Προς το περιεχόμενο

Επιλογη Μικροφωνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

προκειται να αγορασω μικροφωνο για Live καταστασεις, αρα δυναμικο. Το budget εχει οροφη τα 100 ευρω. Θα το χρησιμοποιει αντρας κυριως, και η αληθεια ειναι οτι θα φωναζει δυνατα (γκαριζει) καποιες φορες, οποτε θελω να ναι ανθεκτικο οσο γινεται  :)

 

Μετα απο search στο forum κατεληξα στα εξης:

 

 

Ποιο θα επιλεγατε απο τα δυο (η και καποια τριτη επιλογη που θα προτεινατε) και γιατι?

 

Στα specs αναφερει οτι το shure ειναι  καρδιοειδές ενω το αλλο υπερκαρδιοειδές , ποια η διαφορα?

 

Επισης το shure εχει 50 to 15,000 Hz αποκριση, ενω το SENNHEISER 40.....16000 Hz .

 

Τι αλλο να προσεξω?

 

Ευχαριστω.

 

Υ.Γ. τα τραγουδια που θα παιζουμε ειναι ελληνικα τυπου τρυπες, θανασης κτλ και ξενα alternative rock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα specs αναφερει οτι το shure ειναι  καρδιοειδές ενω το αλλο υπερκαρδιοειδές , ποια η διαφορα?

Η διαφορά τους έγκειται στο directional pattern ("μοτίβο κατεύθυνσης", αν το μεταφράζω σωστά). Δηλαδή από ποια/ποιες γωνίες θα λαμβάνει ήχο/ήχους το μικρόφωνο.

 

Το καρδιοειδές λαμβάνει ήχο από μπροστά και από τα πλάγια, ενώ απορρίπτει τους ήχους που έρχονται από πίσω.

 

Το υπερκαρδιοειδές λαμβάνει ήχο κυρίως από μπροστά και από το πλάγια, αλλά και μέχρι κάποιες μοίρες από πίσω. Αυτό βέβαια ίσως σας δημιουργήσει πρόβλημα εάν υπάρχουν μόνιτορ πίσω από το μικρόφωνο, καθώς το μικρόφωνο θα "παίρνει" ήχο και από τα μόνιτορ.

 

Παραθέτω και μια εικόνα που δείχνει κάποια directional patterns. 

mics.jpg.01fbd113f5bba087041f9dfba962fe57.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Το shure ειναι "αιωνες" μπροστα σε πολλα θεματα σε σχεση με το αλλο που δειχνεις.Στα 100 ευρω δεν μπορεις να βρεις καλυτερο.

Εχω δοκιμασει και τα 2 σε live ολοκληρες σεζον και το κλασσικο beta.

Μπορω μαλιστα να πω οτι το sm58 ισως ειανι και πιο γενικης χρησης απο το beta.

Το βαζεις και ακουγεται τελεια.Επισης το sehn βγαζει πολυ χαμηλο σημα.Πολυυυυυυυυυ χαμηλο.

Για να εχεις ιδιες εντασεις επρεπε το gain στην κονσολα να ειναι

Shure 11 oclock

Senh  3 oclock

Και μου εβγαζε και μια μουντιλα.Εκοβες ολα τα μπασα και παλι ηταν θολο

Βασικα τα σιχαινομαι χαχαχαχαχα

Αλλα δεν νομιζω να βρεις καποιον που να χει παρει μικροφωνο κατω των 250 ευρω και να μην σου πει shure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα 2, μάλλον SM58

Από τα 3, AKG D5  ;D

www.youtube.com/watch?v=r2-KKoAtP9Y

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά τους έγκειται στο directional pattern ("μοτίβο κατεύθυνσης", αν το μεταφράζω σωστά). Δηλαδή από ποια/ποιες γωνίες θα λαμβάνει ήχο/ήχους το μικρόφωνο.

 

Το καρδιοειδές λαμβάνει ήχο από μπροστά και από τα πλάγια, ενώ απορρίπτει τους ήχους που έρχονται από πίσω.

 

Το υπερκαρδιοειδές λαμβάνει ήχο κυρίως από μπροστά και από το πλάγια, αλλά και μέχρι κάποιες μοίρες από πίσω. Αυτό βέβαια ίσως σας δημιουργήσει πρόβλημα εάν υπάρχουν μόνιτορ πίσω από το μικρόφωνο, καθώς το μικρόφωνο θα "παίρνει" ήχο και από τα μόνιτορ.

 

Παραθέτω και μια εικόνα που δείχνει κάποια directional patterns. 

 

πολυ χρησιμες οι πληροφοριες, απερριψα το sehn λογω του οτι ειναι supercardioid, και αφου οντως θα εχουμε μονιτορ πισω.

 

 

 

@Audiokostas  Το AKG D5 ειναι και αυτο supercardioid οποτε και αυτο μαλλον δε μου κανει (αν και τα AKG τα παω, εχω ενα πυκνωτικο και εχω καλες εντυπωσεις). Στο βιντεακι, δε ξερω αν φταιει που αλλαζει η ενταση της φωνης, αλλα οντως το AKG ακουγεται λιγοτερο μουντο.

 

Οπως καταλαβαινω το shure ειναι sure.. Υπαρχει κατι αλλο που αξιζει να σκεφτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Audiokostas  Το AKG D5 ειναι και αυτο supercardioid οποτε και αυτο μαλλον δε μου κανει (αν και τα AKG τα παω, εχω ενα πυκνωτικο και εχω καλες εντυπωσεις). Στο βιντεακι, δε ξερω αν φταιει που αλλαζει η ενταση της φωνης, αλλα οντως το AKG ακουγεται λιγοτερο μουντο.

Αν και δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί ακριβώς απορρίπτεις το D5 (δικαίωμά σου εξάλλου) να τονίσω το γεγονός ότι η AKG δηλώνει αυξημένη αντίσταση στο feedback (το οποίο είναι και ένα από τα βασικά προβλήματα στο live),

 

http://www.akg.com/D5-829.html?pid=944

http://www.musicradar.com/reviews/tech/akg-d5-mic-140242

 

Καλή διασκέδαση με ότι κι αν επιλέξεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί ακριβώς απορρίπτεις το D5 (δικαίωμά σου εξάλλου) να τονίσω το γεγονός ότι η AKG δηλώνει αυξημένη αντίσταση στο feedback (το οποίο είναι και ένα από τα βασικά προβλήματα στο live),

 

http://www.akg.com/D5-829.html?pid=944

http://www.musicradar.com/reviews/tech/akg-d5-mic-140242

 

Καλή διασκέδαση με ότι κι αν επιλέξεις.

 

Το απερριψα λογω αυτου που ειπε πιο πανω ο συνφορουμιτης περι super-cardiode και feedback λογω μονιτορ. Αλλα αν ισχυει οτι η AKG εχει αντιμετωπισει αποτελεσματικα το προβλημα αυτο, τοτε αλλαζει.

 

Εσυ το εχεις το συγκεκριμενο μικροφωνο? Εχει καποιο προβλημα αν τα μονιτορ ειναι κοντα του?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ το εχεις το συγκεκριμενο μικροφωνο?
Ναι

 

Εχει καποιο προβλημα αν τα μονιτορ ειναι κοντα του?

Μέχρι στιγμής και σε live και στις πρόβες (κλειστός χώρος με ενισχυτές κοντά), όχι ακόμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι

Μέχρι στιγμής και σε live και στις πρόβες (κλειστός χώρος με ενισχυτές κοντά), όχι ακόμα.

 

Ωραια θα το συμπεριλαβω στα υπ οψιν. Σε συγκριση με το shure που υπερεχει και που οχι? αν δε βαριεσαι να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου