Προς το περιεχόμενο

Ποιο να διαλέξω τελικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ανέφερα σε παλιότερο post μου κόλλησε στα γεράματα να μάθω μπάσο. Επειδή φοβόμουν ότι θα μου έφευγε η κάψα δανείστηκα το μπάσο φίλης και το κράτησα για αρκετό καιρό αλλά η κάψα δεν έφυγε. Έφτασε λοιπόν η στιγμή να πάρω μπάσο.

 

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα και πήγα και είδα από κοντά τα Squier Vintage Modiefied Jazz Bass και το Cort C4h. Για το Squier έχω διαβάσει τα καλύτερα και οτι είναι value for money. Το θέμα είναι ότι οπτικά μου αρέσει πάρα πολύ το Cort. Είναι πραγματικά τόσο καλύτερο το Squier;

 

Καμιά πρόταση για ενισχυτή; Σκέφτομαι αυτόν http://www.thomann.de/gr/orange_cr50bx.htm

 

αλλά πολλά τα λεφτά Άρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος του Cort σου αρεσε? Τι ηχο εχεις στο μυαλο σου οταν λες για ηχο μπασου?

 

Tα Cort ειχαν ανεκαθεν πολυ καλο value for money. Το C4H και το Jazz εχουν αισθητες διαφορες. Αν σου αρεσε πιο πολυ ο ηχος και η εμφανιση του Cort, παρε το Cort, .&-

 

Δεν τιθεται θεμα να "πεταξεις" λεφτα γιατι το ενα ειναι τρομερα καλυτερο value απο το αλλο. Παρε αυτο που σου αρεσε - ειναι τρομερα σημαντικο το πρωτο σου οργανο να ειναι κατι που να σε φτιαχνει καθε φορα που το βγαζεις απο τη θηκη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά και τα 2 για budget όργανα, you simply can't go wrong with them.

 

Αλλά έχουν αισθητές διαφορές στον ήχο πρώτα απ'όλα (2 διπλοί vs 2 μονοί). Του Squier οι μαγνήτες είναι ελαφρώς για πέταμα επίσης. Αν το επιλέξεις αξίζει τα λεφτά της μια αναβάθμιση αργότερα (αν το δεις σε φάση μπάντας, έστω και για την πλάκα και την κ@υλα) αλλά κατά τ'άλλα δεν αξίζει να πειράξεις τίποτα άλλο.

 

Μιλάω ως κάτοχος του Squier και έχοντας παίξει και με το Cort μερικές φορές. Ο φτωχός συγγενής των Fender με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στα gigs όντας κάτι αρκετά παραπάνω από ικανοποιητικό (με άλλους μαγνήτες).

 

Και βασικά πάρε ότι σε φτιάχνει οπτικά περισσότερο. Πήρα το Squier όντας πλήρως άσχετος επειδή το λάτρεψα αισθητικά και 3 χρόνια μετά μου χει μάθει να παίζω μπάσο. Ο λόγος απλός: το έβλεπα στο stand και ήθελα να το λιώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καμιά ιδέα για το θέμα του ενισχυτή; Κάποιον value for money ας πούμε για μελέτη αρχικά; Για τον orange που έβαλα παραπάνω έχω διαβάσει καλά σχόλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς στα λεφτά που διαθέτεις όλα ίδια είναι. Πάρε αυτό που γουστάρεις και μην το ψάχνεις πολύ. Ούτως ή άλλως σε 6 μήνες θα το αλλάξεις.... ;)

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς στα λεφτά που διαθέτεις όλα ίδια είναι. Πάρε αυτό που γουστάρεις και μην το ψάχνεις πολύ. Ούτως ή άλλως σε 6 μήνες θα το αλλάξεις.... ;)

 

Το Squier μου, που ηταν Affinity κιολας, το κρατησα 4 χρονια και την πρωτη μοντα του την εκανα αφου πηρα αλλο οργανο, μην προκαταβαλουμε τον κοσμο εποχες που ειναι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου