Προς το περιεχόμενο

Αγορά Oθόνης


skiaxtro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω οθόνη αυτόν τον καιρό για τον υπολογιστή που χρησιμοποιώ στο στούντιο!

Ωστόσο έχω κολλήσει λίγο σχετικά με τις διαστάσεις!

Θα ήθελα να μου πείτε όσα παιδία έχετε 23" η 24" οθόνες αν βολεύει και αρκεί ο χώρος.

Παλιά είχα 2Χ19άρες και μπορώ να πω πώς έκανα ξεκούραστα την δουλεία μου!

Απλά έχω την εντύπωση πως σε μία 23αρα η 24αρα δέν θα χωρέσει ο mixer με κάποια plugins και ο editor του daw.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε βγάζει το budget μπορείς να πάρεις μια με ανάλυση 1920χ1200.

Μια οικονομική λύση σε αυτή τη κατηγορία είναι η Dell 2412M, την έχω και είναι super για τα λεφτά της. Πίστεψέ με θα εκτιμήσεις τα παραπάνω pixel στο ύψος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

550...Tώρα που το σκέφτομαι στην τελική συνδέω και την 19 και κάνω κάπως οικονομικά την δουλεία μου αγοράζοντας απλά μία 23άρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα 2Χ19άρες και μπορώ να πω πώς έκανα ξεκούραστα την δουλεία μου!

Κανε το ιδιο λοιπον. Ξεχνα την μια οθονη και συνδεσε δυο, ή καλυτερα και αν βεβαια σε παιρνει, τρεις οθονες.

Το ποσες ιντσες ειναι μια οθονη μη το κοιτας τοσο, να κοιτας την αναλυση της οθονης.

Μια 20" οθονη στα 1600x1200 ειναι φυσικα προτιμοτερη απο μια 26" οθονη στα 1366x768.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μια 23 και μια 19 (wide και οι 2) και μπορώ να πω ότι είναι πολύ πιο βολικό απ'ότι 1 μεγάλη σε αυτές τις εφαρμογές. Ο mixer του cubase είναι ακριβώς στα μέτρα της μικρής  ;D

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την LG W2486L, 24"

Με τα Windows 7 δεν έχω κανένα θέμα (όπως κ με τα vista προηγουμένως) διότι χωρίς να αλλοιώνει ιδιαίτερα τα χαρακτηριστικά, "παίζεις" με το μέγεθος γραμμάτων/ εικονιδίων με πολύ καλά αποτελέσματα (και αρκετά ξεκούραστα). Είναι σχετικά παλιά (πρέπει να είναι 1-2 χρονών μοντέλο) αλλά ούτε κανένα pixel, ούτε γενικά κανένα πρόβλημα. (να σημειωθεί, αγορασμένη μεταχειρισμένη 120 ευρω πριν τουλάχιστον 1,5 χρόνο).

 

Από άποψη χώρου τώρα, δεν μπορώ να πω ότι έχει υπερβολική διαφορά, αλλά δεν ξέρω τι διαστάσεις έχει το γραφείο και πόσο "heavy" εξοπλισμό έχεις επάνω. Με 2x24"/ 2x23" οθόνες λογικό είναι να πιάνουν περισσότερο χώρο από ότι 2x19", αυτά χρειάζονται μετρήσεις. Έχε στο νου ότι μία 24" είναι περίπου 60 εκατοστά πλάτος, το οποίο μειώνεται κατά 1-2 εκατοστά αν την βάλεις σε βολική ελαφρώς πλάγια (σε σχέση με το γραφείο θέση, δλδ οι δύο οθόνες να σχηματίζουν ένα ανοιχτό V).

Από εκεί και ύστερα, πιστεύω ότι με 2x20-22" θα κάνεις απείρως πιο τέλεια δουλειά. Εγώ που δουλεύω στο σπίτι, λειτουργώ κυρίως την 24", αλλά έχω και μία 19" για να είναι λίγο πιο χαλαρός και μεγάλος ο χώρος μου.

 

Καλή τύχη στην επιλογή σου

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχολιά σας!

Τελικά θα πάρω την dell την 24αρα και όταν χρειάζομαι παραπάνω χώρο θα συνδέω και την 19αρα που έχω ήδη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου