Προς το περιεχόμενο

Push/Push pot αντί για pickup selector. Γίνεται? HELP PLEASE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη το λες σοβαρα οτι χρειαζεσαι φωτακια για να καταλαβεις με ποιον μαγνητη παιζεις? ???

 

Καλησπέρα, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς..... απλά να πω ότι όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι ο καθένας έχει τα γούστα του και δεν νομίζω ότι τίθεται κάποιο θέμα. (Καλοπροαίρετα κάθε γνώμη δεκτή)

Τώρα όσον αφορά το τεχνικό μέρος μιλάμε για 2 μαγνήτες EMG 81/85 οι οποίοι έχουν αρκετά γκάζια και όταν παίζεις σε υψηλές εντάσεις με high gain ενισχυτές, έντονο μπάσο και τύμπανα που παίζουν πολλές φορές δίκαση σε 160+ bpm, πολλές φορές είναι εύκολο να μπερδευτείς άμα δεν έχεις και μια οπτική επαφή.

 

Τώρα άμα εσύ μπορείς κάτω από τέτοιες συνθήκες να ξεχωρίζεις τόσο εύκολα τους ήχους και να μην αναγκάζεσαι να έχεις συνεχώς στο νου σου με ποιόν παίζεις, σου βγάζω το καπέλο, έβγε.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς..... απλά να πω ότι όσον αφορά το αισθητικό κομμάτι ο καθένας έχει τα γούστα του και δεν νομίζω ότι τίθεται κάποιο θέμα. (Καλοπροαίρετα κάθε γνώμη δεκτή)

Τώρα όσον αφορά το τεχνικό μέρος μιλάμε για 2 μαγνήτες EMG 81/85 οι οποίοι έχουν αρκετά γκάζια και όταν παίζεις σε υψηλές εντάσεις με high gain ενισχυτές, έντονο μπάσο και τύμπανα που παίζουν πολλές φορές δίκαση σε 160+ bpm, πολλές φορές είναι εύκολο να μπερδευτείς άμα δεν έχεις και μια οπτική επαφή.

 

Τώρα άμα εσύ μπορείς κάτω από τέτοιες συνθήκες να ξεχωρίζεις τόσο εύκολα τους ήχους και να μην αναγκάζεσαι να έχεις συνεχώς στο νου σου με ποιόν παίζεις, σου βγάζω το καπέλο, έβγε.     

 

 

Συγνωμη αλλα δεν αντιλαμβανεσαι τη διαφορα των μαγνητων με το αυτι?

Δηλαδη για να καταλαβεις οτι παιζει ενα whawha πρεπει να βλεπεις λαμπακι ανοιχτο?

Μηπως υπαρχει αλλο θεμα? με υψος μαγνητων κοκ?

Γιατι θα πρεπει να πεις ΕΥΓΕ στο μισο πλανητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα δεν αντιλαμβανεσαι τη διαφορα των μαγνητων με το αυτι?

Δηλαδη για να καταλαβεις οτι παιζει ενα whawha πρεπει να βλεπεις λαμπακι ανοιχτο?

Μηπως υπαρχει αλλο θεμα? με υψος μαγνητων κοκ?

Γιατι θα πρεπει να πεις ΕΥΓΕ στο μισο πλανητη...

 

Ναι είναι εύγε έχεις δίκιο..... ;D (μας πειράζει ένα ορθογραφικό λάθος ταχύτητας αλλά όχι ότι δεν έχουμε βάλει ούτε τους μισούς τόνους σε μια πρόταση  ;D) 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τέτοιο κόλλημα, δεν συμφωνείς με τα λαμπάκια και τα νέον φωτάκια και την ντισκομπάλα με γεια σου και χαρά σου, κανένα πρόβλημα. Δεν συζητιέται κάτι τέτοιο όμως στο συγκεκριμένο θέμα, τουλάχιστον εγώ που το άνοιξα δεν με ενδιέφερε κάτι τέτοιο.

Διάβασε ξανά τι έγραψα που το έχεις παραθέσει και εσύ, και θα καταλάβεις τι εννοώ. Αν διαφωνείς ok, αλλά με ενοχλεί ιδιαίτερα η αγένεια.

Μπορείς απλά να υποθέσεις ότι είμαι ένας κουφός κιθαρίστας για να το λήξουμε. Αν έχεις να προσφέρεις κάτι επί του θέματος ευχαρίστως να το συζητήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως υπαρχει αλλο θεμα? με υψος μαγνητων κοκ?

 

Αν ηθελα να το παιξω εξυπνακιας δε θα σου εστελνα καν το wiring στη τριτη απαντηση του θεματος σου...

 

Για ποιους μαγνητες μιλαμε?

Για να μπουν λαμπακια δε θα πρεπει να κανεις τρυπες στη κιθαρα?

Αξιζει?

Αν αντι του push-push ειχες παρει το push-pull θα ηταν πιο ευκολη η διακριση των θεσεων του επιλογεα...ακομα και οπτικα φαινεται...

Στο push-push ο επιλογεας επανερχεται στην αρχικη του θεση αν δε κανω λαθος...

Στο push-pull μενει στη πανω θεση...

Και μπορεις να το καταλαβεις και ακουμπωντας το χερι σου...

Αντι να κανεις τρυπες(δε ξερω για τι κιθαρα μιλαμε αλλα μιλαμε για καταστροφη της οποιας μεταπωλητικης αξιας,σε περιπτωση που σ'ενδιαφερει καποια στιγμη στο μελλον).

Αυτη τη στιγμη εχει επιλογεα η κιθαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να σκεφτείς και κάτι άλλο, οι push-pull/push-push διακόπτες δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει σε διακόπτη. Αυτό σε περίπτωση φυσικά που κάνεις πολλά Live και γενικά τον βασανίζεις τον διακόπτη.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηθελα να το παιξω εξυπνακιας δε θα σου εστελνα καν το wiring στη τριτη απαντηση του θεματος σου...

 

Για ποιους μαγνητες μιλαμε?

Για να μπουν λαμπακια δε θα πρεπει να κανεις τρυπες στη κιθαρα?

Αξιζει?

Αν αντι του push-push ειχες παρει το push-pull θα ηταν πιο ευκολη η διακριση των θεσεων του επιλογεα...ακομα και οπτικα φαινεται...

Στο push-push ο επιλογεας επανερχεται στην αρχικη του θεση αν δε κανω λαθος...

Στο push-pull μενει στη πανω θεση...

Και μπορεις να το καταλαβεις και ακουμπωντας το χερι σου...

Αντι να κανεις τρυπες(δε ξερω για τι κιθαρα μιλαμε αλλα μιλαμε για καταστροφη της οποιας μεταπωλητικης αξιας,σε περιπτωση που σ'ενδιαφερει καποια στιγμη στο μελλον).

Αυτη τη στιγμη εχει επιλογεα η κιθαρα?

 

Εννοείται ότι δεν το παίρνω προσωπικά ούτε φορτώνω και σε ευχαριστώ για το διάγραμμα ... απλά δεν βρίσκω τον λόγο να υπάρχουν υπαινιγμοί και το τελειώνω εδώ ;) 

 

Η κιθάρα είναι αυτή http://www.noiz.gr/index.php?topic=197470.msg719212#msg719212

Οι μαγνήτες είναι οι EMG 81/85 και σκεφτόμουν να εκμεταλλευτώ την μπαταρία τους.

Σκέφτομαι τις τρύπες να τις κάνω στα pickup rings και όχι στην κιθάρα

Δεν έχω βάλει ακόμα επιλογέα. Εκεί που θα ανοίξει η τρύπα για το pot αν δεν βολεύει μπορώ εύκολα να βάλω μετά ένα toggle switch με την ίδια διάμετρο.

 

Θα πρέπει να σκεφτείς και κάτι άλλο, οι push-pull/push-push διακόπτες δεν είναι και ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει σε διακόπτη. Αυτό σε περίπτωση φυσικά που κάνεις πολλά Live και γενικά τον βασανίζεις τον διακόπτη.

 

Ευχαριστώ Αυτό δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια. Η κατασκευή τους όμως δεν μου φαίνεται και τόσο ευαίσθητη. Βέβαια αν δεν περάσουν το test of time δεν θα ξέρουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις φτιαξει μια υπεροχη κιθαρα για να της βαλεις λαμπακια...

αποψη μου...

 

Το wiring που σου εστειλα ουσιαστικα χρησιμοποιει το volume σαν επιλογεα...

Δε ξερω αν το προσεξες...

οταν το ποντεσιομετρο ειναι κατω δουλευει σα volume για τον bridge...

οταν ειναι σηκωμενο δουλευει σα volume για τον neck...

Δε θα χρειαστεις εξτρα τρυπες γι'αυτη τη συνδεσμολογια...

για την αλλη τρυπα μπορεις να βαλεις ενα master tone...

Το push-pull η to push push αντεχει αρκετα οχι τοσο σαν επιλογεας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις φτιαξει μια υπεροχη κιθαρα για να της βαλεις λαμπακια...

αποψη μου...

 

Το wiring που σου εστειλα ουσιαστικα χρησιμοποιει το volume σαν επιλογεα...

Δε ξερω αν το προσεξες...

οταν το ποντεσιομετρο ειναι κατω δουλευει σα volume για τον bridge...

οταν ειναι σηκωμενο δουλευει σα volume για τον neck...

Δε θα χρειαστεις εξτρα τρυπες γι'αυτη τη συνδεσμολογια...

για την αλλη τρυπα μπορεις να βαλεις ενα master tone...

Το push-pull η to push push αντεχει αρκετα οχι τοσο σαν επιλογεας...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Δεν έχω καταλήξει γενικά αλλά είναι μια σκέψη που μου άρεσε. Όχι τόσο τα led για αυτό σκεφτόμουν να βάλω πολύ μικρά και χαμηλής έντασης και σε σημείο που κατά βάση να τα βλέπω εγώ και να μην είναι φάτσα στην κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυριότερη ένσταση μου με την ιδέα σου είναι ότι εάν ενεργοποιείς τον κάθε μαγνήτη με ένα push push, θα χρειάζεσαι ΔΥΟ πατήματα για να περάσεις πχ από neck σε bridge. Αυτό στην πράξη είναι πολύ άβολο, ειδικά σε live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου