Προς το περιεχόμενο

από κλασική σε ηλεκτρική κιθάρα


dynamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου σε αυτη τη φαση το μονο που χρειαζεται ειναι εξασκηση και οχι εξοπλισμός.Καταρχην οτι και να σου πει καποιος θα δωσεις πολλα λεφτα για κατι που δεν ξερεις γιατι το θελεις.

 

Για μενα η λυση ειναι απλη.Παιρνεις μια μικρομεσαια μεταχειρισμενη πεταλιερα(πχ digitech rp500) που και φθηνη θα την βρεις και ποιοτητα καλη ηχου θα εχει και απο κει μαθαινεις ολα τα εφφε ενισχυτες σε ποιον ηχο προσανατολιζεσαι περισσοτερο κτλ κτλ κτλ.Ετσι λοιπον εξασκεισαι μαθαινεις πραγματα,παιζεις με ακουστικα, την καρφωνεις οπου να ναι για αρχη και κανεις τη δουλεια σου.Με αυτο τον τροπο συγκεντρωνεσαι στο τι ειναι σημαντικο-και αυτο ειναι να μαθεις πραγματα-οποτε μετα θα ξερεις εσυ ο ιδιος τι εξοπλισμο χρειαζεσαι.Αν παιζεις μαλιστα μονο σπιτι ολα αυτα μπορεις να τα κανεις τελειως τσαμπα απο τον υπολογιστη με ποιοτικους free virtual ενισχυτες ;).

 

 

 

 

το βρίσκω απόλυτα λογικό αυτό που λες χρειάζεται χρόνος στο να καταλάβω το τι ακριβός θέλω οπότε ένας απλός εφοπλισμός στο σπίτι πχ σαν το slash 360 kai και ένα άλλο τής fender με 30 εύρο  έχω πληθώρα ενισχυτών για το σπίτι ώστε να αποφασισω τι θέλω μετά από την εχασκιση.τορα μια απλή κι8αρα ότι με βολέψει περισσότερο θα πάρω και προχωράμε  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

 

το βρίσκω απόλυτα λογικό αυτό που λες χρειάζεται χρόνος στο να καταλάβω το τι ακριβός θέλω οπότε ένας απλός εφοπλισμός στο σπίτι πχ σαν το slash 360 kai και ένα άλλο τής fender με 30 εύρο  έχω πληθώρα ενισχυτών για το σπίτι ώστε να αποφασισω τι θέλω μετά από την εχασκιση.τορα μια απλή κι8αρα ότι με βολέψει περισσότερο θα πάρω και προχωράμε  8)

 

ψάξε λίγο και το guitar rig(να το κατεβάσεις εννοώ) έχει πολύ πράμα για να πάρεις μια γνώμη τι γίνεται με τους ήχους και τον εξοπλισμό ώστε να σε βοηθίσει να καταλίξεις κάπου σε αληθινά δεδομένα

(εννοείται πως όταν έρθει με το καλό η ώρα για να πάρεις κανονικό εξοπλισμό θα τον δοκιμάσεις από κοντά)αλλά θα σου δώσει μια καλή ιδεά πάνω κάτω  με το τι παίζεται.

 

Έχω το guitar rig 5 αλλά το μόνο πρόβλημα είναι με την καθυστέριση αλλά πιστεύω πως αυτό λύνεται μπορεί με την βοήθια κάποιας συσκευής χωρίς μεγάλο κοστολόγιο αλλά θα χρειαστεί να μας πει κάποιος που το ξέρει καλά γιατί εγώ δεν ασχολίθηκα.

 

Για την κιθάρα όπως είπες ας είναι απλή αρκεί να σε βολεύει για να μην ξενερλωνεις και σου χαλάει την διάθεση  ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάξε λίγο και το guitar rig(να το κατεβάσεις εννοώ) έχει πολύ πράμα για να πάρεις μια γνώμη τι γίνεται με τους ήχους και τον εξοπλισμό ώστε να σε βοηθίσει να καταλίξεις κάπου σε αληθινά δεδομένα

(εννοείται πως όταν έρθει με το καλό η ώρα για να πάρεις κανονικό εξοπλισμό θα τον δοκιμάσεις από κοντά)αλλά θα σου δώσει μια καλή ιδεά πάνω κάτω  με το τι παίζεται.

 

Έχω το guitar rig 5 αλλά το μόνο πρόβλημα είναι με την καθυστέριση αλλά πιστεύω πως αυτό λύνεται μπορεί με την βοήθια κάποιας συσκευής χωρίς μεγάλο κοστολόγιο αλλά θα χρειαστεί να μας πει κάποιος που το ξέρει καλά γιατί εγώ δεν ασχολίθηκα.

 

Για την κιθάρα όπως είπες ας είναι απλή αρκεί να σε βολεύει για να μην ξενερλωνεις και σου χαλάει την διάθεση  ;)

 

τελικά πήρα την fender μου (κόλλησε ) καλύτερα από την les paul και μου βγήκε χωρίς κόστος εφόσον έκανα την ανταλλαγή το pc μου έχει απλή κάρτα ήχου οπότε χρειάζεται να πάρω λογικά κάποια άλλη κάρτα εσύ πια χρησιμοποιείς ?αν δεν σου κάνει κόπος να μου στήλης το λινκ να το κατεβάσω σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά πήρα την fender μου (κόλλησε ) καλύτερα από την les paul και μου βγήκε χωρίς κόστος εφόσον έκανα την ανταλλαγή το pc μου έχει απλή κάρτα ήχου οπότε χρειάζεται να πάρω λογικά κάποια άλλη κάρτα εσύ πια χρησιμοποιείς ?αν δεν σου κάνει κόπος να μου στήλης το λινκ να το κατεβάσω σε ευχαριστώ πολύ

 

Αδερφέ είμαι λίγο άσχετος δεν ξέρω τι σόι κάρτα έχω μιας και μου τον δώσανε τον υπολογιστή.

 

Για το πρόγραμμα είχα μπει στο kickass πάτησα guitar rig 5 στο search και μου είχε βγάλει κάποια αποτελέσματα και πρέπει να είναι αυτό με τα 602,79 ΜΒ γιατί μόλις τώρα το έψαξα στον υπολογιστή μου και μου βγάζει αυτό το μέγεθος(602,97 ΜΒ) και δεν υπάρχει άλλο πανομοιότυπο.

 

Μην βιαστείς για εξωτερική όσο αφορά την καθυστέριση στης κιθάρας στο πρόγραμμα ρώτα πρώτα γιατί μπορεί να γίνεται δουλειά με καμιά πιό φτηνή συσκευή της τάξεως των 15 ευρό,αλλά πρέπει να μας το πει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

 

Για εξωτερική είχα πετύχει μια φορά μια Line 6 Pod Studio UX2 στα 50 ευρό και έχει δικές της προσομοιόσεις.

 

Ξεκίνα με το guitar rig 5 που είναι και τζάμπα όταν το εγκαταστίσεις και είσαι έτοιμος για να ρεγουλάρεις την καθυστέριση πηγαίνεις στο file μετά στο Audio and midi settings και ρεγουλάρεις το latency.

 

Αν με το ρεγουλάρισμα δεν σου έρχεται τότε κάνει μια έρευνα πως μπορεία να το αντιμετωπίσεις.

 

Υπάρχει μια μικρή συσκευή της τάξης των 15 ευρό που σε βοηθάει αν έχει πρόβλημα καθιστέρισης αλλά θα χρειαστεί να επινοινωνίσεις με τον chop suey από το kithara.gr

δεν τον γνωρίζω προσωπικά μια φορά τον γνώρισα για μια αγγελία και είναι σωστός και σοβαρός απλά έχω σβήσει το τηλ του μιας και δεν θα χρειαζόταν άλλο.

Μπορείς και να απευθινθείς και στα παιδιά να σου δώσουν μια λύση αν τυχόν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα με την καθιστέριση

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να αρχίσεις να ρωτάς για καθυστερήσεις, και για κάρτες ήχου, και να κατεβάζεις τα σπασμένα και τους ιούς και τις πανώλες, και μετά να ρωτάς γιατί κολλάει το PC, και μετά να ρωτάς για το guitar rig vs amplitube, και μετά να ρωτάς για μονιτορς, και μετά να ρωτάς για DAW, και μετά να ρωτάς πως θα μιξάρεις καλύτερα,  κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

 

Αντί για όλα αυτά, δεν παίρνεις καλύτερα έναν απλό Modelling ενισχυτή σαν τον mustang πχ, που έχει ότι ήχο χρειαστείς, με το ΣΩΣΤΟ ηχείο και όχι... ακουστικά  ::) ή τρίιντσα ηχεία υπολογιστή;

 

Οχι τόσο για το θέμα του ήχου, αλλά για να επικεντρωθείς εκεί που πρέπει, δηλαδή ΣΤΗΝ ΕΞΑΣΚΗΣΗ. Πιτσιρικάς (λογικά) είσαι, τώρα είναι ο καιρός για... σκάψιμο, για να λιώνεις πάνω από το όργανο και να μάθεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και αναλλοίωτη στους αιώνες (και όχι άχρηστη με κάθε... upgrade) γνώση της μουσικής και της Αρμονίας. Θα έχεις καιρό μπροστά σου να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα, όλα μαζί δεν γίνονται όμως, ξεκίνα με τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ και άσε τα άλλα για αργότερα.

 

Εκτός αν πας για ηχολήπτης, οπότε πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη της αγγελιας δεν ειναι 50 th anniversary απλα θα χει πισω το ταμπελακι που το βαζαν σε ολες το 2004 γιατι αποσο γνωριζω δεν εβγαινε σε αλλο χρωμα αποτι αυτο που σου εδειξα.αυτη που πηρες τι χρωμα ειναι?θα την καταλαβεις αμα την βαλεις σε ενισχυτη θα κανουν τρελο φορυβο οι μαγνητες του 54 αλλα εχουν ηχαρα!1750 ευρω εκανε η απλη στον στολλα τοτε παντως!με γεια σου και καλοπαιχτη! πριν παρεις καρτα ηχου δοκιμασε να κατεβασεις το asio 4 all και κανα προγραμμα απλο οπως το audiocity να σιγουρευτης οτι δεν ειναι θεμα ρυθμισεων γιατι και εγω με line 6 pod ux2 επρεπε να αλλαξω κατι επιλογες ωστε να φτιαξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να αρχίσεις να ρωτάς για καθυστερήσεις, και για κάρτες ήχου, και να κατεβάζεις τα σπασμένα και τους ιούς και τις πανώλες, και μετά να ρωτάς γιατί κολλάει το PC, και μετά να ρωτάς για το guitar rig vs amplitube, και μετά να ρωτάς για μονιτορς, και μετά να ρωτάς για DAW, και μετά να ρωτάς πως θα μιξάρεις καλύτερα,  κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ

 

Αντί για όλα αυτά, δεν παίρνεις καλύτερα έναν απλό Modelling ενισχυτή σαν τον mustang πχ, που έχει ότι ήχο χρειαστείς, με το ΣΩΣΤΟ ηχείο και όχι... ακουστικά  ::) ή τρίιντσα ηχεία υπολογιστή;

 

Οχι τόσο για το θέμα του ήχου, αλλά για να επικεντρωθείς εκεί που πρέπει, δηλαδή ΣΤΗΝ ΕΞΑΣΚΗΣΗ. Πιτσιρικάς (λογικά) είσαι, τώρα είναι ο καιρός για... σκάψιμο, για να λιώνεις πάνω από το όργανο και να μάθεις την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και αναλλοίωτη στους αιώνες (και όχι άχρηστη με κάθε... upgrade) γνώση της μουσικής και της Αρμονίας. Θα έχεις καιρό μπροστά σου να ασχοληθείς με τα υπόλοιπα, όλα μαζί δεν γίνονται όμως, ξεκίνα με τα ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ και άσε τα άλλα για αργότερα.

 

Εκτός αν πας για ηχολήπτης, οπότε πάσο.

 

 

δύστυχος δεν είμαι και πολύ μικρός είμαι 25.κανω κλασική εδώ και 2 χρόνια και δεν πρόκειται να την παρατήσω άπλα το θέμα τής μελέτης πιστέψαμε το ξέρω απολυτά μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια έχω βγάλει την ύλη από το (1 2 3 του ασιμακοπουλου και το 60 σπουδές κάπου στα 25 κομμάτια )περναω 3 ώρες με το ρόλοι σε παρτιτούρες και πάντα μετρονόμο κοιμάμαι και ακούω μετρονόμο την ηλεκτρική την γούσταρα πάντα άπλα δεν άρχισα με ηλεκτρική γιατί κατά την δική μου γνομνη και συνχορεστεμε μαθαίνεις πολύ κάλα την θεωρία τις μουσικής με την κλασική άλλα είναι 2 διαφορετική κόσμοι και ο καθένας έχει την μαγεία του.απλα σαν άσχετος ρώτησα το τι πρέπει να προσεξω στην αγορά του εξοπλισμού και κάποιες πρότασης αν μην την πατήσω όπως ένας κάλος φίλος από το ωδείο σκάει μούρη την πρώτη φορά με μια ακουστική κιθάρα και λειι οκ αγόρασα κιθάρα για να μάθω φλαμέγκο και ο καθηγητής τράβαγε εγκεφαλικά  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη της αγγελιας δεν ειναι 50 th anniversary απλα θα χει πισω το ταμπελακι που το βαζαν σε ολες το 2004 γιατι αποσο γνωριζω δεν εβγαινε σε αλλο χρωμα αποτι αυτο που σου εδειξα.αυτη που πηρες τι χρωμα ειναι?θα την καταλαβεις αμα την βαλεις σε ενισχυτη θα κανουν τρελο φορυβο οι μαγνητες του 54 αλλα εχουν ηχαρα!1750 ευρω εκανε η απλη στον στολλα τοτε παντως!με γεια σου και καλοπαιχτη! πριν παρεις καρτα ηχου δοκιμασε να κατεβασεις το asio 4 all και κανα προγραμμα απλο οπως το audiocity να σιγουρευτης οτι δεν ειναι θεμα ρυθμισεων γιατι και εγω με line 6 pod ux2 επρεπε να αλλαξω κατι επιλογες ωστε να φτιαξει

 

είναι το ίδιο χρώμα .εινε αγορασμένη από την καλιφόρνια ήταν εκεί διακοπές σε ένα συγγενή το που μένη εκεί και την αγόρασε 1800 δολάρια το 2004 έχει κάποια χαρτιά μέσα γνησιότητας άλλα δεν μπορώ να βγάλω Άκρη θα σου στείλω μερικές φωτό ίσος καταλάβεις μερικά πράγματα παντός έχει πολύ κάλο ήχο κατά την ταπεινή γνομη.σε ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύστυχος δεν είμαι και πολύ μικρός είμαι 25.

...και έχεις μαλώσει και με την ορθογραφία... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου