Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για αλλαγη μεγαφωνου


raf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλες γιορτες .

 

εχω μια απορια . μπηκα προσφατα σε μια μπαντα η οποια θατυχει μερικες φορες

να παιξουμε χωρις μικροφωνα σε μικρους χωρους και οπως και εγινε σε ενα λαιβ τσιταρισα το master volume του ενισχυτη μου  ???αι να φτασω το channel volume στο 7 , οποτε αρχισα να αναρωτιεμαι τι να κανω και σκεφτηκα την αλλαγη ηχειου..

 

Ο ενισχυτης ειναι ο HT-20 της Blackstar και εχει αυτο το ηχειο http://celestion.com/product/20/rocket_50/ το οποιο ειναι 50W

 

εδω χρειαζομαι τη βοηθεια σας λοιπον:

 

Εαν αλλαξω το ηχειο με ενα που ειναι π.χ 150W θα εχω περισσοτερη ενταση αν οχι τριπλασια λογω αριθμων σωστα? γιατι δεν εχω καταλαβει πως ακριβως γινεται. τωρα καποιες αλλαγες στο Eq σιγουρα θα υπαρξουν μιας και δεν ειναι ιδια τα ηχεια , αλλα ας πουμε θα ειναι μια αρκετα αισθητη διαφορα στην ενταση μιας και υπαρχει τετοια διαφορα

στα Watt? α επισης ακουω και προτασεις για εναλλακτικο ηχειο εκτος απο το Eminence Tonker που ειναι αυτο που εχω ψιλο-κατασταλαξει

 

Ευχαριστω Προκαταβολικα

 

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ένταση στην δείνει ο ενισχυτής,για παράδειγμα αν ο ενισχυτής σου είναι 20 watt τότε 20 watt θα πάρεις είτε με 50άρι ηχείο είτε με 200άρι.

 

το ηχείο πρέπει να είναι λίγο πιο μεγάλο από τον ενισχυτή για να ακούγεται σωστά (να μην "μπουκώνει" δηλ από την ένταση του ενισχυτή)να μην καεί και δεν ξέρω αν ξεχνάω και κάτι.

 

Η χροιά αλλάζει με το μέγεθος αλλά και με το είδος του ηχείου

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο τα Watt του ενισχυτη ειναι το μονο σιγουρο.

 

δηλαδη δεν θα υπαρχει διαφορα στην ενταση αν βαλω ενα ηχειο με περισσοτερα Watt? απλα δεν θα "σπαει" το ηχειο τοσο ευκολα? αυτο ειναι μονο? (εξαιρουμενης της αλλαγης χροιας)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να κερδίσεις ένταση, με μόνη αλλαγή στον ενισχυτή σου το μεγάφωνο, πρέπει να βάλεις ένα με μεγαλύτερη ευαισθησία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις τα dbA SPL μεταξυ των 2 ηχειων που εγραψα παραπανω , εχουν διαφορα 7 db πιστευεις οτι θα κανει διαφορα? θεωρητικα τα 3 db διαφορα ειναι διπλασια ενταση , αλλα ισχυει αυτο και στα μεγαφωνα?

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ποια ειναι η διαφορα σε ενα ηχειο που βγαινει σε 16 ohms η σε 8 ohms . λογικα δεν παιζει διαφορα απο τη στιγμη που θα μπει σε combo και δεν θα υπαρχουν ηχεια σε συνδυασμο για να μπουν π.χ σε μια 4Χ12 καμπινα , σωστα?

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ένταση στην δείνει ο ενισχυτής,για παράδειγμα αν ο ενισχυτής σου είναι 20 watt τότε 20 watt θα πάρεις είτε με 50άρι ηχείο είτε με 200άρι.

 

να ρωτησω και εγω κατι πανο σε αυτο.εχω εναν vc-15 που ειχε ενα jensen 15ari και εβαλα ενα 75αρι eminence πανω τωρα με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αλλα το θεμα ειναι τοι διαβαζοντας τα specs στο βιβλιαρακι της laney ειδα οτι μπωρει να καταναλωσει ως και 50w.

τωρα δηλαδη που εβαλα μεγαλητερο ηχειο ανεβηκαν τα w?

και αν οχι

πως μπωρει να συμβει αυτο?

ευχαριστω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι πανο σε αυτο.εχω εναν vc-15 που ειχε ενα jensen 15ari και εβαλα ενα 75αρι eminence πανω τωρα με το οποιο ειμαι πολυ ευχαριστημενος.αλλα το θεμα ειναι τοι διαβαζοντας τα specs στο βιβλιαρακι της laney ειδα οτι μπωρει να καταναλωσει ως και 50w.

τωρα δηλαδη που εβαλα μεγαλητερο ηχειο ανεβηκαν τα w?

και αν οχι

πως μπωρει να συμβει αυτο?

ευχαριστω

 

Δεν ανεβαίνουν τα watt όταν ο ενισχυτής είναι 20άρης 20 watt θα σου δώσει.

Το αν σου δώσει καλύτερο ήχο ένα ηχείο αυτό είναι διαφορετηκό πράμα από το να σου δώσει πιο πολλά watt.

 

Να φανταστείς παλιά είχα ένα στέρεο που τα ηχεία του τα είχα στο πάτωμα,μόλις τα έβαλα σε ψιλότερο σημείο ο ήχος ακουγόταν πιο δυνατός και πιο καθαρός.

 

Αυτό που συμβεί ήταν ότι από την αλλαγή ύψους των ηχείων διαχαίονταν πιο καλά ο ήχος και μου φαινόταν πιο δυνατός και δεν είχα κάνει καμία αλλαγή μόνο τα άλλαξα θέση.

 

Η μόνη διαφορά ανάμεσα στα ηχεία είναι κατά πόσο μπορεί να εκμεταλευτεί το ηχείο(τι ευαισθησία έχει κτλ) την ένταση του ενισχυτή,εκεί έχεις την εντύπωση πως ανέβηκαν τα watt αλλά στην ουσία ο ενισχυτής σου δίνει τα ίδια wat, απλά το ηχείο τα "εκμεταλεύεται" στο έπακρον σε σύγκριση με ένα άλλο.

 

Είχα έναν frender 15άρη και είχε κατανάλωση 38 watt,αυτό όμως που θα απέδηδε θα ήταν 15 watt.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοεις τα dbA SPL μεταξυ των 2 ηχειων που εγραψα παραπανω , εχουν διαφορα 7 db πιστευεις οτι θα κανει διαφορα? θεωρητικα τα 3 db διαφορα ειναι διπλασια ενταση , αλλα ισχυει αυτο και στα μεγαφωνα?

 

Όσο μεγαλύτερο SPL, τόσο το καλύτερο για τη χρήση που θέλεις σε εντάσεις. Ναι, 7dB είναι διαφορά αρκετή. Αυτό με τα 3dB ισχύει ωε εξής: αν πάρεις +3dB θα είναι σαν να παίζεις με ενισχυτή διπλάσιας ισχύος αλλά ΟΧΙ διπλάσιας έντασης. Με +10db θα πάρεις διπλάσια ένταση πρακτικά.

 

Για τα ohm αντίστασης, βάλε νέο μεγάφωνο με ΙΔΙΑ αντίσταση όπως το στοκ μεγάφωνο του ενισχυτή σου. Διαφορετικά παίζει να χάσεις ένταση ή να κάνεις και ζημιά, χωρίς πλάκα.

 

Τα watt μεγαφώνου είναι άλλη υπόθεση κι απλά δείχνουν πόση ισχύ Αντέχει το μεγάφωνο. Ο ενισχυτή παράγει όσο watt μπορεί, όχι παραπάνω. Σκοπός είναι το μεγάφωνο να αντέχει την max του ενισχυτή.

 

Ο ήχος/χροιά θα αλλάξει σε περίπτωση αλλαγής μεγαφώνου, άρα θέλει πολύ ψάξιμο για να διατηρήσεις τον ηχο που θέλεις απ τον ενισχυτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου