Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με bugera v22


ratlehead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια να κανω και εγω μια ερωτηση?Εχω τον συγκεκριμενο ενισχυτη και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος,ουτε προβληματα ουτε τιποτα και απο ηχο ειναι απιστευτα καλος.Πολυ καλο deal.Αλλα θελω την βοηθεια σας στο εξης.Αν συνδεσω τα πεταλακια που εχω στο return πισω,τοτε δεν λειτουργει καν το master volume του bugera.Σε οσους ενισχυτες εχω κανει την συγκεκριμενη συνδεσμολογια ρυθμιζω τα παντα μεσω των πεταλιων και απλα πειραζω το master volume για να ισοροππησω το volume μεταξυ καθαρων και βρομικων.Στην συκεκριμενη φαση εχω αναγκαστικα ενα standar volume στα καθαρα(απο την στιγμη που δε μπορω να το πειραξω απο καπου)και πειραζω το vol στα βρομικα απο το gt2 που εχω.Βεβαια αυτο δε βολευει καθολου οποτε τα εχω ολα μπροστα στο input αναγκαστικα.Ας βοηθησει καποιος που γνωριζει παρακαλω :)

 

Edit:Μια διευκρινηση ακομη ζηταω απο καποιον που γνωριζει καλυτερα.Εχω τα εξης πεταλια με την παρακατω σειρα.

tuner/wah/tech 21 gt2/EQ/delay

Τα βαζω ολα μπροστα στο Input του ενισχυτη.Θα προτεινατε καποιο αλλο τροπο συνδεσης η καποια αλλη σειρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδιά βοήθεια !  :o

 

πήγα σήμερα να τσεκάρω  έναν bugera v55 ενός φίλου μου και τον ζόρισα λίγο παραπάνω μάλλον από ότι είχε συνηθίσει.... τεσπα άρχισε όποτε έπαιζα πχ μια συγχορδία δυνατά να κάνει κράκλε κράκλε και κάποιες στιγμές να πέφτει ξαφνικά η ένταση .τι μπορεί να είναι;

είμαι γκαντέμης ....  :-\  ο ενισχυτής πάντως έχει εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μερια μου μετα απο 10 χρονια χρησης σε διαφορες μαρκες ενισχυτων

εχω να πω οτι οι πιο αξιοπιστοι ειναι οι transistor. χαχαχαχαχαχα!

 

Μεταξυ σοβαρου και αστειου ισχυει.

 

Δυστυχως οι ΜΕΓΑΛΕΣ εταιριες μειωσαν την ποιοτητα τους για οικονομικους λογους

οπως επισης και να αυξησουν τα service τους.

 

1 χρονος εγγυησης περναει ευκολα...και μετα αρχιζει το service.

(θυμα καταναλωτη πληρωνε)

 

Επιβεβαιωνω οτι προ 5ετιας η LANEY ΕΒΑΖΕ HANDSELECTED TAD στα μοντελα ανω των 800€ ειχα στην κατοχη μου εναν VHR100 (υπεροπλο φοβερο μηχανημα)

 

Αγορασε ενα φιλαρακι προ 6μηνου τον ιδιο ενισχυτη και ειχα μεσα NO NAME λαμπες.

 

Επισης και η ENGL σε POWERBALL και INVADER οι λαμπες ελεγαν επανω ENGL logo αλλα ειναι SOVTEK της κακιας ωρας. ΜΟΥΦΑ SELECTED.

 

Σαν κλασσικος ελληναρας μερακλης τις αλλαξα ολες εκανα τις δοκιμες μου και κατεληξα στο ΕΞΗΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

 

ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 3 ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ Η ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΛΑΜΠΕΣ.

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά βοήθεια !  :o

 

πήγα σήμερα να τσεκάρω  έναν bugera v55 ενός φίλου μου και τον ζόρισα λίγο παραπάνω μάλλον από ότι είχε συνηθίσει.... τεσπα άρχισε όποτε έπαιζα πχ μια συγχορδία δυνατά να κάνει κράκλε κράκλε και κάποιες στιγμές να πέφτει ξαφνικά η ένταση .τι μπορεί να είναι;

είμαι γκαντέμης ....  :-\  ο ενισχυτής πάντως έχει εγγύηση. 

 

Δεν είσαι γκαντέμης (άντε, λίγο...  ;D ). Απλά οι λυχνίες που έχει επάνω άρχισαν τα δικά τους και είναι νορμάλ. Η ποιότητα αυτών των υλικών είναι λίγο μάπα εξ αρχής.

 

Αφού έχετε εγγύηση, δεν προτείνω να τον ανοίξετε μονοι σας και να αλλάξετε λυχνίες κλπ. Πάρτε μερικά τηλέφωνα καλύτερα στο κατάστημα που παρέχει την εγγύηση για πληροφορίες και περιγράψτε το πρόβλημα.

Μπορεί να είναι κάτι πέρα από λυχνίες (π.χ. κανένας φτηνός πυκνωτής που τα έφτυσε ή κανένα ποτενσιόμετρο) και να σας το διορθώσουν δωρεάν λόγω εγγύησης. Το πιθανότερο σενάριο είναι οι λυχνίες βέβαια. Αλλάζοντας τελικές λυχνίες, θα χρειαστεί να γίνει και biasing-πόλωση.

Ελπίζω στο service να κάνουν biasing κλπ και να μην τοποθετήσουν απλώς επάνω μια νέα τελική λυχνία ή κάτι τέτοιο... έχουν συμβεί κι αυτά.

Αν δεν βρείτε άκρη με το επίσημο service κλπ, τότε πάτε σε άλλο τεχνικό για να βρεθεί μια λύση. Καλή τύχη παίδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ sotto.

 

Ο φίλος είπε θα μιλήσει με το μαγαζί προτού κάνει τίποτα ,αν και ήλπιζα να ήταν καμιά προενισχύτρια που είχε λασκάρει και θα φτιαχνόταν εύκολα με επανατοποθέτηση. :'( solid state και πάλι solid state

ξενέρωσα .... δηλαδή στην τιμή των ενισχυτών αυτών πρέπει να υπολογίζεις και τα ανταλλακτικά χαχα  :)

τεσπα αφού τον άκουσα ας μεταφέρω τις εντυπώσεις που έδωσε στα μαγικά και έμπειρα αυτιά μου (λολ) όσο λειτουργούσε ,για κάποιον που δεν έχει την δυνατότητα να τον ακούσει.

Ο ήχος άσχετα αν αρέσει ο χαρακτήρας του ,είναι ευχάριστος ,ζεστός  χαϊδεύει απαλά το αυτί δεν ενοχλεί (λάμπα).

Νομίζω ότι το ηχείο θα μπορούσε να είναι καλύτερο ήταν μια σταλιά μουντός και το presence χρειαζόταν στο full .

υπάρχει hum αλλά δεν είναι ενοχλητικό.

Γενικά ακουγόταν καλύτερα με το μάστερ στο full (πολύ πιο μπάσος και γεμάτος ) έχοντας ρυθμίσει την ένταση με το  volume του κάθε καναλιού.Μου θύμισε έναν fender deluxe reverb

αλλά χωρίς την ίδια ευκρίνεια και τα cojones του.

Με το boost ενεργοποιημένο ήταν πολύ πιο γεμάτος.

Το Drive με το mid τέρμα  έβγαζε νομίζω το καλύτερο ήχο του ο οποίος ήταν κατάλληλος για μπλούζ ή κάτι τέτοιο.... 

Για χαρντ ροκ μέταλ με τα μεσαία χαμηλωμένα τελείως γινόταν φανερό ότι δεν είναι ο κατάλληλος ενισχυτής για τέτοια χρήση. Δεν υπάρχει αρκετό gain και το Eq πολύ απλό για να το πας εκεί που θες .

 

Τώρα σε φουλ ένταση μπορείς να κάτσεις στο ένα μέτρο δίπλα του και να μην ενοχλεί .αν και είναι πολύ δυνατός δεν είναι τρομαχτικά δυνατός δηλαδή προσωπικά θα ήθελα κάτι λίγο ακόμα πιο δυνατό και ας μην το χρησιμοποιήσω ποτέ... πάντως έναν ντράμερ φαντάζομαι θα τον κάλυπτε άνετα.

 

Νομίζω ότι είναι πολύ κάλος ενισχυτής για χρήση με πετάλια αν και δυστυχώς δεν το τέσταρα αυτό.Πάντως  αν κάποιος παίζει με δαχτυλισμούς ακούγεται πολύ ωραίος και γεμάτος και με το reverb στο 0 .Πρέπει να το βάλεις στο 3-4 για να πεις ότι σου προσθέτει παραπάνω όγκο.

οπτικά

δεν μ'αρέσει το άσπρο κομμάτι που έχει μπροστά.... θα βαφόταν μαύρο την πρώτη μέρα.....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου