Προς το περιεχόμενο

Push/Push pot αντί για pickup selector. Γίνεται? HELP PLEASE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Πρόσφατα τσίμπησα από το banzai αυτά εδώ

http://www.banzaimusic.com/Push-Push-NSH-KN-25k-log.html

 

Τα οποία σκέφτομαι να τα χρησιμοποιήσω σαν volume control και σαν pickup selectors για 2 EMG.

Για να βλέπω λοιπόν την επιλογή που κάνω σκεφτόμουν να τοποθετήσω 2 πολύ μικρά led σε κάθε ένα μαγνήτη μιας και δεν θα είναι δυνατόν να καταλάβω με άλλο τρόπο πέραν του ηχητικού με ποιο μαγνήτη θα παίζω κάθε φορά.   

Το βασικό θέμα είναι ότι δεν μπορώ να σκεφτώ τρόπο να τα συνδέσω όλα μαζί.

 

Κάθε βοήθεια δεκτή........

 

Παρεμπιπτόντως είμαι άσχετος στο να σχεδιάσω ένα wiring diagram αλλά μπορώ να εκτελέσω ένα έτοιμο.  ;D ;D ;D   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γίνεται, με κάθε push-push μπορείς να ενεργοποιείς-απενεργοποιείς τον κάθε μαγνήτη. Σχεδιάγραμμα δυστυχώς δεν έχω, αν μπορεί κάποιος να σχεδιάσει ένα...

 

Για να βάλεις όμως led θέλεις και μια μπαταρία αλλά δεν χρειάζεται να βάλεις led, θα μπορείς να ξέρεις ούτως ή άλλως ποιος μαγνήτης παίζει με μια ματιά στα push-push.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι λιγο tricky να εχεις τον p/u selector πανω στο volume?

Μπορει να γινει κατι απο τα δυο χωρις να το θελεις... δηλαδη πατωντας το pot για να αλλαξεις μαγνητη ενδεχεται να γυρισει (εστω και λιγο) και το volume.

 

Εναλλακτικα υπαρχει και το απλο push/push switch που εχει η Fender Deluxe Players Strat για να αλλαζεις επιλεγμενο μαγνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σκληρο το push pull δε θα εχει θεμα...

Εγω χρησιμοποιουσα το συγκεκριμενο οταν ειχα ενα διπλο ,ενα μονο και ενα volume...

Το κακο ειναι οτι δε παιζουν και οι δυο μαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε live συνθήκες πάντως , δεν ξέρω αν έχεις τα περιθώρια να κοιτάζεις το push pull.

Το καλύτερο είναι να είσαι τόσο οικείος με τον ήχο σου, που να "βλέπεις" με το αυτί.

Τα ledάκια θέλουν μπαταρίες και είναι ύποπτα "θορύβων".

Οι pickup selectors είναι απαύγασμα σοφίας δεκαετιών.

Ακολούθησέ το.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δηλαδη αλλα οταν καποιος παιζει με καποιον μαγνητη πρεπει να ΚΟΙΤΑΕΙ στον επιλογεα για να ξερει που παιζει?

Το push pull "σηκωνεται"...υπαρχει κενο απο κατω και οταν το βαζεις στην αλλη θεση ειναι σα κανονικο ποντεσιομετρο...

Απ'οσο βλεπω ο φιλος πηρε ψηλο push pull...

Τι καθομαστε και συζηταμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται, με κάθε push-push μπορείς να ενεργοποιείς-απενεργοποιείς τον κάθε μαγνήτη. Σχεδιάγραμμα δυστυχώς δεν έχω, αν μπορεί κάποιος να σχεδιάσει ένα...

 

Για να βάλεις όμως led θέλεις και μια μπαταρία αλλά δεν χρειάζεται να βάλεις led, θα μπορείς να ξέρεις ούτως ή άλλως ποιος μαγνήτης παίζει με μια ματιά στα push-push.

 

Σκεφτόμουν να εκμεταλλευτώ την μπαταρία από τους EMG

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=gl_style

 

για λαμπακια,φωτακια δε ξερω...

 

Ευχαριστώ θα το μελετήσω.

 

Δεν ειναι λιγο tricky να εχεις τον p/u selector πανω στο volume?

Μπορει να γινει κατι απο τα δυο χωρις να το θελεις... δηλαδη πατωντας το pot για να αλλαξεις μαγνητη ενδεχεται να γυρισει (εστω και λιγο) και το volume.

 

Εναλλακτικα υπαρχει και το απλο push/push switch που εχει η Fender Deluxe Players Strat για να αλλαζεις επιλεγμενο μαγνητη.

Όντως είναι δύσκολο να γυρίσει το volume την ώρα που το πατάς γιατί είναι πολύ μαλακό το πάτημα δεν είναι σαν τους ποδοδιακόπτες. 

 

Σε live συνθήκες πάντως , δεν ξέρω αν έχεις τα περιθώρια να κοιτάζεις το push pull.

Το καλύτερο είναι να είσαι τόσο οικείος με τον ήχο σου, που να "βλέπεις" με το αυτί.

Τα ledάκια θέλουν μπαταρίες και είναι ύποπτα "θορύβων".

Οι pickup selectors είναι απαύγασμα σοφίας δεκαετιών.

Ακολούθησέ το.  ;)

 

γιατί να έχουν θόρυβο? δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό. Λες?

 

Συγνωμη δηλαδη αλλα οταν καποιος παιζει με καποιον μαγνητη πρεπει να ΚΟΙΤΑΕΙ στον επιλογεα για να ξερει που παιζει?

Το push pull "σηκωνεται"...υπαρχει κενο απο κατω και οταν το βαζεις στην αλλη θεση ειναι σα κανονικο ποντεσιομετρο...

Απ'οσο βλεπω ο φιλος πηρε ψηλο push pull...

Τι καθομαστε και συζηταμε?

 

Δεν είναι Push and pull το ποτενσιόμετρο είναι push/push. Σαν τους ποδοδιακόπτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη το λες σοβαρα οτι χρειαζεσαι φωτακια για να καταλαβεις με ποιον μαγνητη παιζεις? ???

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου