Προς το περιεχόμενο

VHT special 6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ποιά λάμπα?

 

Μία λυχνία προενίσχυσης 12ΑΤ7 στη θέση της 12ΑΧ7, θα μειώσει λίγο το "breakup" του ενισχυτή. Τον ενισχυτή, τον έχεις στο high power mode?

Έχεις κλειστό το boost του vht?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κλειστο ειναι το boost, δεν το χρησιμοποιω!και είναι στην high power mode!Μαλλον θα αντικαταστησω την 12ΑΧ7 με μια 12ΑΤ7 και βλεπω!ευχαρηστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειστο ειναι το boost, δεν το χρησιμοποιω!και είναι στην high power mode!Μαλλον θα αντικαταστησω την 12ΑΧ7 με μια 12ΑΤ7 και βλεπω!ευχαρηστω!!

 

Δε νομίζω να πετύχεις και πολλά πάντως...σίγουρα όχι αυτό που θες στο βαθμό που το θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλειστο ειναι το boost, δεν το χρησιμοποιω!και είναι στην high power mode!Μαλλον θα αντικαταστησω την 12ΑΧ7 με μια 12ΑΤ7 και βλεπω!ευχαρηστω!!

 

Ok, τότε έχεις όση ένταση γίνεται απ τον ενισχυτή σε στοκ μορφή.

Η 12ΑΤ7 θα κάνει κάτι απλά θα χρειαστεί κι άλλες mods για να πετύχεις χαμηλότερο break up κι υψηλότερη ένταση.

 

Παράδειγμα είναι η χρήση εξωτερικής καμπίνας 1Χ12" με τον ενισχυτή που θα δώσει περισσότερα dB και χαμηλότερη παραμόρφωση γενικά

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Cabinets-1x12-/Fame-GN112-Vintage-30-Cabinet-/art-GIT0023239-000

 

Ή αλλαγή μεγαφώνου του combo με κάτι δυνατότερο σε dB και wattage για έξτρα headroom

http://www.thomann.de/gr/fane_sovereign_10_125_2.htm

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν κι άλλες mods αλλά καλό θα ήταν να μη δώσεις πολλά χρήματα στο special6 αν δε σε καλύπτει σε ένταση και να πας για κάτι μεγαλύτερο αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε μια 12AU7 ,εγω με τετοια τον ετρεχα και ειχε φανταστικο Headroom για τα βαττ του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όλα αυτά που λέγονται για τις λάμπες(δεν έχω εμπηρεία στις λάμπες το λέω από αυτά που διάβασα από τα παιδιά)μιας και το έχει στην high power mode μηπως θα πρέπει να ψάξει και λίγο το πετάλι του όπως είπε και ο geodimitri?

 

Αν το πετάλι το έχει τελείως στην τσίτα δεν θέλει να το ρυθμίσει λίγο?

 

Δεν λέω ότι είναι λάθος οι απόψεις απλά πριν ακουμπίσει και άλλα λεφτά να το έψαχνε λίγο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πετάλι το έχει τελείως στην τσίτα δεν θέλει να το ρυθμίσει λίγο?

 

 

 

Αυτό ακριβώς.

Tο πετάλι σου έχει αυτόνομο Volume από όσο ξέρω. Δοκίμασε να χαμηλώσεις τελείως το gain και με το Volume προσπάθησε να ισοσταθμίσεις τον καθαρό ήχο που παίρνεις απ ’τον ενισχυτή σου με το volume του πεταλιού. Και έπειτα σιγά σιγά  ανέβαζε το gain μέχρι να φτάσεις εκεί που θες και αναλόγως χαμήλωσε το vol του. Πιστεύω ότι έτσι θα φτάσεις στα επιθυμητά επίπεδα που θες. Δεν νομίζω να έχει θέμα ο ενισχυτής μάθε το πετάλι σου (δεν είναι δα και high gain)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια παρατήρηση,

 

έχουμε ρωτήσει τον φίλο αν ξέρει να αλλάζει λάμπες και να κάνει bias?

 

Επειδή υπάρχουν μεγάλες τάσεις είναι επικίνδυνο σε μεγάλο βαθμό.

 

Προσωπικά θεωρώ οτι να κάτσει να ασχοληθεί αλλάζοντας λάμπες ηχεία καμπίνες

 

σε ενα ενισχυτή 6 watt δεν αξίζει.

 

Είμαι υπέρ του αν έχει τη δυνατότητα να πάρει κάτι άλλο να το κάνει και να μην μπλέκει

 

άδικα γιατί  σημαντική διαφορά δε θα ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια παρατήρηση,

 

έχουμε ρωτήσει τον φίλο αν ξέρει να αλλάζει λάμπες και να κάνει bias?

 

 

 

Νομίζω οτι ο special6 δεν χρειαζεται bias!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια παρατήρηση,

 

έχουμε ρωτήσει τον φίλο αν ξέρει να αλλάζει λάμπες και να κάνει bias?

 

 

 

ο ενισχυτης ειναι single end class A,οποτε δεν χρειαζεται bias,αλλαγη λυχνιων μπορει να κανει ακομα και ενας τυφλος πιθηκος που φοραει γαντια του μποξ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου