Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε wiring για mean90 και humbucker


athenap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια κιθάρα με έναν gfs mean90 bridge και θέλω να προσθέσω έναν haussel hb, επίσης bridge. Έχει στο σώμα μία τρύπα για bridge hb. Εκεί θα βάλω τον haussel hb και 2-3 δάχτυλα παραπάνω τον mean90, που είναι πιο γλυκός απ' τον πρώτο.

 

Ο χώρος για τα ηλεκτρικά είναι περιορισμένος (έχει τρύπες για ένα volume και ένα tone). Θα ήθελα να σπλιτάρει ο διπλός. Γίνεται δουλειά με push pull pots για να μην ανοίγω πολλές τρύπες; Προτείνετε wiring!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο διπλός έχει 4 καλώδια, κάνεις αυτό και καθάρισες:

 

http://www.guitarelectronics.com/product/WD2HH3T11_01/Guitar_Wiring_Diagram_2_Humbuckers3Way_Toggle_Switch1_Volume0Tone001.html

 

και απλά αγνοείς τις σύνδεσεις στα 2 δεξιά ποδαράκια του push pull αφού έχεις μονό πάνω

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α υπηρχε έτοιμο 8) φοβερό σαιτ

σωστό μου φαίνεται

το pushpull μπορεί να είναι και το volume, αν είναι ίδια τα Kohm

αλλά μάλλον στο τοουν βολύει πιο πολύ

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν υπήρχε έτοιμο. Απλώς επεξεργάστηκα την εικόνα από το λινκ που έστειλες, έσβησα δηλαδή αυτά τις συνδέσεις στα 2 δεξιά ποδαράκια του push pull. Γι' αυτό και ρώτησα, μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος.

 

Οπότε δεν έχει σημασία αν είναι στο τόουν ή το βόλιουμ. Βρήκα και αυτό από το Seymour duncan. Είναι ουσιαστικά το ίδιο με αυτό που μου πρότεινες. http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2h_1v_1t_3w_1pp

 

Σ' ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου