Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση με pod x3 φασολι....μεσω udb ??


LightStringer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

σκεφτομουν σαν ευκολη λυση ηχογραφησης να προμηθευτω ενα x3 φασολι και να εποφεληθω απο την δυνατοτητα του να γραψω μεσω usb..

 

 

Hθελα λοιπον να μαθω απο τους κατοχους αυτου η παρομοοιου μηχανηματος...πως ακριβως γινεται? Απλα συνδεω το pod μεσω usb και εχω ηχο απο τα monitors...και επιτυχγανεται εγγραφη?

 

Ποσο ευκολο στη χρηση ειναι ?

 

Και απο εκει και περα....ποσο καλη ειναι η αποδοση της ηχογραφησης με αυτο τον τροπο??

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως ακριβως γινεται? Απλα συνδεω το pod μεσω usb και εχω ηχο απο τα monitors...και επιτυχγανεται εγγραφη?

 

Εννοείται πως θα χρησιμοποιήσεις τα κατάλληλα drivers (ακολουθώντας τις οδηγίες του φασολιού) και πως θα έχεις κι ένα DAW σεταρισμένο κατάλληλα ως προς εισόδους/εξόδους. Αυτό θα τα διαχειρίζεται όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To pod μπορεί να λειτουργήσει και ως audio interface.Αν είσαι οκ με την κάρτα ήχου σου τα πράγματα είναι απλά.

Κιθάρα-->pod-->έξοδος pod-->είσοδος κάρτας ήχου(δεν χρειάζεται σύνδεση usb για να ηχογραφήσεις,μόνο για να επικοινωνήσεις με το software που θα σου λύσει βέβαια τα χέρια στο ψάξιμο του ήχου σου)

Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις ως κάρτα ήχου το συνδέεις μέσω usb κατεβάζεις ό,τι χρειάζεται να κατεβάσεις από το site της line6(drivers,software,updates) και ορίζεις στο daw σου το pod ως το audio interface

To X3 δεν το έχω δοκιμάσει(edit:την πεταλιέρα που φαντάζομαι πάνω κάτω τα ίδια θα είναι).Είχα έναν spider iv κι έγραφα line in και με το κατάλληλο ψάξιμο είχα αυτό που ήθελα(δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου) και φυσικά με μιά μικρή επεξεργασία(eq) μέσω του daw το αποτέλεσμα ήταν super!

Η χρήση με τη βοήθεια του software είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΗ.Μην ανησυχείς καθόλου γι' αυτό.

Τώρα με το pod hd τα πράγματα είναι ακόμα πιό εύκολα και ποιοτικότερα!

Στο λέω γιατί τα hd έχουν βγει προσφορά τώρα...τσέκαρέ το αν σε παίρνει

Άσε που έχω δει και μερικές αγγελίες σε πολύ δελεαστικές τιμές ;)

Υπ' όψιν ότι όποιο hd κι αν πάρεις(300,400,500,pro) ο ήχος είναι ακριβώς ο ίδιος.Αυτά που αλλάζουν είναι οι έξτρα επιλογές,έξοδοι κτλ που σου δίνουν τα ακριβότερα μοντέλα.

Στη θέση σου αντί του Χ3 μάλλον θα κοιτούσα το HD300(ως πιό οικονομικό από την σειρά hd)

Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε :)

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθέσω κάτι...

επειδή φίλος έχει την Χ3 live...πίστεψέ με η ποιότητα των δειγμάτων σε σχέση με την σειρά HD είναι η μέρα με τη νύχτα!

καμία, μα καμία σύγκριση!

ψάξτο και σκέψου το καλά αν το αποφασίσεις

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ημερα με τη νυχτα υπερ ποιου μηχανηματος ??

 

έχεις δίκιο, έτσι όπως το έγραψα ούτε εγώ θα καταλάβαινα!

;D

τα δείγματα στη σειρά hd είναι πολύ καλύτερα

 

Ο σοφός αλλάζει γνώμη,ο χαζός ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το x3 εχεις και το pod farm πακετο και κανει  καλη δουλεια.παρολο που εχω και το hd το x3 δεν το εδωσα και παιζω ακομα.απο ηχο θα ελεγα πως ειναι απλα διαφορετικα και οχι το ενα καλυτερο απο το αλλο απλα το x3 θελει να ρυθμισεις το eq low end να μην τζιτζικιζει στα high gain και ακουγεται μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου