Προς το περιεχόμενο

χαλάνε οι μαγνήτες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια θελω να ρωτησω το εξης: χαλανε οι μαγνητες;

Εστειλα σε ενα παιδι για ανταλλαγη ενα σετακι Fender μονούς από μεξικάνα strat του '97, και μου λεει οτι ο bridge (συγκεκριμενα) βγαζει αφυσικο ηχο (παρασιτα, κατι τετοιο) οταν ελαττωνει το volume της κιθαρας του, σε σημειο που δεν παιζεται ο μαγνητης. Λεει οτι μαστορας του περασε τους μαγνητες στην κιθαρα του.

 

-Τετοιο προβλημα μπορει να προκυπτει απο κακη κολληση;

-οι μαγνητες αυτοι ειναι απ'τη μανα τους ντυμενοι με πλαστικο, το πηνιο δε φαινεται καν, μονο δυο καλωδια εξεχουν (τι ζημια να παθουν αυτα). Εκτος απ'το να κοπει το συρμα του πηνιου (που εδω δε νομιζω οτι παιζει κατι τετοιο) υπαρχει αλλος τροπος να παθει ζημια ο μαγνητης; (Τους ειχα αποθηκευμενους σε κουτακι ολους μαζι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαλάνε λέει...

 

Βέβαια οι πιθανές αιτίες είναι πολλές.

 

Τώρα στην περίπτωσή σου, τα παράσιτα και τα ...ζιζάνια είναι λίγο περίεργα.

 

Μήπως έκανε κάποιο λάθος ο μαστωρ?

 

Αν τον σύνδεσε ανάποδα, θα φαινόταν το πρόβλημα όταν θα έπαιζε μαζί με τον middle γιατί θα ήταν off phase...

 

Βλέπεις, αν χαλάσει ο μαγνήτης σημαίνει οτι κάπου θα έχει διακοπεί το τύλιγμα και δεν θα παίζει καθόλου, ή θα παίζει πολύ χαμηλά (αν βραχυκυκλώνει το σύρμα και συμπεριφέρεται σαν coil tap...

 

Ας ξανατσεκάρει τη συνδεσμολογία, ας ξαναπατήσει τις κολλήσεις και στην τελική, ας μετρήσει ωμικά το πηνίο για να δεί τι τιμή του δίνει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν το volume της κιθάρας του είναι στο 10 ο μαγνητης παίζει κανονικά?

 

Οι μαγνήτες μη ξεχνάς ότι είναι είναι μηχανήματα και ανα πάσα στιγμή μπορεί να παρουσιάσουν πρόβλημα, είτε απο μεταφορά αν τον έχεις στείλει καπου μακριά και παίζαν ποδόσφαιρο οι μεταφορείς με το κουτί σου, έιτε ξαφνικά όπως ενας δικός μου που το πρωί έπαιζε κανονικά και το βράδυ έιπε να πάρει εναν υπνάκο και να ρήξει το outpout του στο 1,2Κ.

 

Όπως είπε και ο alderbody (γεια σου ρε koapara - ξερεις εσύ) πιθανές αιτίες πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harrisxr650 Θα τον ξαναρωτησω αυριο τι ακριβως θορυβους κανει κ θα σου γραψω εδω.

 

@koap4 ναι μου ειπε οτι στο 10 παιζει κανονικα, οταν μειωνει volume ειναι το προβλημα (μονο στον bridge)

 

@alderbody ναι αλλα αφου σε αυτους τους fender mexico (ceramic) ολο το πηνιο ειναι εγκυβωτισμενο μεσα σε ενα κομματι μαλακο μαυρο πλαστικο αντι για γυρω-γυρω υφασμα (εχει κ δυο μεταλλικες μπαρες απο κατω). Πως να κοπει το συρμα εκει μεσα; Ισως να χαλασε το συρμα στο καλωδιο που περισσευει...

Μπορει να τον μετρησει απο τα καλώδιά του χωρις να τον ανοιξει; (το πηνιο ειναι μεσα σε πλαστικο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσα λίγα ξέρω, συνήθως οι μαγνήτες παρουσιάζουν αυτά που σου είπε ο αλδερβόδιος από πάνω. Παράσιτα δεν έχω ακούσει εγώ προσωπικά ποτέ (χωρίς βέβαια να σημαίνει κάτι αυτό).

 

@koap4 ναι μου ειπε οτι στο 10 παιζει κανονικα, οταν μειωνει volume ειναι το προβλημα (μονο στον bridge)

 

Δεδομένων αυτών που λέει ο φίλος, κάτι γίνεται με τις κολλήσεις ή το ποτ. Το πιθανότερο σενάριο είναι η κόλληση του bridge να μην έχει γίνει καλά ΣΥΝ να μην έχει σφιχτεί αρκετά το ποτ πάνω στο πικγκαρντ με αποτέλεσμα να κουνιέται ελαφρά και να χειροτερεύει την ήδη κακή κόλληση.

 

Πες του ίδιου να γράψει εδώ γιατί τώρα παίζουμε το σπασμένο τηλέφωνο μυρίζοντας τα νύχια μας.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο περίεργο αυτό το παράσιτο που λες.

 

Αν είχε πρόβλημα με το κερί λογικά στο τέρμα το volume θα σε τρέλλανε στο feedback και όχι να παίζει νορμάλ.

 

Ας πάρει καποιος ένα πολύμετρο και να μετρίσει την αντίσταση και να συγκρίνει με αυτή που ορίζει ο κατασκευαστής.

 

Αν και δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά αλλά και μένα για κάποιο φάουλ στο κύκλωμα μου φένεται.

 

Μία κακή κόλληση θα μπορούσε να παρουσιάσει κάτι τέτοιο,δηλαδή στο τέρμα του volume να έχεις σήμα και όταν χαμιλώνεις λόγο της κακής κόλλησης το σήμα να ριμάζει.

 

Άλλη μία περίπτωση είναι να έχει πρόβλημα το volume pot της γέφυρας (αν ο φίλος έχει κάνει μετατροπή το tone σε δεύτερο volume,έτυχε να το συναντίσω).

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχάς πες του να μετρήσει με ένα πολύμετρο τα kOhm, την αντίσταση δηλαδή στα άκρα των καλωδίων του μαγνήτη.Αν το πολύμετρο δίνει ένδειξη τότε το πηνίο δεν έχει κοπεί σε καμμιά περίπτωση.Αν παρόλαυτα ο μαγνήτης ακούγεται πολύ χαμηλά ή περίεργα σε σχέση με τους άλλους και όπως λες έχει δύο κεραμικούς μαγνήτες από κάτω, τότε δεν αποκλείεται ένας απαυτούς να ξεκόλησε και να μην επανακολήθηκε λάθος από τον τεχνικό με αποτέλεσμα ήχος να βγαίνει αλλά να είναι ψώφιος.Πρέπει δηλαδή να ελεγθεί η πολικότητα των μαγνητών όπως αυτοί είναι κολλημένοι αυτή τη στιγμή.Αυτό μπορεί να γίνει με μία πυξίδα.Φυσικά είναι λίγο "μανούρα" για κάποιον που μόλις αγόρασε ένα σετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που στο 10 παίζει κανονικά ο μαγνήτης το πρόβλημα είναι αλλού! Πες του να την ξαναπάει σε κανονικό μάστορα να βρει την αιτία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου