Προς το περιεχόμενο

Fender Stratocaster Body......


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω την ομορφη παρεα κ περναω απευθειας στο ψητο!

 

Εδω κ καιρο εχω αποφασισει την αγορα μιας strat για ηχους gilmour/hendrix κλπ...

 

Στην αρχη ειχα σκεφτει να αγορασω την classic player 50....μετα,βλεπωντας οτι η fender εβαλε στο μοντελο american standard τους μαγνητες fat 50 σκεφτηκα πως θα αξιζε να βαλω καποια παραπανω χρηματα κ να παρω αυτη!

 

Σε μια συζητηση που ειχα προσφατα με φιλους κιθαριστες που ολοι τους εχουν τουλαχιστον μια strat κ εκει που συζηταγαμε για τα specs επεσε στο τραπεζι το πως ειναι σκαμενο το εκαστοτε σωμα για τους μαγνητες...

 

Για να μην μακρυγορω συμφωνησαν ολοι στο οτι το σωμα της american standar ειναι σκαμενο οχι για 3 μονους αλλα για διπλο/μονο/διπλο κ πως κατι τετοιο δεν ειναι οτι καλυτερο αν θελει κανεις να εχει μια strat με vintage προσανατολισμο....

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τις American Standard που έχει η Fender στη σελίδα της, δεν είδα καμία με Η/S/H συνδυασμό μαγνητών. Μόνο S/S/S και H/S/S έχει.

 

Όπως και να έχει όμως δεν βλέπω το λόγο να έχει διαφορά στον ήχο.

 

Αν δεν το έκανες ήδη, ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι ο οδηγός αγοράς του Superfunk για Stratocaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τις American Standard που έχει η Fender στη σελίδα της, δεν είδα καμία με Η/S/H συνδυασμό μαγνητών. Μόνο S/S/S και H/S/S έχει.

 

Όπως και να έχει όμως δεν βλέπω το λόγο να έχει διαφορά στον ήχο.

 

Αν δεν το έκανες ήδη, ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι ο οδηγός αγοράς του Superfunk για Stratocaster.

εγω αναφερομαι στο πως ειναι σκαμενο το σωμα....εσυ λες για το τι μαγνητες βαζουν...

 

τον εχω μαθει απεξω τον οδηγο του sf!

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αναφερομαι στο πως ειναι σκαμενο το σωμα....εσυ λες για το τι μαγνητες βαζουν...

 

τον εχω μαθει απεξω τον οδηγο του sf!

:)

Κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι.  ;)

Πιθανόν (αν το κάνουν) να το κάνουν για κάποιους που θέλουν να βάλουν στη bridge και neck θέση διπλούς χωρίς να χρειαστεί να σκάψουν το σώμα.

 

Αλλά όπως είπα και πριν:

Όπως και να έχει όμως δεν βλέπω το λόγο να έχει διαφορά στον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο το διαφορετικο σκαψιμο ομως αρκετοι υποστηριζουν πως αλλαζει λιγο τα δεδομενα του να ειναι vintage μια strat,γιαυτο λενε κιολας αλλωστε κ η Fender σε κανενα vintage μοντελο της δεν σκαβει παραπανω απο το μεγεθος του μονοπηνιου το σωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλωστε κ η Fender σε κανενα vintage μοντελο της δεν σκαβει παραπανω απο το μεγεθος του μονοπηνιου το σωμα...

 

Αυτό γίνεται γιατί κάποιοι vintage correct spec freaks δεν θα τις αγόραζαν.

Αλλά και για το λόγο ότι όταν μιά εταιρεία σαν τη fender λέει πχ ότι το μοντέλο αυτό είναι reissue του '57, πρέπει να είναι όντως reissue και στις λεπτομέρειες.

 

Παράδειγμα...

Η '51 reissue nocaster που έχω έχει παλαιού τύπου βίδες στο pickguard...

 

p1_uos30bc3z_so.jpg

 

 

 

...επειδή έτσι φτιαχνόταν το 1951.

 

Ενώ οι σύγχρονες τέλε έχουν βίδες για σταυροκατσάβιδο...

 

Fender-American-Standard-Telecaster-2-Color-Sunburst-Maple.jpg

 

 

Επίσης οι reissue nocaster έχουν το περίφημο neck pocket lip...

 

5-8-08051.jpg

 

...το οποίο ήταν μία κατασκευαστική ατέλεια των '50s, η fender όμως αναπαράγει και στα reissues αυτή την ατέλεια επειδή θέλει να είναι "vintage correct".

 

Δεν πιστεύω να παίζουν κι αυτά κάποιο ρόλο στον ήχο?!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωμη μου ειναι οτι αν βαλεις δυο strat ιδιες ακριβως διπλα διπλα με ιδιο ενισχυτη, μαγνητες κλπ, ιδια ολα anyway με μονη διαφορα η μια να ειναι σκαμενη για H/S/H και η αλλη S/S/S και τους ειδημονες με γυρισμενη την πλατη να τις ακουσουν πολυ αμφιβαλω αν θα μπορεσουν να καταλαβουν και να σου πουνε ποια ειναι ποια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η Strat Plus εχει "swimming pool" routing αλλα θεωρειτε απο τις καλυτερες strat που εχουν κυκλοφορισει! (Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...)!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H γνωμη μου ειναι οτι αν βαλεις δυο strat ιδιες ακριβως διπλα διπλα με ιδιο ενισχυτη, μαγνητες κλπ, ιδια ολα anyway με μονη διαφορα η μια να ειναι σκαμενη για H/S/H και η αλλη S/S/S και τους ειδημονες με γυρισμενη την πλατη να τις ακουσουν πολυ αμφιβαλω αν θα μπορεσουν να καταλαβουν και να σου πουνε ποια ειναι ποια.

Το σκαψιμο ειναι λεπτομερια.

Με ενα προχειρο τεστ με fender standard USA  και  squier affinity με μαγνητες απο ιδια αμερικανικη fender σε συγκεκριμενο ενισχυτη βαζοντας το καλωδιο στην 1η κιθαρα και αμεσως μετα στην 2η  4 αυτια δεν ακουσαν διαφορα.

 

Βεβαια καποιος μπορει να πει οτι ειχαν ιδια ξυλα που οντως εχουν, alder,maple,rosewood αλλα στην θεωρια εχουμε μια usa 1000+ ευρω και μια china 300 ευρω που θα επρεπε "θεωρητικα παντα" να εχουν διαφορα.

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου