Προς το περιεχόμενο

DIY les paul black beauty


sgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ. Σε λίγο καιρό θα βάλω εμπρός μια κατασκευή για αντίγραφο les paul black beauty. Παίζει ένα μεγάλο κομμάτι μαόνι 30 χρόνων, και σκέφτομαι να φτιάξω το σώμα απο ένα εννιαίο κομμάτι ξύλο (όπως και το μπράτσο) χωρίς maple καπάκι. Βρήκα κάποια σχέδια απο το lespaulforum αλλά δεν βρίσκω σχέδια με την κάθετη τομή της κιθάρας για να δώ πάχος στο σώμα, γωνίες κτλ. Έχει κανένας κάτι υπόψιν του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να φτιάξω το σώμα απο ένα εννιαίο κομμάτι ξύλο (όπως και το μπράτσο) χωρίς maple καπάκι

 

Κάπου είχα διαβάσει πως το maple καπάκι το βάζουν για να πιάνει ψιλές συχνότητες που δεν τις πιάνει το μαόνι και έτσι ισοροπήται ο ήχος στις πιο πολλές συχνότητες,δστυχώς δεν θυμάμαι που το είδα για να στο παραθέσω.

Το λέω αυτό μην τυχόν έχεις πρόβλημα αν δεν βάλεις maple

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για το συννημένο, θα το τσεκάρω. Για το maple καπάκι, διάβασα ότι οι πρώτες black beauty ήταν ένα σώμα χωρίς καπάκι, και να σου πω μια αλήθεια μου φαίνεται πιο εύκολη κατασκευή χωρίς καπάκι. Αν όντως χρειάζεται και παίζει σημαντικό ρόλο, νομίζω πρέπει να το ψάξω πριν ξεκινήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για το συννημένο, θα το τσεκάρω. Για το maple καπάκι, διάβασα ότι οι πρώτες black beauty ήταν ένα σώμα χωρίς καπάκι, και να σου πω μια αλήθεια μου φαίνεται πιο εύκολη κατασκευή χωρίς καπάκι. Αν όντως χρειάζεται και παίζει σημαντικό ρόλο, νομίζω πρέπει να το ψάξω πριν ξεκινήσω.

 

Ψαξ'το καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο  ;)

 

                                      [move] 8)[/move]                                   

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ποιά κιθάρα θέλεις να κάνεις... η μοντέρνα Custom έχει maple καπάκι... Η Reissue είναι solid mahogany.

Έχω αυτή εδώ στην κατοχή μου. Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, ευχαρίστως.

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Les-Paul/Gibson-Custom/1957-Les-Paul-Custom-3-PU-VOS.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει πως το maple καπάκι το βάζουν για να πιάνει ψιλές συχνότητες που δεν τις πιάνει το μαόνι και έτσι ισοροπήται ο ήχος στις πιο πολλές συχνότητες,δστυχώς δεν θυμάμαι που το είδα για να στο παραθέσω.

Το λέω αυτό μην τυχόν έχεις πρόβλημα αν δεν βάλεις maple

Και όμως παιδιά μου, υπήρχαν κάποτε μέρες κι εποχές, που τέτοιες ρήσεις θα βγαζαν απ τις σπηλιές φυλές ολόκληρες με ακονισμένα ρόπαλα έτοιμες για πόλεμο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως παιδιά μου, υπήρχαν κάποτε μέρες κι εποχές, που τέτοιες ρήσεις θα βγαζαν απ τις σπηλιές φυλές ολόκληρες με ακονισμένα ρόπαλα έτοιμες για πόλεμο.

 

afto ine...???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου