Προς το περιεχόμενο

Η Δυναμη στο πεταλι της κάσας


geo.k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

********off topic Alert**************

 

περικλη ετσι ειναι η ζωη αδικη και δυσκολη.

 

Ειναι αληθεια οτι ο Βαγγελης τον οποιο γνωριζα προσωπικα, ειχε δωσει ενα ποιοτικο αερα στις ντραμιστικες συζητησεις του νοιζ και ανοιγε πολλα και ενδιαφεροντα θεματα που ξεφευγαν απο τα τετριμενα "φτηνη και καλη ντραμς" , "ποιο διπεταλο να παρω", "ΖΒΤ ή Β8 pro". Ειναι γεγονος οτι το drums and percussion εχει χασει σε ποιοτητα απο οταν σταματησε να γραφει.

 

Βεβαια και ο Βαγγελης ορισμενες φορες ηθελε να παιζει με τους δικους του κανονες και οχι με αυτους του φορουμ. Αρκετες στιγμες θεωρω οτι ειχε δικιο, αλλα οταν παιζεις σε ξενο γηπεδο....

Επισης μπορει οντως να εψαχνε για μαθητες. Ειναι κακο αυτο? Δεν ειδα κανενα αλλο "δασκαλαρα" να ανοιγει θεματα και να γραφει κατεβατα.

 

Επιπλεον νομιζω οτι εχεις την εσφαλμενη αντιληψη οτι ολοι μπαινουν εδω μεσα για να παρουν και να δωσουν γνωση και για να ανοιξουν γονιμο διαλογο με αλλους μουσικους.  Μπορει αυτο να ισχυει για σενα (και μπραβο σου) αλλα δεν ειναι ο κανονας. Υπαρχουν παρα πολλοι που αντι να πανε καφενειο μπαινουν εδω μεσα για να πετανε την μπαρολα τους σε οποιο θεμα ανοιγει επι παντος επιστητου. Αλλοι μπαινουν για να βρουν πελατες (ηχοληπτες, δασκαλοι, studio, κλπ), αλλοι για να δειξουν τι ωραι σρενταρουν στο δωματιο τους. Αλλοι για ψυχοθεραπεια. Εχω στο μυαλο μου μελος με τεραστιο αριθμο ποστ που δεν τον εχω δει ποτε να συμμετεχει σε ουσιαστικη κουβεντα, παρα μονο αστειακια εξυπναδες offtopic και ανελεητο trolll.

Επισης η διαχειρηση κατα τη γνωμη μου εχει 2 μετρα και 2 σταθμα. Ειναι γνωστο το μελος που σε καθε ευκαιρια αναπτυσσει ελευθερα τις πολιτικες του αποψεις χωρις αυτο να ενοχλει ιδιαιτερα τη διαχειρηση που αλλες φορες πολυ ευκολα κανει συστασεις και κλειδωνει θεματα.

 

Εν ολιγοις : Μη το παιρνεις και πολυ στα σοβαρα το νοιζ, γιατι χαλιεσαι

 

Υ.Γ. Ασε μας ρε με τον γερογιεγιε με το κουστουμι και τα σκαρπινια. Αμα η φτερνα δε νιωθει το μεταλο του πεταλιου, ενω οι τζιβες παλλονται, πως θα δημιουργησει ο καλλιτεχνης ?

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1000.

Υ.Γ.ο γερογιεγιες χαχαχα.Δεν παιζεσαι ;D ;D

Τον Βαγγελη δεν τον ξερω προσωπικα αλλα ειναι πιστευω ατομο με γνωσεις και καλοπροαιρετο.

Εγω  σε πολλα του threads τον υποστηριζα γιατι ο ανθρωπος ηξερε τι ελεγε δεν ηταν ασχετος.Απλα &τιμια.  :)

Εκεινο που μου κανει ''εντυπωση'' ειναι οτι δεν εχω δει μεχρι τωρα ντραμμερ να ''μπαχαλευει ''

σε guitar η keyboard threads .AΝΤΙΘΕΤΑ οι ''συνσδελφοι '' με την πρωτη ευκαιρια τα χωνουν τα μπαχαλα τους . ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  "Φιλοκαλούμεν τε γαρ μετ ευτελείας και φιλοσοφούμεν άνευ μαλακίας ... "

  Μερικοί χορδοσφίχτες ( μερικοί λέγω, οι υπόλοιποι είναι μουσικοί ) ,  φιλοσοφούν μετ άκρατης μαλακίας σε αντίθεση με την κατα Θουκ., Περικλέους Επιτάφιος, ρήση, όπως φαίνεται ...  ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μερικοί χορδοσφίχτες ( μερικοί λέγω, οι υπόλοιποι είναι μουσικοί ) ,  φιλοσοφούν μετ άκρατης μαλακίας

 

Το ίδιο και μερικοί ντράμερς, μερικοί μπασίστες, μερικοί τραγουδιστές, μερικοί Σκοπιανοί, μερικοί Πακιστανοί, μερικοί Έλληνες, μερικοί Αλβανοί, μερικοί Γερμανοί, μερικοί Αφρικανοί...

 

Οι μ@λάκες σίγουρα δεν είναι είδος προς εξαφάνιση, τι να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο μυαλο μου μελος με τεραστιο αριθμο ποστ που δεν τον εχω δει ποτε να συμμετεχει σε ουσιαστικη κουβεντα, παρα μονο αστειακια εξυπναδες offtopic και ανελεητο trolll.

Επισης η διαχειρηση κατα τη γνωμη μου εχει 2 μετρα και 2 σταθμα. Ειναι γνωστο το μελος που σε καθε ευκαιρια αναπτυσσει ελευθερα τις πολιτικες του αποψεις χωρις αυτο να ενοχλει ιδιαιτερα τη διαχειρηση που αλλες φορες πολυ ευκολα κανει συστασεις και κλειδωνει θεματα.

 

Mάλλον δεν εννοείς εμένα διότι ο αρθμός των ποστ μου δεν χαρακτηρίζεται και τεράστιος αλλά θα'θελα με πολύ φιλική διάθεση να απαντήσω εκ μέρους όσων κρίνεις.  :)

 

Δε νομίζω ότι έχω δει από κανέναν πολιτική προπαγάνδα...υπάρχουν κάποια αστειάκια σε λογικά πλαίσια που 'ναι ακόμα και για αυτά οι mods επεμβαίνουν.Ίσως να σε ενοχλούν κάποια φλου θέματα που συζητιούνται τα οποία όμως προδίδουν αναπόφευκτα ιδεολογίες.

Όσο για το troll ,εκεί που χωράει σπάει τον πάγο και δημιουρεί ομορφότερη ατμόσφαιρα.Απάγορευεται ο πάσης φύσεως χαβαλές;(αρκεί να μην προσβάλει) ..Όχι...αλλά να είναι μετρημένος.Αν βρίσκεις θέματα που ο εν λόγω κύριος δεν είναι στείλε pm στην διαχείρηση.

 

Τώρα 'ναι όσοι δεν γνωρίζουν τόσο από τεχνικά θέματα ,αφού υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν 100 φορές περισσότερα,καλύτερα να περιμένουν την στιγμή του troll παρά να δίνουν ελλειπείς πληροφορίες στον εκάστοτε ερωτόντα.

 

 

 

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Εχω παρατηρησει (ισως και να ειναι ιδεα μου) οτι διαφορετικη δυναμη χρειαζομαι στα ποδια οταν παιζω στα ηλεκτρονικα τυμπανα απο οτι στα φυσικα. Πιστευετε οτι πρεπει να αλλαζω συνεχως τις εντασεις στα ελλατηρια απο το πεταλι??Ειναι νομιζω τελειως διαφορετικη αισθηση και εχει διαφορετικη επαναφορα με αποτελεσμα να μην μπορω να προσαρμοσω σταθερα καπου το πεταλι και να πω οτι με βολευει παντου! Και αλλη μια χαζη ερωτηση...Παιζετε με παπουτσια η οχι? Παλι ειναι τεραστια η διαφορα κατα τη γνωμη μου.

 

Ευχαριστω  :)  :)

 

καλημέρα,

θέλεις να μας πεις ποιο Kick drum χρησιμοποιείς (kd8,kd9,kd85)?

μια λύση που προτείνουν κάποια φόρουμ με ηλεκτρονικά ντραμς είναι να βάλεις ένα patch-falam big.jpg

εκεί που χτυπάει ο κόπανος!το feel βελτιώνεται κατά τη προσωπική μου άποψη, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό που να εξισώνει τα ηλεκτρονικά με τα ακουστικά ντραμς.

δοκίμασε το όμως...

ένα άλλο θέμα είναι να μετρήσεις το σημείο που κάθεσαι στα ακουστικά ντραμς και το σημείο που είναι η bass drums, ώστε να βάλεις και εσύ το kick drum από τα ηλεκτρονικά σου στο αντίστοιχο σημείο,παίζει μεγάλο ρόλο να εφαρμόζεις μία τεχνική στο πετάλι ακολουθώντας την ίδια κίνηση και διαδρομή και στα ηλεκτρονικά και στα φυσικά ντραμς.ρόλο βασικό επίσης παίζει και το ύψος του σκαμπό που χρησιμοποιείς ,δηλαδή να είναι το ίδιο ύψος και στο ακουστικό και στο ηλεκτρονικό σετ σου.

 

αυτά τα λίγα και από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drummer81 πραγματικα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  :) :)  Εχω το kd-8, σαν να βαραω τοιχο ειναι  ;D Πραγματικα ειναι πολυ ενοχλητικο για μενα. Αλλαζω συνεχως το υψος απο το σκαμπο ωστε να βρω μια θεση που να με βολευει γιατι εχω παρατηρησει οτι με πονανε και τα γονατα και ειναι λογικο αφου ολο το χτυπημα επιστρεφει σε μενα μιας και το πλαστικο της υπεροχης kd8 ειναι απαισιο. Θα δοκιμασω να βαλω αυτο που μου ειπες ελπιζω να γινει κατι αλλιως θα παρω αλλο φτηνο kick drum αλλης εταιριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά  :)

 

'Εχω να μπω απο το 2010 στο φόρουμ , περάσαν το χρόνια..

Εδώ και 2 μέρες κάηκα να διαβάζω ποστ , εχω χάσει πολύ πράμα  ;D

anyway επέστρεψα , και για οσους με θυμούνται αλλα και για όσους δεν με θυμούνται , καλως σας βρήκα (πάλι)  :)

και μπράβο σας για την καλή δουλειά και ενημέρωση που συνεχίζεται τόσα χρόνια!  8)

 

καλά τα λέτε , θα συμφωνήσω μαζί σας , εκτος απο ένα πράμα

μου αρέσει πάρα πολυ να παίζω που και που με τις κάλτσες.

πάντα μιλάω εννοείται στον χώρο μου και δεν θα το έκανα ποτέ σε live η studio.

εχεις τελειως διαφορετικο feel και νιώθεις και πιο βαρύ το πετάλι.

γενικα ειναι κατι που το γουσταρω , έτσι για κάτι διαφορετικο , και δεν ειμαι ο μόνος!

πάρα πολλοι ντράμερ το κάνουν , γνωστοί και μη , και δν βρίσκω και κάτι κακο σε αυτο  8)

 

και ενα βιντεακι για να γουσταρουμε.

ο συγκεκριμένος κυριος βεβαια το κανει πολλες φορες κ σε live/studio , αλλα οκ , ας ειχαμε τα χέρια του  ;D

 

[flash=200,200]

 

George

 

 

 

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα του thread του geo.k, αν εισαι σωστος πανω στο σετ, μπορεις να φορας και μποτες του σκι  αρκει να περνας καλα εσυ καθως και το κοινο που σε ακουει...εγω φοραω γοβα στιλετο  :P :P

@Ray di Tutto σχολιασα το σχολιο του με π.μ. για να μην ρισκαρω το σβησιμο και το κλειδωμα.

Αν θελεις, μπορεις εσυ ο ιδιος να το μοιραστεις .

@Pericles, επιτιμε,  σ’ευχαριστω  που με ανεφερες.  Εδωσες τροφη για  σχολια  καλων συναθλητων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσυνέδεσα (για όσους θέλουν) τις Στυλιστικές προτάσεις υπόδησης για ντραμς, εδώ

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου