Προς το περιεχόμενο

DIY les paul black beauty


sgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάπου είχα διαβάσει πως το maple καπάκι το βάζουν για να πιάνει ψιλές συχνότητες που δεν τις πιάνει το μαόνι και έτσι ισοροπήται ο ήχος στις πιο πολλές συχνότητες,δστυχώς δεν θυμάμαι που το είδα για να στο παραθέσω.

Το λέω αυτό μην τυχόν έχεις πρόβλημα αν δεν βάλεις maple

 

Κυκλοφορούν πολλές γνώμες(όλη έχουμε από μία) κι ακόμη περισσότεροι μύθοι σχετικά με το ηχητικό αποτέλεσμα και τη σχέση του με την ξυλεία της κιθάρας.

 

Υπάρχει το κλασσικό site με αρκετές τέτοιες πληροφορίες:

http://www.warmoth.com/bass/Options/WoodDescriptions.aspx

 

Εγω βέβαια θα ρωτούσα: τι μαγνήτες θα βάλεις? Σε τι ενισχυτή/τές θα παίζεις? Αυτά μάλιστα, θα κάνουν σίγουρα διαφορά στον ήχο και το φάσμα συχνότητων!

 

 

Καλή επιτυχία στο project εύχομαι καθώς φαίνεται πως στο μέλλον, θα βγει πραγματικά μ@μάτο! Keep us informed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφάσισα ότι δεν θα έχει maple καπάκι μιας και θέλω τα specs της custom. Τωρα μαγνήτες έχουμε ακόμα κανα διμηνο-τριμηνο για να ξεκινήσει και να τελειώσει οπότε τότε θα δω ποιούς PAF θα βάλω. Ο προσανατολισμός πάντως είναι vintage.

SpirosG όταν φτάσει η ώρα μάλλον θα σε ζαλίσω με πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν πολλές γνώμες(όλη έχουμε από μία) κι ακόμη περισσότεροι μύθοι σχετικά με το ηχητικό αποτέλεσμα και τη σχέση του με την ξυλεία της κιθάρας.

 

Σίγουρα θα υπάρχουν μύθοι και υπερβολές,εγώ προσωπικά δεν ξέρω κατά πόση μεγάλη διαφορά θα έχει αν δεν βάλει maple απλά το είδα και του είπα για να το ψάξει καλύτερα  πριν ξεκινήσει.

Αν είναι κάποια υπερβολή τόσο το καλύτερο γα τον φίλο και για τους υπόλοιπους που ασχολούνται με το άθλημα γιατί  είναι και πιό εύκολη η διαδικασιά  από το να βάζεις καπάκια ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα υπάρχουν μύθοι και υπερβολές,εγώ προσωπικά δεν ξέρω κατά πόση μεγάλη διαφορά θα έχει αν δεν βάλει maple απλά το είδα και του είπα για να το ψάξει καλύτερα  πριν ξεκινήσει.

Αν είναι κάποια υπερβολή τόσο το καλύτερο γα τον φίλο και για τους υπόλοιπους που ασχολούνται με το άθλημα γιατί  είναι και πιό εύκολη η διαδικασιά  από το να βάζεις καπάκια ;)

 

Όλα αυτά περί ηχητικού φάσματος και "tone" μιας ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ κιθάρας είναι υποκειμενικά θέματα περισσότερο παρά μια μεγάλη αλήθεια.

Αν είχαμε μια συνταγή κατάλληλη για όλα τα αυτιά, τότε θα φτιάχναμε 1-2 παραλαγές τις ίδιας κιθάρας έκτοτε...

Το βασικό είναι τι πιστεύεις εσύ για την κιθάρα που θέλεις να φτιάξεις, προς τα που θέλεις να κινηθεί ηχητικά και το βασικότερο: playability.

Το "tone" εξαρτάται από ένα χαμό παράγοντες (χορδές, μαγνήτες, amps, pedals, multi-fx, preamps, racks, pickups, cables, wiring, pots, tone capacitors, σειρά των effects, πάχος πένας και άλλα πολλά). Πόσο επηρεάζει κάθε παράγοντας είναι άλλη υπόθεση και ΤΕΡΑΣΤΙΑ συζήτηση!  ;D

 

 

 

On topic:

 

Η ΒΒ θα είναι neck through από ό,τι κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου