και αυτο που παιζεις ειναι καπως μανικι οποτε respect ;)

 

Κάπως έτσι.

 

Η προσπάθεια είναι αξιόλογη συνολικά. Επιμέρους πράγματα για να δεις υπάρχουν κάμποσα και σίγουρα το καταλαβαίνεις και χωρίς να στο πουν.

Ο σχετικά μεγαλύτερος λάκκος της φάβας είναι ότι ενώ είσαι εμφανώς μελετημένος, το "κουνάς" και μάλιστα και σε σημεία "υπεράνω υποψίας".

 

Δεν είμαι drummer, και αναγνωρίζω ότι δοκιμάζεις τις δυνάμεις σου σε ένα πολύ απαιτητικό κομμάτι.

Καλή συνέχεια. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις αρκετή δουλειά ακόμη....Στα προηγούμενα που συμφωνώ, να προσθέσω ότι δεν βαράς τα τύμπανα, αλλά τα χαϊδεύεις, και οι δυναμικές σου είναι flat, παίζεις με τον ίδιο τρόπο χωρίς να τονίζεις εκεί που πρέπει.

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει θέμα θορύβου, αλλά θα πρέπει να ανεβάσεις ΔΡΑΣΤΙΚΑ τις εντάσεις σου αν θέλεις να ανέβεις επίπεδα....(ισόποσα σε όλα τα τύμπανα, όχι μόνο στο ταμπούρο ή τα πιάτα). Φιλικά όλα αυτά και KEEP TRYING AND PLAYING. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε κ η προσπάθεια ήταν αξιοπρεπέστατη. Θέλεις όμως όντως δουλειά με τις δυναμικές σου, δε βαρας αρκετα. Είναι ενα θέμα το οποίο το δουλεύω κ εγω. Στη θεση σου θα δοκίμαζα κάποιο πιο απλό όπως το Pull Me Under  ;)

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην δεν ειμαι ντραμερ! 8)

 

λοιπον...κακος δεν εισαι. απλα βαζεις πολυ ψηλα τον πηχη οποτε σου λεω πως θες δουλεια...χανεις η απλοποιεις πολλα σημεια. ακομα και χρονικα σου φευγει σε καποιες φασεις.

 

οπως και να εχει βεβαια πιστευω οτι και αυτο που παιζεις ειναι καπως μανικι οποτε respect ;)

 

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο... Επίσης, οι δυναμικές σου θέλουν δουλίτσα. Άσε τα πολύπλοκα κομμάτια και δούλεψε πιο απλά. Να έχουν αλλαγές στο tempo, τη δυναμική τους, τη ρυθμικότητά τους... Ηχογράφησέ τα και άκουσέ τα παράλληλα με τα original... Άκου τι κάνεις λάθος και διόρθωσέ το... Keep Drumming...

 

ps. China Stagg SH 16 είναι στα δεξιά σου πάνω απο το Sabian?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό ... Πρέπει να του έχεις ρίξει πάρα πολυ μελέτη για να το βγάλεις respect!!

 

Όσο για την δυναμικότητα . Θα βγεί με τον καιρό ...

 

Μπράβο πολύ καλη προσπάθεια ..

Ανέβασε κιάλλα τέτοια βιντεάκια . Πολύ καλή απόδοση .

:) :)

Παίζοντας σου έρχεται η όρεξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τα σχόλια σας.

Συμφωνώ σχεδόν σε όλα και εννοείται ότι βλέποντας και ακούγοντας το αποτέλεσμα διαπίστωσα και γω πολλά από αυτά που λέτε.

 

Όσον αφορά για τις δυναμικές και στο πόσο δυνατά παίζω, είναι κάτι που το δουλεύω. Πάντως στις πρόβες οι περισσότεροι μου λένε ότι παίζω αρκετά δυνατά. Βέβαια οι δυναμικές και η ένταση που κάποιος παίζει είναι δύο διαφορετικές έννοιες. Μπορείς να παίζεις πολύ δυνατά αλλά και πάλι να μη φαίνονται οι δυναμικές σου. Πλέον προσπαθώ να παίζω αρκετά πιο "ήρεμα" προσέχοντας πάντα να τονίζονται σωστά οι δυναμικές μου. Σίγουρα έχω δρόμο μπροστά μου. :D

 

Όσον αφορά το αν χάνει χρονικά κτλ, να πω οτι το ηχογράφησα χωρίς μετρονόμο, ακούγοντας απλά το original κομμάτι. Υπάρχουν πολλές αλλαγές στο time signature και μου ήταν δύσκολο να κάτσω να προγραμματίσω το μετρονόμο. Συνεπώς αποκλείεται να ήμουν ολόσωστος χρονικά.

 

Όσον αφορά τη δυσκολία του κομματιού τώρα, όντως ειναι μεγάλη για μένα, αλλά αυτό είναι και το ωραίο γιατί είναι κάτι σαν πρόκληση. Συμφωνώ απόλυτα ότι πρώτα μαθαίνεις καλά τα εύκολα και μετά πας στα δύσκολα, αλλά όπως πολύ σωστά έγραψε πιο πάνω ενας φίλος, δοκιμάζω τις δυνάμεις μου σε ένα πολύ απαιτητικό κομμάτι.

Να είστε καλά παιδιά και ευχαριστώ.

 

ps) Tο china είναι SC 18".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου