Προς το περιεχόμενο

Τι κανει μια κιθαρα τοσο ακριβη..?


Alexei

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια απορια που κανενας δεν βρεθηκε να μοθυ την λυσει.. κ επειδη το noiz εχει πολλους γνωστες τελικα...

 

 

Τι ακριβως κανει μια κιθαρα να κοστιζει πολλα που δν το χει αυτη που κοστιζει λιγοτερα??..

 

Eυχαριστω για το χρονο σας' date='

Αlex[/quote']

 

αλεξ παιζεις κιθαρα;

 

εδω και κατι μηνες ναι... με drums ξεκινησα πριν ενα 6μηνο-7μηνο αλλα με επιασε μαζι και η κιθαροτρελα.. ειμαι μονο 17 γιαυτο με επιασε τωρα.. το σαββατο κιολας μαλλον θα παιξουμε με το συγκροτημα μου (drums παιζω εκει) σε μια φιλανθρωπικη εκδηλωση που διοργανωνουν κατι σχολεια ενα απο τα οποια ειναι κ το δικο μου... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια απορια που κανενας δεν βρεθηκε να μοθυ την λυσει.. κ επειδη το noiz εχει πολλους γνωστες τελικα...

 

 

Τι ακριβως κανει μια κιθαρα να κοστιζει πολλα που δν το χει αυτη που κοστιζει λιγοτερα??..

 

Eυχαριστω για το χρονο σας' date='

Αlex[/quote']

 

αλεξ παιζεις κιθαρα;

 

εδω και κατι μηνες ναι... με drums ξεκινησα πριν ενα 6μηνο-7μηνο αλλα με επιασε μαζι και η κιθαροτρελα.. ειμαι μονο 17 γιαυτο με επιασε τωρα.. το σαββατο κιολας μαλλον θα παιξουμε με το συγκροτημα μου (drums παιζω εκει) σε μια φιλανθρωπικη εκδηλωση που διοργανωνουν κατι σχολεια ενα απο τα οποια ειναι κ το δικο μου... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να δεις και αλλα μπες εδω:www.suhrguitars.com και διαβασε στο..about us' date='στο support,στο products και θα βρεις πολλα! :wink:[/quote']

Ευχαριστω πολυ φιλε Τακη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να δεις και αλλα μπες εδω:www.suhrguitars.com και διαβασε στο..about us' date='στο support,στο products και θα βρεις πολλα! :wink:[/quote']

 

Επίσης, αν θέλεις να διαβάσεις για τους κανόνες της Ελεύθερης Αγοράς μπορείς να μπεις στο εξής site: www.kne.gr 8O :lol: :lol: :lol:

 

Έλα τώρα ρε Τάκη, τι είναι αυτά;; Και ποιες είναι οι 'παπαριές' για να καταλάβω; :wink: 8)

 

Εγώ έχω να δώσω ένα άλλο link, όπου ο τύπος τα λέει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ:

 

http://www.frettech.com/info.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o "τυπος" που λινκαρεις ειναι πολυ φιλος μου (και δασκαλος μου στο σετ απ) και βεβαια ενας απο τους καλυτερους τεχνικους κιθαρων στον πλανητη.

ειχα κανα δυο "κιθαρες" του και ηταν απιστευτες και βεβαια κοστιζαν 500-700 ευρω (κατα την ταπεινη γνωμη ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες απο οτιδηποτε μπουτικ εχω πιασει στα χερια μου) απλα ηταν πολυ "ξυλινες" και εμενα μου αρεσουν τα ροζακια & τα μπλεδακια γυαλιστερα πολυεστερικα φινιρισματα :oops:

ο τυπος κανει χαλαρα το καλυτερο σετ απ που εχω δει ποτε (και βεβαια ειναι ο κορυφαιος τεχνιτης ταστων της δυτικης ακτης :wink: )

 

 

http://www.frettech.com/

 

απλα δεν πουλαει "φυκια για μεταξωτες κορδελλες" οπως οι διαφοροι "κουρδισμενοι" κατασκευαστες :twisted: :lol:

 

να και δυο φωτο των εν λογω κιθαρων

 

tline_full_800.jpg

 

 

twiggy-full.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό το θέμα πιστεύωπως:

Κάποιος θεωρεί ποιοτικό κάποιο όργανο στα 200 και καποιος άλος στα 2.000, υπάρχουν και καποιοι στα 4.000 - 5.000 κτλ, εξαρτάται το πόσα μπορείς να διαθέτεις. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα ξεκινά όταν αυτοί με τα 200 κάνουν πράξη το ρητό: "Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια " !!! Προσωπικά πιστεύω -οχι μόνο για τις κιθάρες- πώς ότι πληρώνεις, παίρνεις...όλα τα άλλα... είναι περριτό. Οι Κινέζοι ότι και να κάνουν δεν πρόκειται να έχουν ποιότητα, σε τίποτε, ο τρόπος εργασίας δεν το επιτρέπει. Η ποιότητα πάντα ήταν προνόμοιο του hand Made. Από την αρχαιότητα εώς σήμερα ... Λέτε να αλλάξει τώρα ? Θα δούμε :wink:

lues Legend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σε αυτό το θέμα πιστεύωπως:

Κάποιος θεωρεί ποιοτικό κάποιο όργανο στα 200 και καποιος άλος στα 2.000' date=' υπάρχουν και καποιοι στα 4.000 - 5.000 κτλ, εξαρτάται το πόσα μπορείς να διαθέτεις. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το πρόβλημα ξεκινά όταν αυτοί με τα 200 κάνουν πράξη το ρητό: "Οσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια " !!! Προσωπικά πιστεύω -οχι μόνο για τις κιθάρες- πώς ότι πληρώνεις, παίρνεις...όλα τα άλλα... είναι περριτό. Οι Κινέζοι ότι και να κάνουν δεν πρόκειται να έχουν ποιότητα, σε τίποτε, ο τρόπος εργασίας δεν το επιτρέπει. Η ποιότητα πάντα ήταν προνόμοιο του hand Made. Από την αρχαιότητα εώς σήμερα ... Λέτε να αλλάξει τώρα ? Θα δούμε :wink:[/quote']

 

Για να γίνουμε συγκεκριμένοι...

 

Τι έχει μεγαλύτερη ακρίβεια (και άρα ποιότητα, σ'αυτή την περίπτωση);

 

1) Η δια χειρός εργασία fret dressing

2) Η ίδια διαδικασία στη μηχανή Plek

 

:?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να δεις και αλλα μπες εδω:www.suhrguitars.com και διαβασε στο..about us' date='στο support,στο products και θα βρεις πολλα! :wink:[/quote']

 

Επίσης, αν θέλεις να διαβάσεις για τους κανόνες της Ελεύθερης Αγοράς μπορείς να μπεις στο εξής site: www.kne.gr 8O :lol: :lol: :lol:

 

Έλα τώρα ρε Τάκη, τι είναι αυτά;; Και ποιες είναι οι 'παπαριές' για να καταλάβω; :wink: 8)

 

Εγώ έχω να δώσω ένα άλλο link, όπου ο τύπος τα λέει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ:

 

http://www.frettech.com/info.html

 

οι παπαριες ειναι μερικα απο αυτα που ελεγα εγω τοτε στο thread:suhr guitars :wink:

ολοι καλα τα λενε βασιλη μου.η αληθεια ειναι καπου στην μεση για εμενα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι καλα τα λενε βασιλη μου.η αληθεια ειναι καπου στην μεση για εμενα :wink:

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό. Καλό είναι να μην είμαστε ακραίοι. ¶λλωστε οι τύποι (Suhr, Anderson κλπ) ό,τι τους παίρνει κάνουν και κάνουν πολύ καλά, άλλωστε ζουν απ'αυτό. Βέβαια φαίνεται ότι αρχίζουν να καταλαβαίνουν, ότι οι σημερινή παγκόσμια οικονομία -καταναλωτές θέλει κι άλλες επιλογές πιο προσιτές, όπως πχ η "φθηνή" σειρά της Suhr, έτσι ώστε να καλύψουν μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς...

 

Όπως και να'χει, εγώ, όσο κι αν μου αρέσουν οι PRS (τρελαίνομαι για να πω την αλήθεια) δεν πρόκειται να δώσω πάνω από 1.500-2.000¤ για κιθάρα και ειδικά bolt-on γιατί το θεωρώ πλεονασμό. Αν πάλι ήταν το μοναδικό μου χόμπι και είχα την άνεση και πάλι ακόμα θα το σκεφτόμουν ΠΟΛΥ σοβαρά...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου