Προς το περιεχόμενο

Τρυπούλες στο σώμα και γυάλισμα κλειδιών, βοήθεια!


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, πρόσφατα αγόρασα μια μεταχειρισμένη κιθάρα την οποία είπα να τη φέρω στα μέτρα μου και παράλληλα να τη φρεσκάρω. Έξυσα λοιπον το χρώμα και ενώ όλα φαίνονταν καλά, παρατήσησα δυο τρυπούλες στο σωμα της...

 

Τρυπούλα Νο.1

http://www.flickr.com/photos/12988038@N05/9046416173/

 

Τρυπούλα Νο.2

http://www.flickr.com/photos/12988038@N05/9048644864/in/photostream/

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι να κάνω ώστε να τις κλείσω και μετά να περάσω ότι είναι για την προστασία του ξύλου; Το ξύλο είναι μαόνι εάν τυχόν έχει κάποια βαρύτητα. Επίσης το βάθος είναι στο 1 χλ. περίπου...

 

Επίσης ξέρει κανείς πως μπορώ να γυαλίσω τα μεταλλικά μέρη όπως κλειδιά, γέφυρα, knobs κτλ.

 

Ευχαριστώ, προσεχώς εικόνες από την - ελαφριά - μετατροπή που της έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα μεταλλικά μέροι  θα πας να αγοράσεις μια αλοιφή για ασημικά ,..έτσι τράβα και ζήτα την σε χρωματοπωλεία - είδει σπιτιού ,γενικά μαγαζιά που πουλάνε τρυπάνια βίδες  χρώματα  κτλ!!

για τις τρυπούλες πρέπει να πάρεις ξυλόστοκο και να τις κλίσεις ..... τη χρώμα θα την κάνεις? και γενικά τ σκέφτεσαι  να της κάνεις?

το μαόνι είναι πολύ πορώδες ξύλο, για ωραίο αποτέλεσμα θα σου πρότεινα να κλίσεις τούς πόρους ...ειδικά αν θες να φαίνεται  το ξύλο .....

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παράλληλα να τη φρεσκάρω. Έξυσα λοιπον το χρώμα

 

ετσι φρεσκαρεις εσυ τα οργανα....? ;D φαντασου δηλ. να σου εδεινα καμμια τελε του 1965... ;D

 

παρατήσησα δυο τρυπούλες στο σωμα της...

 

Ειχε τερμιτες το εργοστασιο,συνηθισμενο φαινομενο.... ;D

 

εξω απο τη πλακα τιποτα δεν θα παθει η κιθαρα σου επειδη εχει....τρυπες (δεν ειναι τρυπες βεβαια αλλα τα σημεια στα οποια στηριζεται το σωμα στο Pin  router  & υπαρχουν σε ολες τις κιθαρες)

 

ξεχασες να μας πει ΤΙ κιθαρα ειναι.

 

τα μεταλλικα μερη δεν ξερω αν θα γυαλισουν αλλα ενα περασμα με wd40 δε βλαπτει  αν εχουν σκουριες,αλλοιως δοκιμασε μια αλοιφη για χρωμιο

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι φρεσκαρεις εσυ τα οργανα....? ;D φαντασου δηλ. να σου εδεινα καμμια τελε του 1965... ;D

 

 

 

 

 

δώσε την σε εμένα!! θα της φερθώ με στοργή και αγάπη στο υπόσχομαι  ;D  :D  !!!

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις καθησυχαστικές απαντήσεις καθώς να πω την αλήθεια μου πέρασε η ιδέα για τερμίτες, παρ'όλο που το βάθος είναι πολύ μικρό. Έριξα μια ματιά αλλά δεν είμαι σίγουρος, είναι για να δημιουργεί χώρο για μαγνήτες, ποτενσιόμετρα κτλ.;

 

ετσι φρεσκαρεις εσυ τα οργανα....? ;D φαντασου δηλ. να σου εδεινα καμμια τελε του 1965... ;D

Θά'κανα και τρύπες για humbucker και μετά θα έφευγε γυαλόχαρτο No.40 (ναι, το τέρμα αριστερά)  :-*

 

Τα μεταλλικά έχουν οξειδωθεί αλλά ελάχιστα σε βαθμό σκουριάς. ratman εγώ σκεφτόμουν κάτι σε υγρό που το βάζεις μέσα σε ένα μπολ και μετά ρίχνεις την πραμάτια σου μέσα και στη γυαλίζει... θυμάμαι όταν ήμουν μικρός μια τέτοια διαφήμιση. Πιο πρακτικό και γρήγορο από το άλλοιφε/σκούπιζε, θα μου πεις τώρα, έξυνα πόση ώρα την κιθάρα αυτό με σώσει;  :P

 

Η κιθάρα είναι μια S420 η οποία ήταν μάυρη, ενώ ο πωλητής μου είπε ότι είναι σε άριστη κατάσταση τελικά είχε μερικές γρατζουνιές, χτυπήματα και άλλα ψιλά (καλή αγορά πάντως),  :-\ σχετικότητα ftw και συνεχίζω. Επειδή είμαι λίγο ιδιότροπος, δεν μπορώ την παραμικρή μπίχλα - εκτός εάν φυσικά είναι δική μου οπότε όσο περισσότερη τόσο καλύτερα - και το μαόνι όπως είπε ο ratman είναι πορώδες και είχε μαζέψει μπιχλίτσες μέσα στους πόρους. Απαράδεκτον!

 

Η κιθάρα λοιπόν ενετρίφθη με γυαλοχαρτομηχάνημα, πάλι καλά που υπάρχουν και οι φίλοι αλλιώς θα έτριβα μέχρι να σκουριάσει όχι ο robocop αλλά ο εγγονός του, και μετά με διαφορετικής τραχύτητας στο χέρι.

 

Θα την αφήσω στο φυσικό της χρώμα απλά θα περάσω κάτι από πάνω που είχα δει στο youtube που κάνει το ξύλο να σκουραίνει, σκέφτομαι λίγο πιο ανοιχτό από την ταστιέρα. Για τελευταία στρώση θα βάλω κάτι για προστασία χωρίς να το κάνει να γυαλίζει και να χαλάει την αίσθηση του ξύλου.

 

Το κακό είναι πως δεν σκέφτηκα να βγάλω και πολλές φωτογραφίες για να κάνω μια καλή παρουσίαση. Καθαρίζω ταστιέρα/τάστα, γυαλίζω τα ασημικά μου και σας την παρουσιάζω από βδομάδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου