Προς το περιεχόμενο

Επηρρεάζει η ένταση τη νότα που τελικά ακούμε;


alexmei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αναφέρεται σε αλλαγή της αντίληψης της συχνότητας λόγω της έντασης.

 

*loudness

 

δίκιο έχεις.

αλλά πως εξηγείς ότι σε πολύ δυνατές εντάσεις υπάρχει η τάση του αυτιού να αντιλαμβάνεται του ήχους πιο υψίσυχνους; (το γνωστό φαινόμενο με την επιστημονική ονομασία "στρουμφάκια")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Ναι, ο τύπος για το κούρδισμα του Hendrix λέει όντως παπάτζες.

 

Αυτό που αναφέρει ο MitiliRay θα μπορούσε να έχει βάση σε σχέση με την αντιληπτή ένταση (αυτό λέει εξάλλου, ότι το Ε ακουγόταν όσο δυνατά ακούγεται ένα F#) αλλά ένα ημιτόνιο είναι μικρή διαφορά στη συχνότητα για να αρχίσουν να έχουν σημασία αυτά.

 

Δοκίμασα να δείξω κατά προσέγγιση το διάστημα του ημιτονίου στο διάγραμμα (ένα στην μπάσα E της κιθάρας και ένα στην 440 A ) για να το κάνω πιο κατανοητό....

 

 

 

Καλώς τον jasse  ;D

Fletcher-Munson--tuning.thumb.png.4742b0fc45a01d3be4e71890d526dabe.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο τύπος για το κούρδισμα του Hendrix λέει όντως παπάτζες.

 

Αυτό που αναφέρει ο MitiliRay θα μπορούσε να έχει βάση σε σχέση με την αντιληπτή ένταση (αυτό λέει εξάλλου, ότι το Ε ακουγόταν όσο δυνατά ακούγεται ένα F#) αλλά ένα ημιτόνιο είναι μικρή διαφορά στη συχνότητα για να αρχίσουν να έχουν σημασία αυτά.

 

Δοκίμασα να δείξω κατά προσέγγιση το διάστημα του ημιτονίου στο διάγραμμα (ένα στην μπάσα E της κιθάρας και ένα στην 440 A ) για να το κάνω πιο κατανοητό....

 

 

 

Καλώς τον jasse  ;D

 

το bold γιατί δεν το καταλαβαίνω; Τι θα πει η Μι να ακουστεί όσο δυνατά όσο η Φα# ; Αν έχω την ενταση στο 10 και παίξω ΜΙ και μετά Φα# θα αλλαξει η ένταση; Αυτό μου φαίνεται τελείως χαζό.

 

 

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

το bold γιατί δεν το καταλαβαίνω; Τι θα πει η Μι να ακουστεί όσο δυνατά όσο η Φα# ; Αν έχω την ενταση στο 10 και παίξω ΜΙ και μετά Φα# θα αλλαξει η ένταση; Αυτό μου φαίνεται τελείως χαζό.

 

 

 

Σωστά σου φαίνεται χαζό -  δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Κατ' αρχάς μια νότα δεν έχει μόνο μια συχνότητα αλλά πολλές που είναι πολλαπλάσια της θεμελιώδους (αυτής που αναφέρεται ως συχνότητα για κάθε νότα). Τα γραφήματα αυτά αναφέρονται στην ευαισθησία μας σε διαφορετικές συχνότητες. Πράγματι, αν μετρηθεί σχολαστικά και με "καθαρές" συχνότητες θα προκύψει ότι η θεμελιώδης συχνότητα της F# ακούγεται λίγο δυνατότερα από αυτήν της Ε (Αν μιλάμε για την τυλιχτή χορδή Ε της κιθάρας σε κανονικό κούρδισμα η διαφορά είναι περίπου 10 Hz). Όμως η διαφορά αυτή είναι πολύ μικρή (δέκατα του dB) και στην πράξη αμελητέα ιδιαίτερα καθώς (όπως είπα και πριν) δεν μιλάμε για "καθαρές" συχνότητες αλλά για ένα πιο σύνθετο φασματικό περιεχόμενο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ δεν μίλησα για ένταση μεταξύ των δύο νοτών, αλλά για κάποιου είδους ανοδικής συχνοτικής "κύλισης" του ήχου που αντιλαμβάνεται το αυτί μας σε πάρα πολύ μεγάλες εντάσεις (όπως αυτές που έπαιζε ο Jimi).

 

Πχ όλοι έχουμε πάει σε κάποιο club,bar κτλ εξοπλισμένο με μέτριο PA,

που σε πολύ μεγάλες εντάσεις ακούμε πλέον παραμορφωμένη μουσική-ήχο (συχνοτικά)....τα περίφημα...στρουμφάκια.... ;D

anyway ο harilatron απάντησε και κάλυψε την απορία του OP!! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σου φαίνεται χαζό -  δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Κατ' αρχάς μια νότα δεν έχει μόνο μια συχνότητα αλλά πολλές που είναι πολλαπλάσια της θεμελιώδους (αυτής που αναφέρεται ως συχνότητα για κάθε νότα). Τα γραφήματα αυτά αναφέρονται στην ευαισθησία μας σε διαφορετικές συχνότητες.

 

 

Nαι αυτό το γνωρίζω , αυτή ήταν άλλωστε και η δουλειά του Fourier που προσέγγιζε τις 2π-περιοδικές συναρτήσεις με ημίτονα και συνημίτονα.  ;D

Πράγματι, αν μετρηθεί σχολαστικά και με "καθαρές" συχνότητες θα προκύψει ότι η θεμελιώδης συχνότητα της F# ακούγεται λίγο δυνατότερα από αυτήν της Ε (Αν μιλάμε για την τυλιχτή χορδή Ε της κιθάρας σε κανονικό κούρδισμα η διαφορά είναι περίποαν μετρηθεί σχολαστικά και με "καθαρές" συχνότητες θα προκύψει ότι η θεμελιώδης συχνότητα της F# ακούγεται λίγο δυνατότερα από αυτήν της Ευ 10 Hz). Όμως η διαφορά αυτή είναι πολύ μικρή (δέκατα του dB) και στην πράξη αμελητέα ιδιαίτερα καθώς (όπως είπα και πριν) δεν μιλάμε για "καθαρές" συχνότητες αλλά για ένα πιο σύνθετο φασματικό περιεχόμενο.

 

Δηλαδής ένα διαπασών (που παράγει ας πουμε τη θεμελιώδη νότα) σε Φα# θα έχει μεγαλύτερη ένταση από το αντίστοιχο σε Μι.Τελικά, υπάρχει διαφορά απλά είναι αμελητέα;

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολύ συνοπτικά είναι όντως μπούρδα η πρόταση "αν δυναμώσουμε την ένταση μιας νότας θα ακούσουμε άλλη νότα". Aλλά :

 

Τελικά, υπάρχει διαφορά απλά είναι αμελητέα;

ναι :

 

Rossing reports a perceived pitch change of around 17 cents for a change from 65 dB to 95 dB.

 

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/sound/pitch.html#c3

 

θυμίζω οτι 100 cents είναι ένα ημιτόνιο (άρα με 17 cents δεν παίρνεις ούτε 2 τσίχλες ;D), ενώ από 65 σε 95 dB είναι τεράστια αλλαγή έντασης :

 

typicalsoundlevelscr.jpg

 

ημι-οφτοπικ :

 

αυτό το παράδοξο πράμα όμως είναι γεγονός (κατά αντιστοιχία) στην όραση! :

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Bezold%E2%80%93Br%C3%BCcke_shift

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν διαταράσσεται διαφορά πίεσης μέσα κι έξω από το τύμπανο του αυτιού μου διαταράσσεται και το pitch που ακούω. Για παράδειγμα κατά την προσγείωση στο αεροπλάνο ή όταν χασμουριέμαι μερικές φορές ακούω τη μουσική να "φαλτσάρει" στιγμιαία. Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό. Το έχει παρατηρήσει κι άλλος? Ξέρει κάποιος την ερμηνεία (αν υπάρχει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν διαταράσσεται διαφορά πίεσης μέσα κι έξω από το τύμπανο του αυτιού μου διαταράσσεται και το pitch που ακούω. Για παράδειγμα κατά την προσγείωση στο αεροπλάνο ή όταν χασμουριέμαι μερικές φορές ακούω τη μουσική να "φαλτσάρει" στιγμιαία. Δεν ξέρω που οφείλεται αυτό. Το έχει παρατηρήσει κι άλλος? Ξέρει κάποιος την ερμηνεία (αν υπάρχει)?

 

Το εχω παρατηρησει και εγω και ειχα βρει την παρακατω ερμηνεια με ενα προχειρο ψαξιμο:

 

The oval window faces onto the scala vestibuli, while a similar structure, the round window, separates the scala tympani from the air of the middle ear. (This air, incidentally, is in communication with the outside atmosphere through the eustachian tube which joins it to the pharynx; this tube is normally closed, but opens briefly during swallowing and yawning, causing a characteristic modification of one's hearing: one may get relief in this way from the ear-drum pain sometimes experienced in air travel as a result of pressure differences between the atmosphere and the middle ear.)

 

http://www.cudos.ac.uk/web/text/chap6.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου