Προς το περιεχόμενο

Ακουστική@1500Ε


Ritchie22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να κανω μια αναβάθμιση στον εξοπλισμο μου. Την μεγαλύτερη μεχρι στιγμής. Μια Lakewood ηλεκτροακουστική με cutway. Εχω παθει με τον ήχο της. Εχω μόνο ηλεκτρική και απλα δεν είναι για όλες τις ώρες... Θα ήθελα γνώμες για ακουστική σε αυτό budget (1500) και λεπτομέριες στην διαφορά κέδρου η ελάτου για ξύλο γιατι ειμαι διχασμένος στην Α14 και την Μ14. Τα Jumbo μοντέλα εχουν πιο μπάσο ήχο απο τα Auditorium; Θα κάνω εξαντλητικό testing αλλά θελω βοήθεια και από την εμπειρία. Προτείνει κανεις αλλη εταιρία εκτός απο lakewood για γλυκό ευρωπαικό ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την ΜΡ1 & ειναι η ωραιοτερη κιθαρα που εχω παιξει ποτε μου.

Ο κεδρος θα σου δωσει πιο "περιορισμενο" αλλα και πιο "μεσαιο" ηχο ενω το ελατο μια πιο δυνατη & ευελικτη κιθαρα ειδικα στα ανοιχτα ακκορντα,οποτε προσωπικα θα επαιρνα την Μ. :wink:

 

Τα τζαμπο εχουν πιο μπασο ηχο αλλα κατα την ταπεινη μου γνωμη τα auditorium ηχογραφουν καλυτερα & ειναι και πολυ δυνατα,τα τζαμπο ειναι λιγακι "υπερβολικα".

 

Αν δεν χρειαζεσαι πραγματικα το cutaway (απο την εμπειρια μου ελαχιστοι κιθαριστες παιζουν τοσο ψηλα στις ακουστικες στον "πραγματικο" κοσμο :lol: ) παρε μια χωρις,η διαφορα στον ακουστικο ηχο ειναι μεγαλη (υπερ της μη "κομμενης")

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cutway ξέρω ότι ''αδειάζει'' κάπως τον ήχο αλλα απλα δεν μπορώ να φανταστώ μια κιθάρα να τελειώνει στα 12 άντε 14. Παιζω αρκετά σολα ψηλά αλλα και τρελαίνωμαι για τις συγχωρδίες με τις πολύ ψιλές νότες. Και ένας λόγος που προσανατολίζομαι στις lakewood είναι και το τρομακτικό sustain στις ψηλές νότες (για ακουστικη παντα). Βασικά σκεύτομαι να παω στον λογοθέτη να πάρω την Μ14 να τελειώνει γιατι έχω παθει καψούρα (σε φάση να την σκεύτομαι τα βράδια) :oops: Ο μόνος λόγος που το αργώ είναι μηηηηπως και βρω κάτι καλύτερο γιατι έκανα 2 δουλείες το καλοκαίρι και ψιλοτσούζει.... Απο άλλες μάρκες έχει να προτείνει κανείς τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EΠΕΙΔΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΖΟΖΕΦ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ TAYLOR 410 DREADNOUGHT 1740E CASH, H OPOIA EINAI...PIANO. THN EΧΩ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΜΑΜΑΕΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ.....dreadnought... θα περάσω έτσι κι αλλιώς απο τον ζόζεφ αλλά δν θα ήθελα τόσο σε dreadnought. Δεν ψάχνω ακουστικη για παραλία, παρέα, η λαιβ αλλά κυρίως για καναπέ και κρεβάτι... Βέβαια τη συγκεκριμένη δν την ξέρω ούτε έχω και αρκετή πείρα στις ακουστικές. Τι είδους ήχο έχει; Αν και ξεφεύγει κιόλας η τιμη. Είχα ξεκινήσει για μια ακουστική στα 600-700 ευρώ και όλο ανεβαινω... Πάντως έχω σκοπό να δω τις Taylor... και Martin αν και δεν νομίζω να φτάνω τα χρήματα για μια καλη. Yamaha δεν νομίζω να δω γιατί παρότι έχω ακούσει καλά για τις ακουστικές ειναι ΝΑΚΑΣ... Οι Gibson ξεκινάνε πάνω απο τα 2,2μισι χιλιάρικα; Βασικά σκέφτομαι να παω Στόλα, Bon studio, ζοζεφ και λογοθέτη... Μου ξεφεύγει στην αθήνα κανένα άλλο καλό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμ.....dreadnought... θα περάσω έτσι κι αλλιώς απο τον ζόζεφ αλλά δν θα ήθελα τόσο σε dreadnought. Δεν ψάχνω ακουστικη για παραλία' date=' παρέα, η λαιβ αλλά κυρίως για καναπέ και κρεβάτι... Βασικά σκέφτομαι να παω Στόλα, Bon studio, ζοζεφ και λογοθέτη... Μου ξεφεύγει στην αθήνα κανένα άλλο καλό;;;[/quote']

 

Tότε ίσως θέλεις parlor ή orchestra...

Σου ξεφεύγει ο Κουρμπής που έχει κατι ωραίες Stanford.

Στο Ζοζεφ είχε όταν είχα πάει πολύ ωραίες "μικρούλες" Lakewood...

 

Πάντως αν τα ακούσματά σου οδηγούν προς παρλόρ,για αυτά τα λεφτά νομίζω πρέπει να βρεις ένα τρόπο να ακούσεις και την Stoll

 

-----EDIT:είχα γράψει λάθος διεύθυνση :oops: --------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai nai stanford, epexa me mia ton 1150e kai epatha shock.

Entometajy o kourbis den einai Akadhmias alla Ippokratoys 69. Na pas oposdhpote. Oi stanford einai tsehikes kai mallon einai to krummeno mystiko thw agoras acoustikhs st5hn polh mas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσέχικες;;;; θα παω στην πράγα τα χριστούγεννα. γίνεται να αγοράσω εκεί αν μου γυαλίσουν η θα έχω πρόβλήμα στο αεροπλάνο;;; ξέρει κανείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει τα καλύτερα για τις Τσέχικες του Κουρμπή (Ιπποκράτους 69), ίσως πρέπει να τις τσεκάρεις... :wink:

 

Επίσης θα σου πρότεινα να μην κολλάς στις αντιπροσωπείες, γιατί τα μικρότερα μαγαζιά μπορούν να κάνουν καλύτερες εκπτώσεις...Λογοθέτης, Ζοζέφ, Νάκας, Στόλλας και Bon είναι αντιπροσωπείες για πολλές μάρκες...

 

Good Luck!

 

 

ΥΓ:Θέλω κι εγώ μια καλή του καναπέ με γεμάτο ήχο, αλλά γύρω στα 500-700¤, οπότε περιμένω εντυπώσεις!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την αγωνία σου για καλή ακουστική!

Παρόμοιο θέμα είχα ανοίξει κι εγώ, που μπορεί να σε βοηθήσει:

http://www.noiz.gr/postp33406.html

 

Τέλος, θα πρότεινα κι αυτή:

http://www.thomann.de/gb/martinguitars_d28.htm

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar/product/Martin/D-28/10/1

 

Μιλάμε για την επιτομή του δυτικού ακουστικού ήχου, κλασικό δείγμα για πολλές ακουστικές κιθάρες.

Επίσης, θεωρείται επένδυση γιατί η αξία της αυξάνει με τα χρόνια, θεωρείται συλλεκτική, "φτιάχνει" ο ήχος της και είναι από τα μοντέλα της Martin που έχουν "λατρέψει" πολλοί επώνυμοι καλλιτέχνες.

Α, και πριν από λίγο καιρό ο Thomann την είχε 2000+ €... :wink:

Μusic is food for the soul!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου