Προς το περιεχόμενο

Vox t-25 - αντέχει για μικρό bar;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε φίλτατοι συμφορουμίται,

Για διάφορους λόγους τους οποίους δεν θα ήθελα να γνωστοποιήσω για χάρη συντομίας,δεν έχω τον ενισχυτή μου διαθέσιμο για σήμερα.Ο καημένος ο Eden na 320 με την rs210 δεν θα μπορέσει τελικά να δείξει το ταλέντο του αυτήν την φορά.

 

Πάμε στο θέμα:Δανείστηκα τον Vox t-25  -ναι αυτόν στον οποίο έκανα ιδιαίτερη μνεία στο noizbox- για το βράδυ όπου και παίζω σε ένα μικρό bar.Το μέγεθος του χώρου είναι όσο ένα αρκετά μεγάλο σαλόνι.

 

Τα χαρακτηριστικά του μπορείτε μέσω του link που θα παραθέσω να τα βρείτε πατώντας ένα άλλο link εντός αυτού.

 

http://www.voxshowroom.com/uk/amp/t25.html

 

Το εξής παράδοξο σκέφτομαι.Έχω παίξει με αυτόν τον ενισχυτή και άντεξε με το παραπάνω την πρόβα.Πολύ κάτω από 12 η ώρα είχα το volume.Τα μπασομεσαία που έβγαζε γκρέμιζαν τοίχους χωρίς να λασπώνουν.

 

Πιστεύετε ότι θα σταθεί σε μαγαζί με βαβούρα ή θα είναι ρίσκο;Θα με κρεμάσει;Μήπως να τα σκάσω να δανειστώ έναν ebs ή θα κάνω λάθος;

 

Πληροφοριακά ο ebs που θα δανειστώ και με τον οποίο έχω ξανακάνει live είναι το μοντέλο drome 150 watt,12' speaker.Ε λοιπόν αυτός ο κύριος μου φάνηκε αισθητά πιο αδύναμος από τον vox 55 watt,10' ηχείο!

 

Τι λέτε;

 

 

ΥΓ:Terry μην νομίζεις ότι δεν είδα ότι είσαι online.Είμαι γάτα...για να μην διαολοστείλεις,σε ρωτάω εμμέσως  ;D

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάστορα ψυχραιμία...

Καταρχάς, προσωπικά, αν δεν έχω παίξει με το πραπρά δεν μπορώ να έχω την δική σου αίσθηση περί του γκαζιού του.

 

Εκ πείρας: Με τον δικό μου τον 25αρι Fender combo, έχω παίξει σε small gigs, αλλά ή χωρίς τύμπανα (αλλά με κρουστό) ή με ηλεκτρονικά τύμπανα. Όμως (και χωρίς να ξέρω τον χώρο που θα παίξεις, τον κόσμο που θα μαζευτεί και την βαβούρα που θα κάνει), σου λέω ότι δεν βγαίνει.

 

Για μόνιτορ, για εσένα αν ο δράμερ δεν κατεδαφίζει, άντε και κάτι πάει να γίνει. Για να ακούνε όλοι από επάνω εσένα, δεν υπάρχει περίπτωση.

 

DI έχεις;      

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ πείρας: Με τον δικό μου τον 25αρι Fender combo, έχω παίξει σε small gigs, αλλά ή χωρίς τύμπανα (αλλά με κρουστό) ή με ηλεκτρονικά τύμπανα. Όμως (και χωρίς να ξέρω τον χώρο που θα παίξεις, τον κόσμο που θα μαζευτεί και την βαβούρα που θα κάνει), σου λέω ότι δεν βγαίνει.

 

Ίσως από το όνομα του ενισχυτή παρανόησες κάτι.Είναι 55 watt.Συνεχίζεις να το πιστεύεις; :-\

 

Βλέποντας τα specs λες ''δεν πας πουθενά''.Με σιγουριά λέω ότι είναι το 10άρι με το περισσότερο headroom που έχω ακούσει.

 

Για μόνιτορ, για εσένα αν ο δράμερ δεν κατεδαφίζει, άντε και κάτι πάει να γίνει. Για να ακούνε όλοι από επάνω εσένα, δεν υπάρχει περίπτωση.

 

1.Όχι αν θυμάσαι  ;)

2.Έχω ξαναπαίξει στο μαγαζί με τον δανεικό -επί πληρωμή- ebs.Χωρίς μικρόφωνα ή di (εγώ έβγαινα βέβαια) όλοι στο πατάρι δεν είχαμε παράπονο ούτε οι από κάτω.

 

Το amt bc1 δεν ξέρω αν μπορώ να το τρέξω παράλληλα.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι παρανόησα «the twenty five power amp...» λέει. Όχι the fifty five...

25RMS είναι αλλά μην με ρωτήσεις αν είναι 55 από τα άλλα  ;D

 

ΟΚ λοιπόν, try it. Το πολύ πολύ να ακουστείς σε λιγότερο ακροατήριο  ;D Δεν έγινε και τίποτα.

 

Πάντως αν η υπόλοιπη μπάντα περάσει στο PA, βρες ένα DI (γιατί στην παπαριά που πήρες δεν βλέπω balanced έξοδο) για να τρουπώσεις και εσύ στο mix  ;D ;D ;D

 

ΥΓ: Ο ντράμερ θα σε σώσει ανεπρόκοπε. Καλά που είναι αυτός         

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25RMS είναι αλλά μην με ρωτήσεις αν είναι 55 από τα άλλα  ;D

 

Δύο χρόνια σολάρω εδώ μέσα...εις τα τεχνικά  ακόμα να στροφάρω  ;D ;D ...δίκιο έχεις.

 

ΟΚ λοιπόν, try it. Το πολύ πολύ να ακουστείς σε λιγότερο ακροατήριο  ;D Δεν έγινε και τίποτα.

 

Ναι κοίτα και να με ακούσει λιγότερο ο γαβ γαβ δεν τρέχει τίποτα  ;D ...αλλά όχι και καθόλου.Ενώ στην πρόβα δίνει πόνο τελικά ,εκεί μπορεί να βάλει τα κλάματα  ;D

 

Πάντως αν η υπόλοιπη μπάντα περάσει στο PA, βρες ένα DI (γιατί στην παπαριά που πήρες δεν βλέπω balanced έξοδο) για να τρουπώσεις και εσύ στο mix  ;D ;D ;D

 

Καλά λες.

 

ΥΓ: Ο ντράμερ θα σε σώσει ανεπρόκοπε. Καλά που είναι αυτός         

 

+1000000000

 

Ντάνκε.  :)

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ τι τηλεπάθεια είναι αυτή ;  ;D ...μαζί ξαναμπήκαμε.Τέλος πάντων.

 

Ήθελά να πω ότι εβρέθει  di και μάλιστα λαμπάτο.  :D

 

Επίσης τα'χω κάνει πάνω μου γιατί υπάρχει πιθανότητα να έρθει να μας δει-δεν αντέχω αν δεν το πω- ο Panos dedes.  :D  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

 

Terry σαν παλιά καραβάνα θα τον ξέρεις.

 

ΥΓ:Γιατί έγραψα με λατινικούς χαρακτήρες το όνομα του δεν ξέρω :p .Το google δεν βοηθά πολύ είναι αλήθεια για να καταλάβετε γιατί τρέμω  ;D τώρα που πληκτρολογώ.

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bump.

 

Το τερατάκι άντεξε και με το παραπάνω αν και τελικά παίξαμε στην αυλή του bar  :o ....όταν έμαθα το τελευταίο άλλαξα πέντε χρώματα.  ;D ...όλα καλά πάντως και χωρίς να βγω pa.

 

Όντως σε αυτό βοήθησε ο ντράμερ με χρόνια επαγγελματικής πορείας.

 

 

Vox t- 25 λοιπόν...να θυμάστε ότι αν ψάχνεται για κάτι μικρό,vintage και δυνατό αυτός είναι ο άνθρωπος σας.Για σλαπάδες δεν προτείνεται.

 

 

ΥΓ:H μουσικάρα που έλεγα δεν ήρθε.Ήρθε άλλο υπερμπάσο του οποίου το ερευνητικό βλέμμα άντεξα κατόπιν κατανάλωσης 1.5 λίτρων ζύθου  ;D

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ήθελά να πω ότι εβρέθει  di και μάλιστα λαμπάτο.  :D

 

 

Διαβάζω ότι την εσκαπούλαρες μετά του VOX και φυσικά χάρη στον ντράμερ- γεγονός που δεν είχα αμφιβολία επ' αυτού  ;D

 

Πάντως έχε στην άκρη του μυαλού σου ότι ένα DI μπορεί να σώσει από «κακοτοπιές». Ένα μάλιστα σαν αυτό που βρήκες- με μια λαμπίτσα για προενίσχυση- είναι «ελβετικός σουγιάς».

 

Εγώ έχω ένα απλό και ταπεινό ART studio V3, το οποίο με έχει «ξελασπώσει» σε Χ καταστάσεις. Ένα τέτοιο ή ανάλογο είναι ένα πολυεργαλείο για τους μπασίστες.

Πάρε ένα (όταν μπορέσεις) και θα έρθει η ώρα που θα με θυμηθείς  ;)         

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου