Προς το περιεχόμενο

Photo Gallery (Οι κιθάρες μου!)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα την "αρχή" και έβαλα μερικές φωτο απο τον εξοπλισμό μου στο PHOTO GALLERY (κατόπιν πολυ σωστης παρότρυνσης του Yameth :wink: )

 

Τι περιμένετε λοιπον?

 

Βαλτε και ΕΣΕΙΣ :!:

 

 

http://www.noiz.gr/modules.php?set_albumName=My-Gear&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_album.php

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk έχεις αλλάξει κάτι στα πετάλια σου(true bypass,στο κύκλωμα κτλ),στους ενισχυτές.Αν βρεις χρόνο θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να αναφέρεις με ποια σειρά χρησιμοποιείς το κύκλωμά σου και τι χρησιμοποιείς ανά κιθάρα αγαπημένοι ήχοι κτλ.Κάπου διάβασα ότι δουλεύεις σαν guitar tech αν βρεις χρόνο θα ενδιέφερε πολύ ένα άρθρο πάνω σε αυτό.Τι μπορείς να κάνεις στη Ελλάδα με αυτό όχι επαγγελματικά εννοείται αλλά γενικότερα.Με μαγεύει απίστευτα η ιδέα να βοηθάς ανθρώπους-μπαντες να ηχογραφούν την μουσική τους και να μοιράζεσαι όλη αυτή τη διαδικάσία.Πανέμορφες οι tele 8O :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oλα τα πετάλια είναι stock,το true by pass είναι υπερεκτιμημένο & κατα τη γνώμη μου ένα καλό low impedance buffer (το οποίο είναι ενσωματωμένο στο πρώτο πετάλια της σειράς VS R66 ) κάνει καλύτερη δουλειά στη διατήριση καθαρού σήματος. (εχω και κάποια tbp πετάλια τα 3 αριστερα κατω)

 

Η σειρά είναι ως εξης (από κάτω προς τα πάνω ξεκινώντας με το R66):

 

DIGITECH DIGIDELAY

VISUAL SOUNDS H2O

IBANEZ AD9 DELAY

VOODOO LAB MICROVIBE

T-REX TREMSTER

BOSS PN2 TREMOLO

BOSS TR2 TREMOLO

BOSS PH1R PHASER

MARSHALL ED1 COMP

STAMPS DRIVE-O-MATIC

FULLTONE DIST.PRO

DANELECT. GR.CH FUZZ

DIGITECH SYNTH WAH

BOSS TU2 TUNER

VISUAL SOUNDS R66 COMP+OD

 

(ολα τα καλώδια είναι george l)

 

Aφήνω πάντα "on" τον κομπρέσσορα του R66 με χαμηλό sustain και υψηλότερο gain για να έχω μόνιμα ΚΑΘΑΡO και ισχυρό σήμα κάτι που χρειάζονται οι tele & οι strat που χρησιμοποιώ κατα 99%.

 

Ξεκινάω πάντα με στόχο έναν ΠΟΛΥ καθαρό και γεμάτο ήχο απο τον ενισχυτή.

H συνηθισμένη μου ρύθμιση στους περισσότερους ενισχυτές (απο το 1 εως το 10) είναι bass:9,mid:6-7,treble:8,presence:5-6.

Προτιμώ το overdrive απο τα πετάλια και για αυτό έχω ουσιαστικά 5 distortion/od/fuzz απο το πιό απαλό ώς την απόλυτη κτηνωδία 8O .

 

Παλαιότερα περνούσα την πάνω σειρά της πεταλιέρας (που έχει όλα τα modulation effects) στην λούπα του RIVERA (για να μπορω να χρησιμοποιώ και με εφε το βρωμικο κανάλι του μια και δεν επιτρέπεται να βαζουμε εφε σε βρώμικο ενισχυτή :wink: ) αλλα πλέον τα βάζω όλα μπροστά (και χρησιμοποιώ μόνο το καθαρο κανάλι) μια και έτσι ακούγονται ελαφρώς διαυγέστερα...

 

Χρησιμοποιώ 3 tremolo γιατι είναι το αγαπημένο μου εφε (κάθε τρεμολο έχει άλλη ταχύτητα & κυματομορφή απο πολύ αργά μεχρι πολυ γρήγορα)

 

Το ίδιο και με τα delay χρησιμοποιώ 3 (το αναλογικό AD9 είναι μόνιμα "on" σε ρύθμιση σύντομου slapback για να "παχαίνει" τον ήχο,το H2O είναι ρυθμισμένο σαν αναλογικό echo στα 500 ms ενω το Digidelay το χρησιμοποιώ για πολύ μακριά delay & looping)

o δευτερος κομπρέσσορας (Marshall ed1) χρησιμοποιείται σαν clean boost.

 

το Synth Wah είναι το μυστικό μου όπλο αυτό το πετάλι είναι απλά απίστευτο!

 

Το guitar techιλίκι :D το κάνω "εθελοντικά" και για την πλάκα μου βοηθώντας φίλους και όσους πραγματικά νοιάζονται για τον ,ταλαιπωρημένο στη χώρα μας,ήχο της ηλεκτρικής κιθάρας :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο topic !!

Λοιπόν η κούκλα μου βρίσκεται εδώ:

http://www.noiz.gr/modules.php?set_albumName=My-Gear&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_album.php

 

Τα πεταλάκια μου είναι τα εξής:

 

Dunlop Crybaby

MXR dynacomp

Ibanez Tubescreamer TS9DX

Boss Enhancer

Boss Chorus CE-3

Boss Foot Volume

Boss Equalizer GE-6

Boss Digital Pitch Shifter/Delay PS-2

Boss Giga Delay DD-20

 

www.intraVenus.gr

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?set_albumName=My-Gear&id=MYEQUIPMENT&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_photo.php

 

Απο τα ανωτερω απουσιαζουν ενας Μarshall jcm2000 agorasmenos apo ebay, mia fender strat 57 reissue, mia les paul classic kai ola τα παλια μου πεταλακια τα οποια εχω παψει να χρησιμοποιω μετα την ελευση της MIDI petalieras kai tou replifex

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφήνω πάντα "on" τον κομπρέσσορα του R66 με χαμηλό sustain και υψηλότερο gain για να έχω μόνιμα ΚΑΘΑΡO και ισχυρό σήμα κάτι που χρειάζονται οι tele & οι strat που χρησιμοποιώ κατα 99%.

 

superfunk μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως χρησιμευουν στον ηχο οι compressors;απο αυτο που εγραψες καταλαβα οτι σε κιθαρες οπως οι stratocaster με ανοικτο τον compressor εχεις ποιο καλα καθαρα απο οτι αν τον ειχες κλειστο.ισχυει αυτο αν καταλαβες τι ειπα...; 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk μπορεις να μου εξηγησεις τι ακριβως χρησιμευουν στον ηχο οι compressors;απο αυτο που εγραψες καταλαβα οτι σε κιθαρες οπως οι stratocaster με ανοικτο τον compressor εχεις ποιο καλα καθαρα απο οτι αν τον ειχες κλειστο.ισχυει αυτο αν καταλαβες τι ειπα...;

 

ακριβώς!ενα καλο κομπρεσσοράκι με τη ρύθμιση που περιγράφω δείνει ογκο,sustain και punch στους μονοπήνιους μαγνήτες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ματιά στο αναλογικό δεντρόσπιτο.Η ΑSAT G&L και η ακουστική μου μια Seagull S6 που έχει καπάκι από κέδρο.κιθάρες

 

Από πετάλια

Telegun ABY box

Fulltone fulldrive 2

MXR phase 90 (script)

Proco RAT (3-way modified by robert keeley)

Hugnes & Kettner Tube factor

Electroharmonix Bassballs

Telegun Overdrive cream

Korg dt-10

 

Η βασική ιδέα είναι να παίζω με δύο ενιχυτές

ABY->

A->mxr->tubefactor και θέλω να προσθέσω ένα headrush και ένα tremolo

B->fulldrive 2 ->rat

->tuner out

 

και δοκιμάζω τα μέρη στα κομμάτια να ενορχηστρώνονται έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου