Προς το περιεχόμενο

Ποιά Fender Stratocaster για μένα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση και από μένα

 

Ψάχνω μια στράτ με τα εξής χαρακτηριστικά, με σειρά προτεραιότητας:

1. Maple neck

2. SSS

3. Όσο το δυνατον φαρδύτερο μανίκι, λεπτό ή χοντρό, c,v style δε με ενδιαφέρει

4. 70's Headstock

5. 22 frets

 

Μέχρι τα 600€ max, ποια πληρεί τις προυποθέσεις;; (fender, squier ή κατι αλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση και από μένα

 

Ψάχνω μια στράτ με τα εξής χαρακτηριστικά, με σειρά προτεραιότητας:

1. Maple neck

2. SSS

3. Όσο το δυνατον φαρδύτερο μανίκι, λεπτό ή χοντρό, c,v style δε με ενδιαφέρει

4. 70's Headstock

5. 22 frets

 

Μέχρι τα 600€ max, ποια πληρεί τις προυποθέσεις;; (fender, squier ή κατι αλλο).

 

Η μόνη σου επιλογή είναι μεταχειρισμένη American Special.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή η special (καινούρια) και το χρώμα χωρίς finish δεν είναι το καλύτερό μου...Με 21 τάστα δεν υπάρχει καμμιά μεξικάνα; Έχω δεί την squier standard αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει...Με μια αλλαγή μαγνητών ίσως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρεις μονος σου την απαντηση βλεποντας την κιθαρα απο κοντα...η καλυτερη επιλογη για μενα θα ηταν μια classic vibe 50's.πολυ αξιολογη κιθαρα και μεσα στο χρηματικο πλαισιο που διαθετεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου επιμενεις...........

 

http://www.thomann.de/gr/fender_50_classic_stratocaster_mn_sg_egitarre.htm

 

Αλλα ειπαμεεεεε...NS rulez !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή η special (καινούρια) και το χρώμα χωρίς finish δεν είναι το καλύτερό μου...Με 21 τάστα δεν υπάρχει καμμιά μεξικάνα; Έχω δεί την squier standard αλλά δε ξέρω κατά πόσο αξίζει...Με μια αλλαγή μαγνητών ίσως;

 

Κατ' αρχήν το μπράτσο της Squier Standard είναι στενό και η ποιότητα της συγκεκριμένης είναι από τις κατώτερες σε Squier. Η Am. Special έχει το πιο λεπτό βάψιμο που τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιεί η Fender (American Series, Baja), αλλά σε σατινέ υφή, το "χωρίς finish" δεν ξέρω πώς το συμπεραίνεις. Λοιπόν, η παραπάνω κιθάρα είναι η μοναδική που έχει ΟΛΑ αυτά που ζήτησες στο αρχικό σου post. Πηγαίνοντας στα 21 τάστα, κάλλιστα μπορείς να πας στην Classic 70s ή στην Antigua, αν δεν έχεις πρόβλημα με τα λεπτότερα και κοντύτερα τάστα τους (τα ίδια που φοράει όλη η Classic σειρά - η Classic Player σειρά φοράει medium jumbo). Αν αφαιρέσεις και το μεγάλο headstock, έπειτα έχεις πάρα πολλές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, πιθανόν με μπέρδεψαν οι φωτογραφίες που έχεις ο Θωμάς για την american special. Έχω ήδη σταμπάρει αυτή μαζί με 3-4 άλλα μοντέλα, θα κοιτάξω να δοκιμάσω όσες μπορεσω και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και πάλι

 

Σήμερα πήγα και δοκίμασα 4-5 μοντέλα (παρεμπιπτόντως τα μαγαζιά του κέντρου έχουν πλέον τραγικά μικρό στοκ  :()

 

Μου άφησαν πάρα πολύ καλές εντυπώσεις οι παρακάτω:

http://www.thomann.de/gr/fender_american_special_strat_mn_2cs.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_70s_strat.htm

 

Τις βρήκα με 200 ευρώ διαφορά περίπου...Ο ήχος τουw μου άρεσε μπορώ να πω εξίσου. Η american special ήταν πιο πλήρης σε όλο το φάσμα συχνοτήτων, ενώ η classic είχε λίγο περισσότερο σκάσιμο. Εμφανισιακά, η αμερικάνα υπερτερεί με το maple neck και το πολύ ωραίο και βολικό satin finish του μπράτσου...Δεδομένης της χρηματικής διαφοράς, ποιά θα επιλέγατε ως περισσότερο value for money?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ασυζητητι special....αμερικανικη,επωνυμο hardware,καλυτεροι μαγνητες και φυσικα η αδυναμια μου,το maple μπρατσο....aλλα φυσικα διαλεγεις αυτη που σε βολεψε!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε λίγο παραπάνω για να πάρεις κάτι παραπάνω! American special λέω (η highway one είναι αλλά με άλλους μαγνήτες, like mine :P)...

 

GO FOR IT!

my_hw1.thumb.jpg.82c824163d40e7e112faa3aa613c71ec.jpg

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου