Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Fender Blues Deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exω το εξής πρόβλημα με τον ενισχυτή μου.

Οταν παίζω ανεξάρτητα αν έχω παραμόρφωση ή όχι ο ενισχυτής βγάζει έναν ήχο σαν κάτι να βραχυκυκλώνει.Ακούγεται ένα χράτς χρούτς ;D(ωραία παρομοίωση ε?).Δεν ξέρω πώς να εξηγήσω αλλιώς τον θόρυβο.Ο ήχος ακούγεται μόνο όταν παίζω .Τις προάλες σύνδεσα μία κιθάρα στην οποία είχα ανάποδα τη σύνδεση στο jack.Μετά την έφτιαξα την κιθάρα.Απο τότε το κάνει.Άλλαξα τις τελικές λυχνίες  με κάποιες άλλες μεταχειρισμένες αλλά σε καλή κατάσταση αλλά πάλι το κάνει.Τι μπορεί να συμβαίνει? Ο θόρυβος βγαίνει απο το ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανολογωντας οτι δεν ειναι καποια κουνημενη προενισχυτρια (αφου οπως λες το κανει μονο οταν παιζεις),να δωσω ενδεχομενα καποιου ποτενσιομετρου που μαζεψε την υγρασια του ή ακομη και απλα της υποδοχης εισοδου που ισως να θελει λιγο σπρευ επαφης ή ενα αλλο βυσμα?

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ: Να δωσεις χαιρετισματα στον Στελλιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1. Δοκίμασε άλλη κιθάρα για να αποκλείσεις εάν ο θόρυβος είναι από τα ηλεκτρικά της.

2. Δοκίμασε άλλο καλώδιο, αυτό που πάει από την κιθάρα στον ενισχυτή.

3. Μήπως το βύσμα εισόδου του ενισχυτή είναι χαλαρό;

4. Έλεγξε μήπως είναι κάποιο ποτενσιόμετρο του ενισχυτή. Προσπάθησε όταν το κάνει να περιστρέψεις το τυχόν "ύποπτο" ποτενσιόμετρο.

5. Έλεγξε εάν οι λυχνίες είναι καλά τοποθετημένες. Στην ανάγκη, να τις βγάλεις και να τις ξαναβάλεις.

6. Έλεγξε εάν το καλώδιο τροφοδοσίας είναι κάπου φθαρμένο, το ίδιο και το φις τροφοδοσίας.

7. Σιγουρέψου ότι στην ίδια γραμμή τροφοδοσίας (230Volt) δεν είναι συνδεδεμένο κάτι που προκαλεί παρεμβολές.

8. Έχεις σκαλίσει κάτι εσωτερικά στον ενισχυτή;

9. Θυμάσαι να λειτούργησες τον ενισχυτή χωρίς το μεγάφωνο για κάποιο λόγο;

10. Να αποκλείσω τον μετασχηματιστή εξόδου;

11. Να αποκλείσω το μεγάφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

 

Τελικά τι είχε? Γιατί και μένα κάνει το ίδιο χρατς χρουτς και κάηκε μια προενισχύτρια. Μου την αλλάξανε αλλά διαπίστωσα οτι το ξανακάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι είχε? Γιατί και μένα κάνει το ίδιο χρατς χρουτς και κάηκε μια προενισχύτρια. Μου την αλλάξανε αλλά διαπίστωσα οτι το ξανακάνει.

 

Αν το κάνει κι ανεξάρτητα απ το αν έχεις κιθάρα επάνω, μάλλον είναι λυχνία/ες . Αν το κάνει κυρίως όταν γυρίζεις τα pots του ενισχυτή, τότε θα θέλει απλά καθάρισμα εσωτερικά.

Πολλά σενάρια υπάρχουν αλλά τα 2 παραπάνω είναι τα συνηθέστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου