Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση μικρής true all around κεφαλής.


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα ENGL στο συγκεκριμένο θέμα και ήμουν έτοιμος να κράξω τον gigmaster αλλά απο ότι είδα βγάλαν μικρο ενισχυτάκο με κανονική λαμπάτη προενίσχυση αυτή την φορά, τον χρεώνουν και αρκετα ακριβότερα βέβαια. Πολύ ωραιος ο Ironball αλλά και πολύ ακριβός, στα λεφτά αυτά παίρνεις από DSL100 μεχρι EVH5150III 50W.

 

Ωραία λύση και ο Egnater Tweaker αλλά ο 40άρης που είναι δικάναλος και δίνει πολύ περισσότερη ευελιξία.

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Egnater-Custom-Amplification-Tweaker-40-Head-/art-GIT0022293-000

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άκουσα ENGL στο συγκεκριμένο θέμα και ήμουν έτοιμος να κράξω τον gigmaster αλλά απο ότι είδα βγάλαν μικρο ενισχυτάκο με κανονική λαμπάτη προενίσχυση αυτή την φορά, τον χρεώνουν και αρκετα ακριβότερα βέβαια. Πολύ ωραιος ο Ironball αλλά και πολύ ακριβός, στα λεφτά αυτά παίρνεις από DSL100 μεχρι EVH5150III 50W.

 

Ωραία λύση και ο Egnater Tweaker αλλά ο 40άρης που είναι δικάναλος και δίνει πολύ περισσότερη ευελιξία.

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Egnater-Custom-Amplification-Tweaker-40-Head-/art-GIT0022293-000

 

 

 

Μου αρέσουν και εμένα οι Egnater σαν χροιά τόνου πάντα μιλάμε έτσι, το μόνο που με χαλάει είναι ότι μοιάζει με εκείνες τις αντίκες τα παλιά ραδιόφωνα,τα παγκοσμίου λήψης,παρεπιπτόντως ο πρώτος μου ενισχυτής ήταν ένα τέτοιο(Vega), με εκείνο το μάτι το κατασκοπευτικό,που σου έδειχνε την μπάρα του σήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα ENGL στο συγκεκριμένο θέμα και ήμουν έτοιμος να κράξω τον gigmaster αλλά απο ότι είδα βγάλαν μικρο ενισχυτάκο με κανονική λαμπάτη προενίσχυση αυτή την φορά, τον χρεώνουν και αρκετα ακριβότερα βέβαια. Πολύ ωραιος ο Ironball αλλά και πολύ ακριβός, στα λεφτά αυτά παίρνεις από DSL100 μεχρι EVH5150III 50W.

 

Ωραία λύση και ο Egnater Tweaker αλλά ο 40άρης που είναι δικάναλος και δίνει πολύ περισσότερη ευελιξία.

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Egnater-Custom-Amplification-Tweaker-40-Head-/art-GIT0022293-000

 

 

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Όντως παίρνεις πολύ πράμα σε αυτά τα λεφτά. Βέβαια επιμένω στο "μικρή κεφαλή". Τα 40 και 50 watts είναι υπερβολικά πολλά για τη χρήση που θέλω να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακαλύπτω και άλλους μουστερήδες:

 

Blackheart BH5H Little Giant 5W

Marshall Haze 15

 

Επαναλαμβάνω τη λίστα ώστε να μπορούμε να συζητάμε για όποιον ξέρει κάποιον:

Fender Super Champ X2 HD

Orange tiny terror

Vox night train

Marshall DSL15H

Hughes and Kettner TubeMeister 18

Blackstar HT-5RH

Hayden Mini Mofo

Engl TV- E315 Gigmaster 15

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τελικά θες All around λαμπάτη κεφαλή ή οποιοσδήποτε μικρός και φθηνος λαμπάτος σου κάνει? (ΒΗ5Η  :o) Αν είναι έτσι βάλε τη λίστα tube guitar heads στο thomann μέχρι 600 ευρώ και ψάχτους όλους.

 

Αν θες ευέλικτο all around ενισχυτή μη σκέφτεσαι καν για μονοκάναλους τύπου tiny terror  nightrain 15H κτλ. για να μη πω για τον Blackheart BH5H  (τι μπορεί να σου δωσει σε αυτά που ζητάς ο συγκεκριμένος δεν μπορώ να φανταστώ)

 

Επίσης ξέχνα τα 5βατ. Να δώσεις τη σημερον ημέρα κοντά 500 με 600 ευρώ και να μη μπορείς αργότερα να γουστάρεις με τον ενισχυτή σου σε καποια πρόβα ή λάιβ δεν έχει νόημα. Από 15-20 θα σαι μια χαρά, και στο σπίτι σου θα παίζει και όπου θες χωρίς να σου λείπει η ένταση ή το headroom όταν το χρειαστείς. Βάλε λοιπον καλύτερα τον Blackstar HT20 στη λίστα.

 

Καλά ο Haze είναι και αν είναι η άκυρη επιλογή. Αποτυχία ενισχυτής που κοστίζει όσο ο κλάσεις ανώτερος DSL15 , δεν έχει νόημα να τον σκέφτεσαι καν, ούτε τον Super Champ αφού θες να ξεφύγεις από modelling DSP κτλ.

 

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου γνώμη και όπως λένε YMMV κτλ κτλ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τελικά θες All around λαμπάτη κεφαλή ή οποιοσδήποτε μικρός και φθηνος λαμπάτος σου κάνει? (ΒΗ5Η  :o) Αν είναι έτσι βάλε τη λίστα tube guitar heads στο thomann μέχρι 600 ευρώ και ψάχτους όλους.

 

Αν θες ευέλικτο all around ενισχυτή μη σκέφτεσαι καν για μονοκάναλους τύπου tiny terror   nightrain 15H κτλ. για να μη πω για τον Blackheart BH5H  (τι μπορεί να σου δωσει σε αυτά που ζητάς ο συγκεκριμένος δεν μπορώ να φανταστώ)

 

Επίσης ξέχνα τα 5βατ. Να δώσεις τη σημερον ημέρα κοντά 500 με 600 ευρώ και να μη μπορείς αργότερα να γουστάρεις με τον ενισχυτή σου σε καποια πρόβα ή λάιβ δεν έχει νόημα. Από 15-20 θα σαι μια χαρά, και στο σπίτι σου θα παίζει και όπου θες χωρίς να σου λείπει η ένταση ή το headroom όταν το χρειαστείς. Βάλε λοιπον καλύτερα τον Blackstar HT20 στη λίστα.

 

Καλά ο Haze είναι και αν είναι η άκυρη επιλογή. Αποτυχία ενισχυτής που κοστίζει όσο ο κλάσεις ανώτερος DSL15 , δεν έχει νόημα να τον σκέφτεσαι καν, ούτε τον Super Champ αφού θες να ξεφύγεις από modelling DSP κτλ.

 

Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική μου γνώμη και όπως λένε YMMV κτλ κτλ.

 

Βασικά δεν τους ξέρω τους περισσότερους οπότε δεν έφτιαξα τη λίστα βάση γούστου αλλά για να συζητήσουμε πάνω σε αυτή.

 

Κοίτα ήδη προσανατολίζομαι για τον Engl αλλά πρέπει να τους ακούσω κάπως. Επίσης αυτό που λέω για μετακίνηση είναι εφικτό; Δηλαδή θέλω να μπορώ να τον κουβαλάω σχετικά εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω στο οτι δεν υπαρχει αξιολογη αγορα κατω απο 15 βατ.Και σιγουρα οχι μονοκαναλο για αυτο που θες.εγω τωρα ακουσα τον rngl και μου πεσανε τα σαγονια.Και ειναι καλο να παρεις κατι με speaker emulation ωστε να παιζεις μεσω καρτα ηχου σε οτι ενταση θες και να ακους τρομερα η και σε live ακομα να μην κουβαλας καμπινα και να βγαινεις με την μια στο ΡΑ.Το χω κανει απειρες φορες,με το blackstar ht dual,και ειανι κομπλε αρα φανταζομαι οτι σε ανωτερο speaker emulation θα ειναι ακομα πιο μπομπα ο ηχος. και καλα λεφτα για την αγορα που κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτος δε λεει τιποτα?

 

http://www.thomann.de/gr/randall_rd_50h_head.htm

 

 

τον ειδα προχθες στον θωμα και μου φανηκε πως ερωτευτηκα  ::)

 

δυστυχως δεν υπαρχουν αρκετα reviews στο νετ

πιστευω πως για τα λεφτα που δινει ο φιλος ειναι οτι  πρεπει (τουλαχιστον με βαση το youtube οσο αναξιοπιστο και να ειναι...)

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

1. Δεν αντέχω άλλο με το pod 2.0 και τον spider 75W. Ό,τι κιθάρα και να κουμπώσω πάνω ακούγεται το ίδιο ή σχεδόν το ίδιο.

2. Θέλω κεφαλή με λίγα watt για οικιακή χρήση που να είναι all around. Παίζω κυρίως heavy blues (γκάλαχερ, γκριν, κλπ κλπ) αλλά ψάχνομαι και με modal παιξίματα οπότε χρειάζομαι την έξτρα παραμόρφωση.

3. Μιλάω για κεφαλή διότι αν γίνεται θέλω να είναι portable αφού σε 2 μήνες θα μετακομίσω στο εξωτερικό και δεν θέλω να πουλάω και να αγοράζω συνέχεια. Για ηχείο ας κοιτάω στο εκάστοτε μέρος ή δώστε ιδέες πως να το χειριστώ.

4. Τα καθαρά δεν με ενδιαφέρουν πολύ διότι δεν πολυπαίζω με καθαρά κανάλια εκτός από εξαιρέσεις όποτε και θα βολευτώ με κάτι λιγότερο καθαρό από crystalclean.

5. Το budget δεν θέλω να περάσει τα 500-600 ευρώ.

6. Δε με ενοχλεί να πάρω και ένα δυο πεταλάκια αλλά όχι να αγοράσω έναν ενισχυτή που θα παίζει μόνο με 5 πεταλάκια.

 

Για πείτε γνώμες για να αρχίσω να δοκιμάζω πράμα.

Καλημερα

εγω με τετοιο budget 500-600  θα επαιζα εδω:

1 matamp minimat

2 zvex nano,

το zvex το επαιξα με 4χ12 και xotic rc ..απιστευτος ηχος και παιζεις πολυ ανετα στο σπιτι , το σημαντικοτερο οτι χωραει και στην τσεπη..

αλλα χρειαζεσαι και καμπινα.

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου