Προς το περιεχόμενο

EVH 5150III amp. Προς εχοντες κ πιθανους αγοραστές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ηθελα να γραψω απο καιρο 2 λογακια για τον συγκεκριμενο ενισχυτη που εχω στην κατοχη μου μερικους μηνες και μετα απο τοσο καιρο σημερα καταφερα να βγαλω αξιοπρεπεστατο ηχο...γι αυτο και θα δειτε να τον βγαζω απ τις αγγελιες τωρα πια δια παντος .αν και σχετικα ευκολο οπως λενε οι πιο πολλοι να βγαλεις ηχο με το συγκεκριμενο μηχανημα εγω θα διαφωνησω...εξαρταται βεβαια και απ την εμπειρια σου σε  μηχανηματα το ποσο καλα σου ακουγεται και ποσο καλα το νιωθεις το παιξιμο σου...

 

εκανα 2 λαθη που πραγματικα με την βοηθεια του blackie τελικα τα διορθωσα...

 

ο ενισχυτης θελει οπωσδηποτε greenbacks...τα δουλευα σε v30 mesa boogie καμπινα και θεωρουσα οτι θα ηταν οτι καλυτερο μεχρι που πηρα την μαμα καμπινα 2χ12 και το μηχανημα μεταμορφωθηκε....

 

ομως παντα κατι ελειπε....ο ηχος ηταν πολυ κομπρεσσαρισμενος και δεν ειχα το αναλογο feeling στην πενα που περιμενα απο εναν ενισχυτη που εχει γραψει ιστορια...ξερω φυσικα οτι δεν φοραει el34 ,el84 αλλα εχοντας και αλλους ενισχυτες με 6l6 στο feeling ηταν σχεδον αθλιος λες και επαιζες με τρανζιστορ και μιλαω για τα βρωμικα καναλια του το καθαρο σπερνει δεν το συζηταμε...

 

ετσι λοιπον τον εβαλα για πουλημα,το μετανιωσα,τον ξαναεβαλα για πουλημα κοκ...

 

σημερα μετα απο σκεψη και ψαξιμο ειπα να δωσω αλλη μια ευκαιρια στο ενισχυτακι μου πριν το πουλησω...θυμηθηκα πως οταν επαιζα με axe fx ii ο κατασκευαστης προτεινε στις ρυθμισεις του evh να τσιτωσεις το volume και μετα προοδευτικα να ανεβαζεις το gain...

 

εχοντας λοιπον την πολυτελεια να εχω στην κατοχη μου ενα hotplate attenuator μπορουσα να κανω και αυτην την τελευταια δοκιμη πριν τον σουταρω...και...θαυμα..αλλος ενισχυτης οι δυναμικες  ηταν απιστευτες και η μουντιλα και το κομπρεσαρισμα που ειχε πριν δεν υπηρχε πια....

 

πραγμα τελικα που μου ελυσε την απορια γιατι υπαρχει τρομερη διαφορα εντασης στα 2 πρωτα καναλια...η οποια τσιτωνοντας το volume ειναι περιπου ιδια (καθαρο-κραντς) τελικα...

 

και στο manual ο κατασκευαστης προτεινει το καθαρο καναλι να ξεκιναει με το volume σχεδον τερμα και να δουλευουμε σαν volume το gain...

 

γνωριζω φυσικα για να προλαβω μερικους οτι τσιτωνοντας τον ενισχυτη εχω καλυτερη αποκριση στο παιξιμο και πιο ζεστο ηχο απλα θεωρησα οτι στο συγκεκριμενο μηχανημα επειδη πολλοι το θεωρουν και bedroom amp(λογω του οτι παιζει και χαμηλα) οτι δεν θα εχει μεγαλο κοστος στον ηχο το volume χαμηλα η ψηλα...οτι δηλαδη δουλευει σαν ενα ειδος attenuator εμμεσα ...

 

δεν ξερω αν ανακαλυψα την αμερικη αλλα προς τους υποψηφιους αγοραστες να πω οτι ειτε σε demo σε φιλο,ειτε σε μαγαζι ειτε τον εχετε αγορασει μην βγαλετε ευκολα συμπερασματα...

 

ενα attenuator οπωσδηποτε θα βοηθησει απιστευτα να τον τσιτωσετε(ουτως η αλλως χρειαζεται εγω το χρησιμοποιω και στον deluxe reverb για τσιτωμα)και να παρετε τον ηχο που πρεπει και τα greenbacks οντως κανουν πολυ καλη δουλεια...

 

επειδη εχω φαει πολυ χρονο και χρημα αρκετα χρονια θεωρησα καλο να εκμεταλλευτω λιγο χωρο απ το φορουμ ωστε οι εχοντες να μην υποτιμησουν το μηχανημα τους και το σουταρουν αδικα αλλα και αν τους ευχαριστει να το βελτιωσουν και οι υποψηφιοι αγοραστες να ξερουν οπως εμαθα κι εγω με τον καιρο χανοντας πολλα χρηματα οτι

ακομα και ο ακριβοτερος ενισχυτης δεν ειναι plug n play...

 

φιλικα παναγιωτης

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας λοιπον την πολυτελεια να εχω στην κατοχη μου ενα hotplate attenuator μπορουσα να κανω και αυτην την τελευταια δοκιμη πριν τον σουταρω...και...θαυμα..αλλος ενισχυτης οι δυναμικες  ηταν απιστευτες και η μουντιλα και το κομπρεσαρισμα που ειχε πριν δεν υπηρχε πια....

 

πραγμα τελικα που μου ελυσε την απορια γιατι υπαρχει τρομερη διαφορα εντασης στα 2 πρωτα καναλια...η οποια τσιτωνοντας το volume ειναι περιπου ιδια (καθαρο-κραντς) τελικα...

 

και στο manual ο κατασκευαστης προτεινει το καθαρο καναλι να ξεκιναει με το volume σχεδον τερμα και να δουλευουμε σαν volume το gain...

 

thx treloagori, αυτο ειναι ενα θεμα το οποιο εμενα τουλαχιστον με απασχολουσε και η πληροφορια σου ειναι πολυ χρησιμη

Of those who say nothing, few are silent...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν λοιπόν έχω μια περίπου ίδια περίπτωση. Πάει περίπου ενάμισης χρόνος που είχα πάει γερμάνια. Έτυχε και μπήκα σε ένα τυχαίο κατάστημα στο Ανόβερο και να παίξω με ότι υπήρχε εκει μεσα. Εκατσα 6 ωρες τη μια μερα, και 5 την άλλη γτ δεν πρόλαβα να δοκιμάσω την πρωτη ότι είχε  ;D

 

Να μην τα πολυλογώ παίζοντας με σχεδόν όλα τα μοντέλα engl, mesa, marshall, evh, blackstar, h&k, peavey.. στέκομαι στην μεγαλύτερη αποκάλυψη ενισχυτή ονόματι Laboga Mr Hector mkII. 

Τους ισοπέδωσε ΟΛΟΥΣ εκεί μεσα και ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ κάνοντας αυτό που λέει ο φίλος.. έβαλα το master περίπου στο τέρμα (τέσσερις η ωρα) και έπαιξα μετα με volume του καναλιου.

Δε φαντάζεστε διαφορά που είχε.. Ο τελικός χρωμάτισε σε απίστευτο βαθμό ήταν σα να κοιμόταν και να ξύπνησε το θηρίο :P  Αρμονικές φουλ, φυσικό κομπρεσάρισμα, καθαρότητα τα πάντα όλα δεν εχω λόγια!!!

Μόλις έκανα αυτο στον Laboga, το επιχείρησα να το κάνω και στους υπόλοιπους.. Το αποτέλεσμα ηταν το ίδιο, άλλα όχι σε τόσο τρανταχτό βαθμό όσο στο laboga

 

(Έτσι για την ιστορία οι ενισχυτές που έπαιζα ήταν με τις καμπίνες τους σε εντασεις προβας και παραπάνω αρκετές φορές ;D) εκτός του "evh iii 100 watt" που τον έβαλα σε μια engl  xxl pro με v30. Δεν με ενθουσίασε πάντως το αποτέλεσμα με τα v30. είχα αντίθετη άποψη όταν έπαιξα στο σπίτι του Αρη με τον 50ρι και τα legend gb = greenbak style)

 

Σαν τελικό σχόλιο θα έλεγα οτι πρέπει να παίζουμε με το 75% της απόδοσης του τελικού για να έχουμε καλό αποτέλεσμα και χρωματισμό απο τον τελικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τελικό σχόλιο θα έλεγα οτι πρέπει να παίζουμε με το 75% της απόδοσης του τελικού για να έχουμε καλό αποτέλεσμα και χρωματισμό απο τον τελικο. 

 

Ω, ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό αγόρι έχεις π.μ.

Γιατί δεν μας λες και μας? :P

 

Ρε παιδιά οι μεταλαδικοι ενισχυτές είναι τίγκα κομπρεσαρισμενοι στο σύνολο τους....τώρα για τη διαφορά που λες με ανεβασμένο το master vol και χαμηλωμενο το channel vol έχει μια λογική αλλά εξαρτάται κύριος και από την τοπολογία του προενισχυτη.

 

Πχ στον jvm205 του οποίου είμαι κάτοχος και έχει και αυτός τίγκα κομπρεσαρισμα με μια αντιστασουλα στο κύκλωμα μεταμορφώθηκε. Απέκτησε φοβερές δυναμικές. Έγινε ο ενισχυτής που πάντα ονειρευόμουν σε σημείο να αναρωτιέμαι..... Γιατί δεν ήταν έτσι εξαρχής? Μα γιατί είναι μεταλαδικη σειρά και θέλει ο κατασκευαστής το κομπρεσαρισμα. Σου λέει πάρε την vintage σειρά για δυναμικές....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω....ο μαρκ 5 δεν ειναι καθολου κομπρεσαρισμενος.αν δεν χρησιμοποιησεις το  eq ξυριζει απιστευτα το βρωμικο του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου