Προς το περιεχόμενο

Χρειάζομαι Πεταλάκια?


Pavlos.Sage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά. Παίζω κιθάρα 2 χρόνια παρά κάτι και θα μπω σε μία μπάντα παρεϊστικη για πρόβες ώστε να μάθω σιγά σιγά να συννενοούμε με άλλους μουσικούς, να μάθω απ αυτούς και να καλυτερέψω τον τρόπο παιξίματός μου. Έχω μία Jackson DK2M και ένα ενισχυτή Line6 Spider III 15W. Τα κομμάτια που θα παίζουμε ξεκινάνε από ελαφρύ ροκ μέχρι και μέταλ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα χρειαστώ έστω και μελλοντικά κάποια πεταλάκια. Αν ναι τι είδους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξεκινήσετε πρόβες, θα ορίσετε τα κομμάτια που θα παίζετε και στην πορεία θα δεις τι σου λείπει για να βγάλεις τον ήχο που θες. Ότι θα σου χρειαστούν το θεωρώ πολύ πιθανό, καθώς ακόμα κι αν έχει εφέ ο εκάστοτε ενισχυτής που χρησιμοποιείς, είναι δύσκολο να είναι όλα footswitcable. Κλασσικά εφέ που "χρειάζονται" συνήθως είναι τα wah, delay και μετά chorus, phaser κτλ (modulation effects δλδ). Αυτά αν υποθέσουμε ότι παραμορφώσεις θα παίρνεις από τον ενισχυτή. Επίσης, αν παέι καλά η φάση και κάνετε live, απαραίτητα ένα tuner!

 

ΥΓ Υπάρχει πάντα και η λύση της πεταλιέρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτής σου σου παρέχει πολλά εφέ, αναρωτιέμαι τι σου λείπει

 

από την άλλη ο ΄ηχος του είναι αρκετά πλαστικός, και το ηχείο του 8άρι...

 

εκεί πρέπει να εστιάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχετε δικό σας χώρο για πρόβες παρε εναν καλύτερο ενισχυτή.Αν σχεδιάζετε να παιξετε σε μαγαζί σύντομα πάρε πετάλια η πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξτε λίγο, και θα δεις στην πορεία αν σου λείπει κάτι.

Αρκεί να παίζετε σε "λογικές" εντάσεις όλοι.

 

Πάντως όσο το πράγμα είναι σε επίπεδο παρέας, δεν νομίζω (εκτός ίσως από όγκο, αλλά WTF, την πλάκα σας θα κάνετε).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το χω δοκιμασει αλλα.

.http://www.youtube.com/watch?v=UuVfWEGugL0

καλη μαρκα η vox αξιοπιστη.88 ευρω κανει αυτο και εχει απειρους ηχους.

εγω εχω χωριστα πεταλια αλλα κανει περιπου 80-100 ευρω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ενα πεταλι χωριστο και εχεις μονο ενα ηχο.αυτο το παιρνεις και αν δε σε καλυπτει το πουλας αργοτερα γιατι ειναι καινουριο προιον..

το μονο σιγουρο ειναι οτιδηποτε αγορασεις να το δοκιμασεις με την κιθαρα σου για να δεις αν σαρεσει οχι απο βιντεο αγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου