Προς το περιεχόμενο

Blackstar HT-20 combo extension cabinet, ερώτηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα καθώς κοίταζα το manual του ενισχυτή μου, διαπίστωσα ότι έχει την δυνατότητα να συνδέσεις ακόμη μια καμπίνα 1Χ16 ohm και να παίζει ουσιαστικά ως 2Χ12.

Και ερωτώ. Με δεδομένο ότι δεν είναι και ακριβή η αγορά μιας τέτοιας καμπίνας.

Αξίζει ; Τι θα κερδίσω στον ήχο , εάν κερδίσω κάτι ; Όγκο, headroom, πρίμα, μπάσα κ.λ.π.

Υπ΄όψιν ότι παίζω σπίτι αλλά δεν έχω προβλήματα με γείτονες, μπορώ να δώσω και μεγάλη ένταση εάν θέλω.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα καθώς κοίταζα το manual του ενισχυτή μου, διαπίστωσα ότι έχει την δυνατότητα να συνδέσεις ακόμη μια καμπίνα 1Χ16 ohm και να παίζει ουσιαστικά ως 2Χ12.

Και ερωτώ. Με δεδομένο ότι δεν είναι και ακριβή η αγορά μιας τέτοιας καμπίνας.

Αξίζει ; Τι θα κερδίσω στον ήχο , εάν κερδίσω κάτι ; Όγκο, headroom, πρίμα, μπάσα κ.λ.π.

Υπ΄όψιν ότι παίζω σπίτι αλλά δεν έχω προβλήματα με γείτονες, μπορώ να δώσω και μεγάλη ένταση εάν θέλω.

φίλε μου εγω extension cab θα έπαιρνα μόνο για χρήση σε μεγαλύτερο χώρο που δεν θα με κάλυπταν τα λίγα watt του ενισχυτη! δηλάδη σε μεγάλα live (εξωτερικό χώρο, μεγάλα club πολυ δυνατός-φασαριόζος drummer-) κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου εγω extension cab θα έπαιρνα μόνο για χρήση σε μεγαλύτερο χώρο που δεν θα με κάλυπταν τα λίγα watt του ενισχυτη! δηλάδη σε μεγάλα live (εξωτερικό χώρο, μεγάλα club πολυ δυνατός-φασαριόζος drummer-) κλπ

Εντάξει το καταλαβαίνω αυτό, αλλά από τα άλλα που ρώτησα ;

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κερδίσεις από όλα αλλά πρέπει να σπρώξεις αέρα, δλδ να παίξεις σε εντασάρες, στις οποίες οι κανονικοί άνθρωποι δεν παίζουν σε χώρο μικρότερο των 400 τ.μ.

Αν είναι για το σπίτι, δεν θα καταλάβεις διαφορά, γιατί, είτε θα παίζεις σε πολύ χαμηλή ένταση για τη δουλειά αυτή, είτε θα κουφαθείς πολύ πιο γρήγορα απ' ό,τι θα καταλάβεις τη διαφορά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η καμπίνα που θα πάρεις φοράει το ίδιο μεγάφωνο με το στοκ του ενισχυτή σου θα κερδίσεις κυρίως όγκο και ένταση μιας και με την προσθήκη ενός ακόμη μεγαφώνου (με τα ίδια χαρακτηριστικά) θα πάρεις μερικά db ακόμη, το ηχόχρωμα ωστόσο θα παραμείνει το ίδιο. Αν το μεγάφωνο στην καινούργια καμπίνα είναι διαφορετικό από το στοκ του ενισχυτή σου θα πάρεις και ένα διαφορετικό ηχόχρωμα. Προσοχή, αν είναι λιγότερα db ή περισσότερα τότε θα έχεις πρόβλημα με το πάντρεμα μιας και στην πρώτη περίπτωση θα καλύπτεται απ'του ενισχυτή σου και στην δεύτερη θα καλύπτει του ενισχυτή σου.

 

Έδιτ: Συμφωνώ και με τους παραπάνω ότι για να καταλάβεις διαφορές θέλεις εντάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν γράφεις με μικρόφωνο μπροστά από το ηχείο της καμπίνας, με μια επιπλέον καμπίνα σου δίνεται η δυνατότητα να πειραματιστείς με τις θέσεις και τις αποστάσεις των μικροφώνων ώστε να πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για σένα. Το σίγουρο είναι ότι θα κερδίσεις σε όγκο και θα χάσεις σε χρήμα και χώρο στο σπίτι σου.

Αν είχες το κεφαλάκι και έπαιζες συχνά λάιβ σε μαγαζί που θα τα είχες μονίμως στημένα, για να μην τα πηγαινοφέρνεις, ίσως να ήταν ένας καλός λόγος για δεύτερη καμπίνα.

Κατά τη γνώμη μου δεν τη χρειάζεσαι, απλά ο κατασκευαστής σου δίνει και αυτή τη δυνατότητα σε περίπτωση που τη χρειαστείς (και κυρίως για να χρησιμοποιήσεις άλλη καμπίνα παρά για να χρησιμοποιήσεις μια επιπλέον ίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου