Προς το περιεχόμενο

VHT special 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ενισχυτης ειναι single end class A,οποτε δεν χρειαζεται bias,αλλαγη λυχνιων μπορει να κανει ακομα και ενας τυφλος πιθηκος που φοραει γαντια του μποξ.... ;D

 

Εντάξει τριχωτός είμαι,μπορώ να δέσω και τα μάτια,αλλά με βάζεις τώρα να αγοράζω γάντια του μποξ για να αλλάξω δυο ρημαδολυχνίες;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό ακριβώς.

Tο πετάλι σου έχει αυτόνομο Volume από όσο ξέρω. Δοκίμασε να χαμηλώσεις τελείως το gain και με το Volume προσπάθησε να ισοσταθμίσεις τον καθαρό ήχο που παίρνεις απ ’τον ενισχυτή σου με το volume του πεταλιού. Και έπειτα σιγά σιγά  ανέβαζε το gain μέχρι να φτάσεις εκεί που θες και αναλόγως χαμήλωσε το vol του. Πιστεύω ότι έτσι θα φτάσεις στα επιθυμητά επίπεδα που θες. Δεν νομίζω να έχει θέμα ο ενισχυτής μάθε το πετάλι σου (δεν είναι δα και high gain)

 

+1

 

ο πιο σωστός τρόπος να βρεις το gain που σου αρέσει

 

1) ισοροπία vol πεταλιού-ενισχυτη

 

2)άφξιση gain μέχρι το επιθυμητό και χαμήλωμα του vol του πεταλιού για να μην ξεφύγει ή μείνει χαμηλή η ένταση μεταξύ πεταλιού και ενιχυτή

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμασω μια 12ΑΤ7 και μια 12AU7..και βλεπω..Ολα τα αλλα τα εχω δοκιμασει παντως volume απο πεταλι gain κλπ..

 

Αν τα έχεις δοκιμάσει τότε πάω πάσο.

 

Καλή ευκολία φίλε μου  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμασω μια 12ΑΤ7 και μια 12AU7..και βλεπω..Ολα τα αλλα τα εχω δοκιμασει παντως volume απο πεταλι gain κλπ..

 

Ωραίος, ξεκινάς από λυχνίες που σου μένουν και καβάτζα στο μέλλον αλλά αν δε σε καλύψουν, μάλλον πας για more wattage!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο έχω διαβάσει στο νετ γίνεται στον συγκεκριμένο ενισχυτή να βάλεις και 6l6 λάμπα στο τελικο στάδιο και να πάρεις ισχύ περίπου 10 watt αντί για 6 που σίγουρα θα βελτιώσει και το headroom.

To πως γίνεται και αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου δεν το γνωρίζω αλλά ψάξε στο νετ και σίγουρα κάτι θα βρείς. Αυτό μαζί με μια 12ΑΤ7 και ενα πιο ευαίσθητο high wattage μεγάφωνο μπορεί να σου δώσουν τη λύση.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο έχω διαβάσει στο νετ γίνεται στον συγκεκριμένο ενισχυτή να βάλεις και 6l6 λάμπα στο τελικο στάδιο και να πάρεις ισχύ περίπου 10 watt αντί για 6 που σίγουρα θα βελτιώσει και το headroom.

To πως γίνεται και αν μπορείς να το κάνεις μόνος σου δεν το γνωρίζω αλλά ψάξε στο νετ και σίγουρα κάτι θα βρείς. Αυτό μαζί με μια 12ΑΤ7 και ενα πιο ευαίσθητο high wattage μεγάφωνο μπορεί να σου δώσουν τη λύση.

 

Γίνεται! Το έχουμε κάνει στον special 6 ενός καλού φίλου! Βάλαμε μια EL34(9Ε) βασικά.   

Απλά θέλει λίγη μόντα και ηλεκτρονικά. Πέρα απ τη νέα "bias" αντίσταση καθόδου(2Ε) και νέο μετασχηματιστή για τα νήματα(7Ε), μετακινήσαμε τη βάση της λυχνίας καθώς δε χωρούσε με το στοκ μεγάφωνο αλλά ούτε και με το νέο celestion BL-10 100W/8Ω(19Ε) που του βάλαμε. Ο ενισχυτής έχει τώρα σίγουρα περισσότερα dB και όγκο (εφάμιλλα με έναν 15W orange tt).

Οι τιμές είναι των υλικών που αγοράσαμε για τη μόντα. 

 

Δες τις φωτό για περισσότερα!

1657401123_0485.thumb.jpg.ae420daa904e9d769f70359a416f92ca.jpg

1496600599_0601.thumb.jpg.9df32f6fb7087c72a88bcbb91dc7e805.jpg

1213271724_0482.thumb.jpg.150f239f13c483179066d935b7ea7ac0.jpg

1219866147_0484.thumb.jpg.9469a1fdfd94e49f182ad63c390721e5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου