Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Dual Rectifier VS Blackstar Ht-5



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σόρυ, αλλά ο φίλος σου ο Ηχολήπτης λέει βλακίες.  :)

Και είπαμε, όχι άλλο Iced Earth...  ;D ;D

όντως σαν γκρινιάρα γκόμενα κάνω

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σόρυ, αλλά ο φίλος σου ο Ηχολήπτης λέει βλακίες.  :)

Και είπαμε, όχι άλλο Iced Earth...   ;D ;D

όντως σαν γκρινιάρα γκόμενα κάνω

 

Ρε συ αλήθεια δεν λέω ψέματα . Εγω είχα σκοπό να γράψω 4 κιθάρες , 2 σε κάθε ενίσχυτη αλλα μου είπε ο Ηχοληπτης αυτόν τον τροπο . Έκ του αποτελέσματος και αν δεν ξέρατε τι έκανα , ειναι χάλια η ηχογράφηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αρη, για αρχή ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου! Αυτές οι συγκρίσεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες για εξαγωγή συμπερασμάτων.

 

Στο δια ταύτα, μου άρεσε λίγο περισσότερο ο Mesa, ήταν πιο ''σφιχτός'' ο ήχος του, το οποίο δούλεψε καλύτερα για το συγκεκριμένο είδος. Αλλά, ομολογουμένως, λίγο περισσότερο. Ιδιαίτερα αν σκεφτείς και την διαφορά στην τιμή, ο Blackstar όχι μόνο στάθηκε πάρα πολύ καλά, αλλά ήταν φοβερός επίσης.

 

 

Πολύ καλό δεξί χέρι, παρεπιπτόντως.   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Αρη, για αρχή ευχαριστούμε πάρα πολύ για τον κόπο και τον χρόνο σου! Αυτές οι συγκρίσεις είναι πάρα πολύ χρήσιμες για εξαγωγή συμπερασμάτων.

 

Στο δια ταύτα, μου άρεσε λίγο περισσότερο ο Mesa, ήταν πιο ''σφιχτός'' ο ήχος του, το οποίο δούλεψε καλύτερα για το συγκεκριμένο είδος. Αλλά, ομολογουμένως, λίγο περισσότερο. Ιδιαίτερα αν σκεφτείς και την διαφορά στην τιμή, ο Blackstar όχι μόνο στάθηκε πάρα πολύ καλά, αλλά ήταν φοβερός επίσης.

 

 

Πολύ καλό δεξί χέρι, παρεπιπτόντως.   ;)

 

Σε ευχαριστω ρε φίλε για τα καλα σου λόγια . Θα ακολουθήσει άλλο ενα πολυ καλο πιστεύω τεστ το οποίο θα εχει σύγκριση όλων των θηριων . Mesa vs evh vs blackstar . Εκει να δω τι θα επιλέξετε .

 

Να πω πάντως οτι ο blackstar δεν ειναι δικός μου αλλα μου τον δάνεισε ο καλός μας συμφορουμιτης stavros f η αλλιώς Σταυρός φανφανης ο οποίος ειναι εκπληκτικός συλλέκτης και είχε την ευγενή καλοσύνη να μου τον στείλει απο την Κομοτηνή με δικά του έξοδα παρακαλώ . Σε ευχαριστω Σταύρο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε ο mesa αλλά θα ήθελα λίγα μεσαία ακόμα.

 

Ο blackstar είχε μεσαία αλλά στα δικά μου τα αυτιά ήταν "λασπωμένα"

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε ο mesa αλλά θα ήθελα λίγα μεσαία ακόμα.

 

Ο blackstar είχε μεσαία αλλά στα δικά μου τα αυτιά ήταν "λασπωμένα"

 

Συμφωνώ αλλα βασικά ειναι η φύση του κίτρινου καναλιού τέτοια . Γιατι τα μεσαία τα έχω στο 8 . Δηλαδή στο 4ρις ωρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ, αλλά ο φίλος σου ο Ηχολήπτης λέει βλακίες.  :)

 

Γεια σου theoctapus

Μια κι εγω ειμαι ο Ηχολήπτης, θα ηθελα να με διαφωτισεις, ετσι ωστε να μην ξαναπω βλακιες :)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου theoctapus

Μια κι εγω ειμαι ο Ηχολήπτης, θα ηθελα να με διαφωτισεις, ετσι ωστε να μην ξαναπω βλακιες :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Re-amp

 

Electronic interfacing

 

Direct inject (DI) is a device or technique for connecting an unbalanced, high-impedance, low-level signal (commonly a guitar pickup) into audio equipment designed for a low-impedance balanced signal (such as a DAW). Reverse-DI means running this same device or technique in reverse – connecting a high-level (typically balanced, low-impedance) signal into audio equipment that was designed for low-level, unbalanced, high-impedance signals, such as a guitar amplifier.

 

Playing back a signal from recording studio equipment directly into a guitar amplifier can cause unwanted side-effects such as input-stage distortion, treble loss or overemphasis, and ground-loop hum; thus there is sometimes a need for impedance conversion, level-matching, and ground alteration. Like running a guitar signal through a guitar effects pedal that is set to Bypass, re-amping introduces some degree of sonic degradation compared to playing a guitar live directly into a guitar amp rig.

 

A re-amping device commonly employs a reversed Direct Inject (DI) transformer with some resistors added for level and impedance shift. Level and impedance adjustment can be achieved by adding a potentiometer or adjustable resistor. A proper re-amping device converts a balanced signal to an unbalanced signal, reduces a high studio-level (line-level) signal down to a low guitar-level signal, and shifts the output to a high instrument-level impedance (typically a guitar pickup impedance).

 

In conventional re-amplification, a dry recorded signal is sent into a balanced XLR input. An unbalanced ¼" (Tip-Sleeve) phone connector is typically used for the output, which is connected to the guitar amp rig. Some re-amping devices offer a pad (attenuator) switch to reduce a too-hot output level.

 

Sometimes a guitar volume pedal or buffered effects pedal can work adequately for re-amping, depending on grounding, levels, and impedance. Another approach to simulating the high impedance of a guitar pickup is to use a passive DI and add a 10 K-ohm resistor in series with the signal connection inside a 1/4" plug.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/DI_unit

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αναλωνόμαστε σε θέματα όπως τι ξύλα, τι μαγνήτες, τι λάμπες, τι καλώδια, τι χορδές, τι χρώμα κάλσες επηρεάζουν τον ήχο και ταυτόχρονα ξεχνάμε τους βασικούς κανόνες λειτουργίας των συσκευών που χρησιμοποιούμε. Και μετά ρωτάτε και ποιο ήταν καλύτερο. Δεν βαριέσαι, αρκεί να ταιριάζει το βύσμα.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αναλωνόμαστε σε θέματα όπως τι ξύλα, τι μαγνήτες, τι λάμπες, τι καλώδια, τι χορδές, τι χρώμα κάλσες επηρεάζουν τον ήχο και ταυτόχρονα ξεχνάμε τους βασικούς κανόνες λειτουργίας των συσκευών που χρησιμοποιούμε. Και μετά ρωτάτε και ποιο ήταν καλύτερο. Δεν βαριέσαι, αρκεί να ταιριάζει το βύσμα.

 

Για τον ιδιο λογο φιλε μου που καποιοι διαλεγουν ενισχυτες των 5 βαττ γιατι ειναι ευκολοι στο κουβαλημα...οπως και αν ακουγονται...και γιατι καποιοι αλλοι λενε οτι ακουγεται τιμια,οποτε ειναι καλο...ε δεν ειναι καλο ενα μηχανημα επειδη ειναι 5 κιλα και 5 βατ.Προτιμω το κεφαλι μου που ειναι 15 και 50 βαττ.Και ειναι καλυτερο αντικειμενικα πως να το κανουμε.Καποιοι ειναι "ψειρες" και προσεχουν το υψος των μαγνητων και των βιδων τους(πες μου ποσοι απο εδω το κανουν και δε το λεω για να κομπορημοσυνη αλλα γιατι ΕΧΕΙ πραγματικα ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ,εγω τουλαχιστον το εμαθα με το κακο τροπο αλλαζοντας 150 μαγνητες)

Το πρωτο που θα επρεπε να μας νοιαζει ειναι ο ΗΧΟΣ.Αν ο δρομος για να φτασεις σε αυτο που θελεις ειναι ευκολο καλως,αν ειναι πολυπλοκο(huge racks,W/D/W κοκ) κακως για τη μεση σου...

Τιποτα δε πρεπει ΚΑΝΟΝΙΚΑ να σε αποσπα απο την αναζητηση του ηχου σου.Το πως θα βγει και με τι εξοπλισμο ειναι αλλο θεμα...

Η ευκολια ειναι ο ευκολοτερος τροπος να χασει κανεις το δρομο προς τον ηχο...

Εμενα αυτη ειναι η αποψη μου...

Κραξτε ελυθερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βαριέσαι, αρκεί να ταιριάζει το βύσμα.

 

Αυτα τα σχολια παντογνωσιας ειναι περιτα... Οκ αντιλυπτο αυτο που γραφεις και σε ευχαριστω... Το παραπανω σχολιο ειναι καπως ειρωνικο και περιτευει... Εισαι καλο παιδι αλλα παραδεξου οτι ειναι λιγο ειρωνικο...

 

Εγω ρωτησα το εξης απλο... Τελικα λογω αυτου που εκανα ο ηχος της ηχογραφησης ειναι χαλια ? Ειναι κακος ? Ειναι τι ? Γιατι αν ακουγεται ok , τοτε δεν εγινε και τιποτα... Ας ειναι λαθος , αφου ακουγεται καλα....  ;)

 

 

δε το λεω για να κομπορημοσυνη

 

OXI το λες απο... ( περιμενε να κανω copy-paste ) απο....κομπορημοσύνη ( εβαλα και τονο εγω... )

 

Αντε βιδωσε καμια βιδα τωρα μπας και φτιαξεις ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου